آیا رنگ کردن مو در بارداری خطرناک است؟

رنگ کردن مو در بارداری خطرناک است؟

رنگ کردن مو در بارداری یکی از دغدغه‌های مادران در دوران بارداری است. اگر جز آن دسته از خانم‌هایی هستید که در طی سال چندین‌بار موهای خود را رنگ می‌کنید باید این عادت را در بارداری کنار بگذارید. 

همانطور که می‌دانید مراقبت‌های طی بارداری و توجه به نکات ممنوعه به ویژه در سه ماه اول بارداری، بسیار حائز اهمیت است. بر همین اساس باید قبل از هرگونه اقدامی با متخصص زنان و زایمان در کرج یا پزشک معالج خود مشورت داشته باشید تا با مشکلات احتمالی مواجه نشوید. در ادامه این مقاله هر آن چیزی را که لازم است در این خصوص بدانید، برای شما ذکر خواهیم کرد.

رنگ کردن مو در بارداری از نظر متخصص زنان و زایمان

مواد شیمیایی موجود در رنگ مو می‌تواند از طریق پوست به‌طور مختصر جذب و وارد سیرکولیشن مادر، جریان خون مادر و جنین شود. به همین جهت مطالعات زیادی در این زمینه انجام گرفته است. مطالعاتی که در حیوانات انجام گرفته است، نشان داده شده که این مواد شیمیایی می‌تواند در حیوانات مضر باشد و حتی باعث نقایص جنین در آنها شود.

اما این موضوع در انسان‌ها به اثبات نرسیده است. به‌طور کلی مطالعات ضد و نقیض زیادی در این باره وجود دارد. با توجه به اینکه در سه ماه اول بارداری اعضای حیاتی و ارگان‌های اصلی جنین در حال تشکیل‌اند، توصیه ما به مادران باردار این است که از رنگ کردن مو در سه ماه اول بارداری اجتناب کنند و مراقبت‌های لازم را در طی این مدت داشته باشند.

در سه ماهه دوم و سوم بارداری با رعایت کردن برخی از نکات ایمنی، مادران باردار می‌توانند موهای خود را با کمترین عارضه‌های احتمالی رنگ کنند. برای رنگ کردن مو پس از سه ماه اول بارداری نیازمند توجه به نکاتی است که برای شما ذکر خواهیم کرد.

متخصص زنان و زایمان علاوه بر مراقبت‌های طی بارداری، اقدامات زیبایی مانند لابیاپلاستی با لیزر را با بهترین تجهیزات روز دنیا انجام می‌دهد.

عوارض رنگ کردن مو در بارداری
رنگ کردن مو در بارداری

نکاتی که هنگام رنگ کردن مو در بارداری باید توجه داشته باشید

در صورتی که قصد رنگ کردن موهای خود را در بارداری دارید به این نکات توجه کنید:

  • باید از یک برند معتبر برای رنگ کردن موهای خود استفاده کنید.
  • رنگ مو بر پایه آمونیاک است که این ماده بسیار سمی‌ست. با توجه به اینکه از طریق تنفس می‌تواند وارد بدن شود، توصیه می‌شود از رنگ مویی استفاده کنید که فاقد آمونیاک، ارگانیک و حتی ترجیحا بر پایه گیاهی باشد.
  • در مکانی که رنگ مو انجام می‌دهید، باید تهویه هوا وجود داشته باشد.
  • هنگام رنگ کردن مو از دستکش استفاده کنید تا حداقل تماس را با مواد شیمیایی داشته باشید.
  • رنگ ابرو، از آنجایی که سطح بسیار کمتری از پوست با مواد شیمیایی تماس دارد، اثرات مضر بسیار کمتری خواهد داشت.
  • توصیه دیگری که برای شما داریم این است که می‌توانید به جای رنگ کردن مو از ریشه، هایلایت را انتخاب کنید؛ چراکه، در این مدل رنگ مو ساقه‌های مو بیشتر درگیر هستند و جذب مواد شیمیایی از طریق پوست به حداقل می‌رسد.
  • بهتر است سعی کنید که رنگ کردن مو در بارداری به دفعات زیادی انجام نشود.
  • زمان رنگ کردن مو را در بارداری به حداقل برسانید و پس از رنگ کردن، پوست سر را به‌طور کامل شستشو دهید تا هیچگونه مواد شیمیایی در پوست سر وجود نداشته باشد.

رنگ کردن مو در شیردهی

با وجود اینکه اطلاعات در رابطه با رنگ کردن مو در شیردهی بسیار محدود است؛ اما تصور ما با توجه به اطلاعاتی که در دسترس وجود دارد این است که رنگ کردن مو در شیردهی در اغلب مواقع مشکلی ایجاد نمی‌کند. 

در حقیقت بعید است که مقدار قابل توجه موادی که از طریق پوست وارد جریان خون مادر می‌شود، وارد شیر مادر شود و مشکلی را برای نوزاد ایجاد کند.

تاکنون بسیاری از خانم‌هایی که در طی شیردهی از رنگ مو یا خدمات درمانی برای موهای خود استفاده کرده‌اند، نتیجه مضری را شاهد نبودند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *