تزریق چربی به واژن

دکتر روحانی

مقدمه

تزریق چربی مشتق از بدن خود بیمار، از دهه ۱۹۸۰ میلادی انجام می‌شود، اما امروزه با آگاهی از روش‌های برداشت و آماده‌سازی و تزریق چربی این روش رواج بیشتری پیدا کرده است.
در کلیه روش‌های قدیمی میزان جذب چربی در یک سال بیش از ۸۵ درصد بود و علت آن آسیب دیدن سلول‌های چربی است که در طی فرایند برداشت، آماده‌سازی و تزریق می‌گردد.
بافت دستگاه تناسلی مانند سایر بافت‌های بدن در طول زمان دچار تغییرات پیری و افتادگی و تیرگی می‌شود که باعث نارضایتی و کاهش اعتمادبه‌نفس خانم‌ها به‌ویژه در حین رابطه جنسی می‌گردد و به همین دلیل امروزه تمایل زیادی به جوانسازی واژن توسط تزریق چربی می‌باشد.

آشنایی با آناتومی دستگاه تناسلی زنان

دستگاه تناسلی زنان از دو قسمت داخلی و خارجی تشکیل شده است، قسمت داخلی شامل رحم، لوله‌های رحم، تخمدان‌ها و دهانه رحم می‌باشد. تخمدان‌ها با ترشح هورمون‌های جنسی زنانه که شامل استروژن و پروژسترون می‌باشند، نقش مهمی در جوان ماندن بافت‌های مختلف بدن به‌ویژه دستگاه تناسلی دارند.
قسمت بیرونی شامل ولو و واژن می‌باشد که ولو از نواحی برجسته مونس پوبیس، لابیاهای ماژور و لابیاهای مینور و کلیتوریس تشکیل شده است. تزریق چربی به واژن اغلب به خارجی‌ترین قسمت دستگاه تناسلی یعنی ولو انجام می‌شود که بر اساس نیاز به قسمت برجسته پوبیس و لابیاهای ماژور تزریق انجام می‌شود و همچنین با تزریق چربی به بافت واژن و تنگ شدن واژن، افزایش ارگاسم رخ می‌دهد.

آناتومی زنان

علل نیاز به تزریق چربی به واژن

۱-  افزایش سن
۲-  تغییرات وزن بدن
۳-  تغییرات هورمونی
۴-  بارداری و زایمان
به‌دنبال تغییرات آتروفیک واژن، نارضایتی فرد از بدن خود و کاهش اعتمادبه‌نفس رخ می‌دهد که تاثیر بسزایی در رابطه جنسی و رضایت جنسی دارد.

تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی در واقع یک نوع پیوند بافتی می‌باشد که بافت چربی زنده و سالم از قسمت‌های متعددی مانند شکم، قسمت داخلی کشاله ران و پهلوها برداشته شده و پس از آماده‌سازی به نواحی موردنظر تزریق می‌گردد.
در کلیه روش‌های قدیمی میزان جذب چربی در یک سال بیش از ۸۵ درصد بوده و علت آن آسیب دیدن سلول‌های چربی است که طی فرایند برداشت، آماده‌سازی و تزریق روی می‌دهد.
تکنیک‌های آماده‌سازی مختلفی معرفی شده است، هدف این تکنیک‌ها حفظ تعداد سلول‌های چربی بیشتر و نتایج پزشکی مطلوب‌تر است که به روزترین روش، استفاده از ابزارهای cell friendly است، به‌معنای به صفر رساندن آسیب به بافت چربی در فرایند برداشت و فرآوری و تزریق چربی می‌باشد.

تزریق چربی

مزایای تزریق چربی

۱- جوانسازی و روشن شدن پوستی، به‌علت وجود سلول‌های بنیادی در بافت چربی که پس از تزریق شروع به رشد می‌کند.
۲- عدم واکنش و آلرژی به‌علت استخراج چربی از بافت بدن خود فرد
۳- حجم دادن و پر کردن مناطق از بین رفته و لاغر و ایجاد زیبایی
۴-  امکان تنگ کردن واژن و افزایش ارگاسم و رضایت جنسی
۵-  افزایش اعتمادبه‌نفس خانم و بهبود عملکرد جنسی

نکات لازم قبل از تزریق چربی

• معاینه کامل جهت اطمینان از عدم وجود عفونت واژینال و تبخال یا زگیل تناسلی انجام می‌شود.
• در صورت عفونت واژینال یا زگیل و تبخال تناسلی به‌طور کامل درمان انجام شود و سپس اقدام به تزریق چربی گردد.
• قطع مصرف داروهای رقیق کننده مانند آسپرین و ویتامین E از چند روز قبل عمل
• قطع کردن سیگار و دخانیات از چند روز قبل عمل به‌علت اختلال در خونرسانی
• اصلاح کردن موهای زائد دو یا سه روز قبل عمل
• دوش گرفتن و شستشوی کامل دستگاه تناسلی قبل تزریق چربی به واژن

آیا تزریق چربی به دختران باکره امکان‌پذیر است؟

تزریق چربی به دستگاه خارجی یا همان ولو که شامل قسمت برجسته مونس پوبیس و لابیاهای بزرگ است در دختران باکره هیچ منعی نداشته و امکان آسیب به پرده بکارت وجود ندارد، اما تزریق به قسمت‌های داخلی واژن امکان‌پذیر نمی‌باشد.

تزریق چربی به واژن در بارداری پس از زایمان

در دوران بارداری، بهتر است این کار انجام نشود و بعد از زایمان واژینال یا سزارین به‌علت تغییرات بافتی و ورم و التهاب و نیز پرخونی دستگاه تناسلی امکان تزریق به واژن وجود ندارد و نیاز به قرار دادن فاصله زمانی حداقل شش هفته از زایمان تا تزریق چربی می‌باشد تا تغییرات بافتی مربوط بارداری به‌حالت اولیه برگردد و پاسخ مطلوب بدست آید.

بارداری

روش تزریق چربی

مرحله اول برداشتن بافت چربی می‌باشد که معمولا از نواحی شکمی و پهلوها و کشاله ران استفاده می‌شود. ابتدا پوست ناحیه مورد‌نظر کاملا ضدعفونی شده و سپس بی‌حسی موضعی تزریق می‌گردد و توسط کانول‌های مخصوص بافت چربی استخراج می‌گردد.
در مرحله بعد چربی برداشت شده طی فرایندی آماده جهت تزریق می‌گردد، در نهایت مرحله تزریق چربی می‌باشد که ابتدا پوست ناحیه مربوطه کاملا ضدعفونی می‌گردد و در این جا تزریق موضعی ماده بی‌حسی انجام می‌شود و سپس توسط سرنگ‌های مخصوصی تزریق چربی به واژن انجام می‌شود.

مراقبت‌های لازم پس از تزریق چربی

• مصرف کامل داروهای آنتی‌بیوتیک و ضدالتهاب
• رعایت بهداشت فردی و رعایت تمیز نگهداشتن محل تزریق چربی
• کمپرس یخ در چند روز اول جهت کاهش تورم
• عدم نزدیک به‌مدت ۱۰روز تا ۲هفته
• فعالیت‌های سنگین ورزشی تا یک‌ماه بعد از عمل به تعویق انداخته شود تا از ایجاد ضربه به محل عمل جلوگیری شود و همچنین مانع جذب زودرس چربی به‌دنبال فعالیت ورزشی و تعریق گردد و نتیجه مطلوب‌تر و ماندگاری طولانی‌تر ایجاد شود.
• ماساژ ملایم روزانه محل تزریق از بالا به پایین همراه با روغن زیتون برای ایجاد شکل و فرم مطلوب و جلوگیری از گلوله شدن بافت چربی تزریق شده

مراقبت بعد از تزریق چربی
تزریق چربی

عوارض

تزریق چربی به واژن عارضه جانبی خاصی ندارد و احتمال تورم و التهاب مختصر و کبودی نیز وجود دارد که در عرض چند روز بهبود پیدا می‌کند. در موارد نادر احتمال عفونت می‌باشد که با رعایت نکات لازم بهداشتی حین تزریق و بعد از عمل امکان عفونت به حداقل می‌رسد.

میزان ماندگاری تزریق چربی

در روش‌های قدیمی میزان جذب چربی بسیار بالا و ماندگاری کوتاهی داشت، اما امروزه با به کار بردن تکنیک و ابزارهای جدیدتر تعداد سلول‌های چربی بیشتری حفظ شده و نتیجه و ماندگاری مطلوب‌تری ایجاد می‌گردد.
در مقایسه تزریقی چربی با ژل، تزریق چربی ماندگاری بسیار بیشتری دارد و بهتر است تزریق ژل در افراد بسیار لاغر و بافت چربی اندک استفاده شود. ماندگاری و پاسخ‌دهی به آن از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد.
به‌عنوان مثال در افراد با زمینه ژنتیکی لاغری احتمال ماندگاری کاهش واضح دارد، بیمار باید پس از سه ماه از انجام آن معاینه گردد و در صورت لزوم تکرار تزریق کمک زیادی به افزایش ماندگاری طولانی‌مدت می‌کند.
با مراجعه به کلینیک دکتر ملیحه قدس روحانی و انجام تزریق چربی با روش‌ها و دستگاه‌های مدرن و در محیطی کاملا امن و بهداشتی، از نتیجه مطلوب و ماندگاری بالا برخوردار خواهید شد.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی هستند؟

بهتر است قبل از اقدام و تصمیم‌گیری برای تزریق چربی به واژن با متخصص زنان دراین‌باره گفتگو کنید تا در صورت مناسب بودن شرایط شما، اجازه انجام این عمل زیبایی را بدهد. به‌طور کلی افرادی که کاندیدای مناسبی برای این نوع عمل زیبایی هستند، به شرح زیر است:
• اگر از ظاهر دستگاه تناسلی خود ناراضی هستید.
• تمایل دارید که دستگاه تناسلی شما حجم بیشتری داشته باشد.
• از سلامت عمومی برخوردار هستید.
• وزن مناسبی دارید.
• انتظار غیرواقعی و معجزه‌آسا پس از تزریق ندارید.

دوره نقاهت و روند بهبودی پس از تزریق چربی چگونه است؟

نمی‌توان برای همه افراد مدت‌زمان بهبودی مشخص و یکسانی در نظر گرفت؛ چراکه زمان بهبودی کامل، برای هر فرد متفاوت است. میانگین زمانی که برای بهبودی افراد در نظر گرفته شده حدود یک هفته و گاهی بیشتر است.
بسیاری از بیماران پس از ۵ روز به بهبودی کامل دست پیدا کرده و به انجام فعالیت‌های روزمره خود می‌پردازند. برخی از بیماران یک روز پس از تزریق پیاده‌روی می‌کنند و دو روز بعد، رابطه جنسی خود را آغاز خواهند کرد، اما بهتر است انجام فعالیت‌های سنگین مانند ورزش کردن را یک ماه به تعویق بیندازند.
بیماران می‌بایست قبل از انجام تزریق تمامی داروهایی را که مصرف می‌کنند به پزشک خود بازگو کنند؛ چراکه مصرف بسیاری از داروها منجر به طولانی‌تر شدن دوره نقاهت می‌شود. به‌طور مثال مصرف داروهایی مانند آسپرین، ویتامین E و سایر مکمل‌ها منجر به خونریزی، کبودی و سایر عوارض دیگر می‌شود.
همچنین باید حدود دو هفته قبل از تزریق چربی و یک هفته پس از آن سیگار مصرف نشود؛ زیرا نیکوتین موجود در سیگار باعث اختلال در گردش خون خواهد شد.

تزریق چربی به واژن چه کاربردی دارد؟

همانطور که ذکر کردیم این نوع تزریق به جهت زیبایی و جوانسازی انجام می‌شود که در ادامه کاربردهای آن را به‌طور کامل برای شما ذکر خواهیم کرد:
• حجیم کردن لابیای ماژور و ناحیه مونس پوبیس
• رفع عدم تقارن و ایجاد تناسب در دو قسمت واژن
• سفت‌تر شدن پوست دستگاه تناسلی
• جوانسازی ناحیه واژن
• تنگ‌تر شدن واژن
• رفع خشکی
• آتروفی واژن
• رفع چین‌وچروک

تزریق چربی
عوارض تزریق چربی

افرادی که نباید تزریق چربی به واژن را انجام دهند

این نوع تزریق همانند دیگر عمل‌ها برای همه افراد مناسب نیست و برخی افراد باید از انجام خودداری کنند:
• آنهایی که دچار عفونت واژینال هستند، ابتدا باید مشکل خود را درمان کرده و سپس اقدام به این عمل کنند.
• افرادی که سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند.
• خانم‌هایی که باردار بوده یا در دوران شیردهی هستند.
• افرادی که مبتلا به دیابت هستند.
• افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند.
• افرادی که سابقه بیماری‌هایی مانند سکته قلبی یا مغزی دارند.

سوالات متداول در مورد تزریق چربی به واژن

گاهی ممکن است در ناحیه دستگاه تناسلی ورم و کبودی ایجاد شود که پس از مدت کوتاهی بهبود خواهد یافت. همچنین درد بسیار کمی از انجام این فرایند گزارش شده است که با مصرف مسکن این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

بسیاری از افراد به‌دلیل تغییراتی مانند پیری که در آنها رخ می‌دهد، چربی نواحی خاصی از بدن مانند دستگاه تناسلی را از دست خواهند داد که این روند منجر به افتادگی ناحیه دستگاه تناسلی می‌شود. چنین اتفاقی در اغلب خانم‌ها باعث عدم رضایت از ظاهر دستگاه تناسلی و در نهایت کاهش اعتمادبه‌نفس آنها می‌شود، به همین جهت بهترین گزینه درمانی برای این افراد تزریق چربی است.

تزریق چربی تنها فیلری است که نتایج دائمی دارد، در واقع زمانی که شما دچار اضافه وزن شوید آن قسمتی که تزریق انجام شده بزرگتر می‌شود و هنگامی که لاغرتر شوید آن قسمت کوچکتر خواهد شد.

بله، روش‌های متعدد بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید جوانسازی واژن را انجام دهید، اما استفاده از چربی کم عارضه‌ترین است و بالاترین ماندگاری را برای شما به‌همراه خواهد داشت.

بله، تزریق چربی به واژن نیز همانند دیگر عمل‌های زیبایی باید مراقبت‌های خاص خودش انجام شود تا باعث تسریع روند بهبود بیمار شود. در ادامه هریک را برای شما ذکر خواهیم کرد:

  • به‌مدت یک هفته از الکل و دخانیات مصرف نکنید.
  •  ورزش و فعالیت‌های سنگین را به‌مدت یک ماه انجام ندهید.
  •  تا مدتی از گن برای جذب چربی استفاده کنید.
  •  بلافاصله پس از تزریق نباید رانندگی کنید.
  • تا یک هفته نباید دوش آب گرم بگیرید.
  • تا زمانی که پزشک برای شما مشخص می‌کند، نباید رابطه جنسی داشته باشید.
  • از مصرف غذاهای پرنمک و با چربی زیاد خودداری کنید.

برندهای مختلفی از تزریق ژل وجود دارد که هر کدام می‌تواند مزایا و برتری نسبت به یکدیگر داشته باشد، اما توصیه متخصص زنان، دکتر ملیحه قدس روحانی تزریق چربی است؛ چراکه ژل در بهترین حالت خود نهایت تا ۳ سال ماندگاری خواهد داشت. ماندگاری چربی از آنجایی که از چربی بدن خود فرد گرفته می‌شود، ماندگاری بسیار بالاتر داشته و حتی می‌توان گفت نتیجه دائمی به‌همراه دارد.

هزینه‌ای مشخص نمی‌توان برای این عمل در نظر گرفت؛ چراکه بسته به نیاز به چربی در هر فرد، قیمت‌ها نیز متفاوت خواهد بود. به‌طور مثال ممکن است خانمی به ۱۰CC چربی و دیگری به ۲۰CC چربی نیاز داشته باشد، به همین جهت هزینه‌ها متفاوت خواهد بود. برای اطلاع از قیمت باید حضوری معاینه شده و از قیمت‌ها مطلع شوید.