از علت تا درمان ترک شکم در بارداری

بارداری تغییرات زیادی را در خانم‌ها ایجاد می‌کند که برخی از تغییرات ظاهری، می‌تواند برای آنها ناخوشایند باشد. ترک شکم در بارداری یا استرچ مارک، یکی از تغییراتی‌ست که طی بارداری ایجاد می‌شود و تا پس از زایمان باقی خواهد ماند.

ترک‌های شکمی بسته به رنگ پوست هر فرد رگه‌ها و خطوط باریکی به رنگ‌های صورتی، قرمز، بنفش یا قهوه‌ای ایجاد می‌کند. این تغییر پوستی در خانم‌های باردار بسیار شایع است، در واقع در هر ۱۰ خانم باردار ۸ نفر از آنها دچار ترک شکم می‌شوند.

فهرست

۱- آیا ترک‌های پوستی یا استرچ مارک‌ها تنها در شکم ایجاد می‌شود؟

۲- آیا ترک‌های پوستی پس از زایمان خودبه‌خود برطرف می‌شود؟

۳- ترک‌های شکمی قرمز و سفید

۴- علت ایجاد استرچ مارک چیست؟

۵- آیا راهی برای جلوگیری از ترک‌های پوستی در بارداری وجود دارد؟

۶- چه درمان‌هایی جهت رفع استرچ ترک های شکم در بارداری در نظر گرفته شده است؟

۷- تفاوت لیزر با تیکسل در چیست؟

۸- نکاتی که بیماران باید پس از درمان بدانند

۹- بیمار باید به‌مدت یک هفته پس از درمان از انجام موارد زیر خودداری کند

۱۰- عارضه‌های احتمالی و نادر در رابطه با روش درمانی تیکسل

۱۱- چه افرادی نمی‌توانند از این روش درمانی بهره گیرند؟

۱۲- ناحیه‌هایی از بدن که نباید تحت درمان با تیکسل قرار بگیرد

۱۳- آمادگی‌های لازم قبل از شروع درمان

دکتر میحه قدسی روحانی

آیا ترک‌های پوستی یا استرچ مارک‌ها تنها در شکم ایجاد می‌شود؟

در ماه‌های ابتدایی بارداری ترکی ایجاد نمی‌شود، با گذشت زمان و پیشرفت در بارداری ترک‌هایی روی پوست شکم نمایان خواهد شد. گاهی در برخی از خانم‌ها در قسمت بالایی ران و سینه نیز ترک‌هایی به‌وجود می‌آید. معمولا این کشش پوستی گاه با خارش همراه است که نشان از نازک شدن پوست دارد.

نمی‌توان گفت که همه افراد دچار چنین تغییراتی می‌شوند گاهی در برخی هیچ ترک پوستی حتی در شکم ایجاد نمی‌شود.

آیا ترک‌های پوستی پس از زایمان خودبه‌خود

برطرف می‌شود؟

پس از تولد نوزاد ممکن است کمی بهتر شود، اما در اغلب مواقع هیچ بهبودی یا از بین رفتنی در پوست ایجاد نمی‌شود و به‌طور کامل برطرف نخواهد شد. درمان‌های مختلفی برای برطرف کردن چنین مشکلی وجود دارد.

به این نکته توجه داشته باشید که استرچ مارک‌ها پس از زایمان هیچ عارضه‌ای را برای افراد ایجاد نمی‌کند، تنها به‌دلیل زیبایی درمان‌هایی برای آن در نظر گرفته شده است.

جلوگیری از ترک پوستی در بارداری

ترک‌های شکمی قرمز و سفید

اگر به شکم خانم باردار توجه کرده باشید، متوجه آن شده‌اید، ابتدا زمانی که استرچ مارک‌ها در پوست ایجاد می‌شود، به‌رنگ قرمز یا صورتی است. با گذشت زمان و پس از زایمان به‌رنگ سفید تغییر می‌کند. 

با تغییر رنگ می‌توان متوجه شد که چه مدت زمانی از ایجاد ترک پوستی گذشته است. اگر ترک‌ها به‌رنگ سفید باشد، یعنی زمان زیادی از ایجاد آن گذشته است.

ترک‌های با رنگ قرمز راحت‌تر درمان می‌شود؛ چراکه رگ‌های خونی در آن قسمت وجود دارد. وجود رگ‌های خونی منجر به پاسخ مثبت به درمان می‌شود و پوست همانند قبل ترمیم خواهد شد.

ترکی که به‌رنگ سفید است، درمان آن سخت‌تر و طولانی‌تر خواهد شد؛ چراکه تولید کلاژن در این قسمت دشوارتر است. در نهایت اگر از ظاهر پوست خود ناراضی هستید، بهتر است زودتر برای درمان اقدام کنید تا به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.

در مان ترک پوستی
قرمزی ترک پوستی

علت ایجاد استرچ مارک چیست؟

کشیدگی پوست، علت ایجاد این تغییر پوستی در افراد است و تنها خانم‌های باردار نیستند که درگیر چنین تغییراتی می‌شوند. به‌طور مثال ممکن است زمان رشد در دوران بلوغ، پوست کشیده و دچار ترک‌های پوستی شود.

اما امکان دارد ترک پوستی در همه افراد ایجاد نشود، در واقع بسته به نوع پوست هر فرد و سابقه خانوادگی این تغییرات ایجاد خواهد شد.

افزایش وزن در بارداری

همانطور که می‌دانید همه خانم‌ها در بارداری دچار اضافه وزن می‌شوند، اما در صورتی که اضافه وزن بیش از حد نرمال باشد، منجر به کشیدگی پوست خواهد شد. اغلب خانم‌ها بین ۱۰ تا ۱۲.۵ کیلوگرم اضافه وزن پیدا می‌کنند.

بهتر است تحت نظر متخصص، یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید تا دچار اضافه وزن بیش از حد نشوید و عارضه‌های طی بارداری و پس از آن برای شما ایجاد نشود.

ترک پوستی در بارداری

آیا راهی برای جلوگیری از ترک‌های پوستی در بارداری وجود دارد؟

برخی از فروشنده‌ها ادعا می‌کنند که استفاده از کرم‌های مخصوص در این زمینه می‌تواند راهی برای درمان ترک‌های پوستی پس از زایمان باشد، اما در اغلب مواقع درمانی پس از استفاده از آنها مشاهده نشده است.

اما نکته مهمی که وجود دارد، این است که اگر طی بارداری از کرم‌های مخصوص (تحت نظر پزشک) و روغن‌های طبیعی استفاده شود، تا حد زیادی از ایجاد ترک‌های پوستی جلوگیری می‌شود. تغذیه سالم تحت نظر پزشک نیز می‌تواند در جلوگیری از این تغییرات تا حدی تاثیرگذار باشد.

چه درمان‌هایی جهت رفع استرچ ترک های شکم در بارداری در نظر گرفته شده است؟

درمان‌های متعددی برای رفع این عارضه پوستی پس از بارداری در نظر گرفته شده است که هر روش تا حدی تاثیرگذار است، در ادامه در خصوص هریک از درمان‌ها برای شما توضیح خواهیم داد:

لایه‌برداری

لایه‌برداری، یکی از ساده‌ترین راهکارهایی است که می‌توان جهت بهبودی این مشکل پوستی در نظر گرفت. با استفاده از این روش پوست مرده از سطح پوست برداشته می‌شود.

البته نکته‌ای که در خصوص این لایه‌برداری وجود دارد، این است که انجام آن ممکن است به تنهایی زیاد موثر نباشد، اما اگر در کنار دیگر روش‌های درمانی انجام شود، قطعا تاثیر بیشتری خواهد داشت.

کرم‌های موضعی

استفاده از کرم‌های موضعی

کرم و پمادهای موضعی روش‌های مقرون به صرفه‌ای نسبت به روش‌های دیگر است. اگر کرم‌ها به‌طور مرتب استفاده شود، ترک‌های پوستی کمی برطرف می‌شود، اما کاملا از بین نمی‌رود.

قبل از استفاده از هرگونه کرم‌های موضعی جهت رفع این مشکل با پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج مشورت کنید تا خطراتی را برای شما به‌همراه نداشته باشد. گاهی ممکن است برخی از کرم‌ها واکنش آلرژیک ایجاد کنند.

میکرودرم ابریژن

یک روش بدون درد جهت کاهش ترک پوستی پس از زایمان است. در این روش آخرین لایه پوستی یعنی اپیدرم مورد هدف قرار می‌گیرد و با تحریک و لایه‌برداری پوست، منجر به تولید کلاژن و الاستین می‌شود.

در میکرودرم ابریژن کریستال‌های کوچک لایه‌بردار بر سطح پوست پاشیده می‌شود و با استفاده از آن ابزار مخصوص کریستال‌ها و لایه‌های مرده از سطح پوست برداشته می‌شود.

جهت مشاهده تاثیر آن باید دوره درمان تکمیل شود. پس از اتمام هر جلسه ممکن است در پوست خود احساس سفتی و خشکی کنید، پس از ۲۴ ساعت پوست شما بهتر خواهد شد.
با وجود این که از این روش درمانی به‌عنوان راهکاری موثر یاد می‌کنند، اما به طور کامل ترک های پوستی پس از زایمان را برطرف نخواهد کرد.

میکرونیدلینگ

در این روش لایه میانی پوستی یعنی درم که علائم کششی پوست را ایجاد می‌کند، مورد هدف قرار می‌گیرد. سوزن‌های بسیار ریزی به قسمت مورد نظر وارد می‌شود تا منجر به تولید کلاژن شود و در نهایت ظاهر پوست بهبود یابد.

در این روش باید دوره درمان را تکمیل کرد تا تاثیر آن را بر پوست خود مشاهده کنید. بر اساس شواهدی که در این خصوص وجود دارد، افرادی که پوست تیره‌تری دارند، نتیجه بهتری را پس از درمان شاهد بودند.

لیزر درمانی

لیزر درمانی یکی از درمان‌های متداول برای رفع علائم ترک پوستی پس از زایمان است. در این روش، لیزر به پوست نفوذ می‌کند و باعث ترمیم بافت آسیب‌دیده می‌شود. در واقع در این روش تولید ملانین در قسمت مورد نظر تحریک می‌شود و سلول‌های رنگدانه پوست فعال می‌شود.
این امر سبب می‌شود که رنگ‌های ترک پوستی با رنگ طبیعی پوست شما یکسان شود و تا حدی جهت رفع این مشکل تاثیرگذار باشد.

ترک پوستی چیست؟

تیکسل

تیکسل، یکی از جدیدترین فناوری‌های غیرلیزری است که منجر به تولید کلاژن و الاستین شده و جهت رفع استرچ مارک‌ها و دیگر مشکلات پوستی به کار برده می‌شود. در قسمت انتهایی این ابزار تیتانیوم قرار گرفته که به‌صورت میخ‌های بسیار کوچک است و گرما از طریق آن به پوست منتقل می‌شود.

هنگام قرارگیری بر پوست، محیطی به‌اندازه یک سانتی‌متر را در بر می‌گیرد این نوع تکنیک نه تنها برای رفع ترک پوستی، بلکه برای بسیاری از مشکلات پوستی به کار گرفته می‌شود.
در واقع با استفاده از ایجاد حرارت، پوست را به‌صورت عمقی ترمیم می‌کند. این نوع روش درمانی نسبت به سایر روش‌های دیگر، غیر تهاجمی است و در زمان کوتاه‌تر و با تاثیرگذاری بیشتر انجام می‌گیرد.

تفاوت لیزر با تیکسل در چیست؟

در لیزر از گرمای ملایم برای رفع مشکلات پوستی استفاده می‌شود، در واقع رادیوفرکانس و اولتراسوند برای افزایش انرژی به کار برده می‌شود. در تیکسل گرمای طبیعی وجود دارد و از انرژی برای گرما استفاده نمی‌شود.
همچنین این دستگاه برخلاف لیز هیچ نوری ندارد؛ بنابراین برای چشم ضرر نخواهد داشت. در مقایسه با لیزر از عارضه‌های بسیار کمتر و دوره نقاهت کوتاه‌تری برخوردار است. تاثیرگذاری و زمان بهبودی با استفاده از تیکسل بسیار بیشتر از روش درمانی‌های دیگر است.

فواید درمان استرچ مارک با استفاده از تیکسل

این نوع روش درمانی نسبت به انواع دیگر درمان‌ها فوایدی را به‌همراه دارد که در ادامه تمامی موارد را برای شما ذکر خواهیم کرد:
درمانی غیر تهاجمی
احساس درد بسیار کم نسبت به سایر روش‌های درمانی دیگر
مشاهده بهبودی سریع
درمانی ایمن و با اثربخشی بالا
تبخیر یا ترمیم بافت آسیب‌دیده با وارد کردن انرژی حرارتی

روش‌های ردمان ترک پوستی

نکاتی که بیماران باید پس از درمان بدانند

جهت تسریع روند بهبودی و جلوگیری از ایجاد هرگونه عارضه باید به مراقبت‌های پس از درمان توجه داشته باشید که در ادامه همه موارد را برای شما ذکر خواهیم کرد:

  • توصیه می‌شود که پس از درمان با استفاده از تیسکل، از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده نشود.
  • اگر این درمان روی پوست صورت انجام گرفته است، بیماران نباید حداقل تا ۴۸ ساعت بعد آرایش کنند.
  • پس از درمان نباید پوست تمیز شود.
  • امکان دارد قسمتی که با استفاده از تیکسل تحت درمان قرار گرفته تا مدتی قرمز بماند.
  • پس از چند ساعت ممکن است در برخی از افراد احساس گرما و حتی حسی مانند سوختگی وجود داشته باشد.
  • امکان ایجاد سفتی و خشکی پوست وجود دارد که در این مورد پزشک به شما کرم‌های نرم کننده را تجویز خواهد کرد.
  • حداقل تا ۴ هفته پس از درمان نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرید. در صورتی که امکان برخورد نور خورشید با ناحیه‌ای که درمان شده وجود دارد، باید از کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالا استفاده شود (حداقل ۵۰).

اگر درمان در پشت دست یا هر قسمت دیگری که امکان برخورد آب داغ و هرگونه موادی که پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد وجود دارد، مراقب باشید تا با چنین مواردی برخوردی وجود نداشته باشد.

بیمار باید به‌مدت یک هفته پس از درمان از انجام موارد زیر خودداری کند:

انجام هر نوع ورزشی به‌خصوص شنا یا هر فعالیت دیگری که منجر به عرق‌ریزی می‌شود.
قرار گرفتن در گرما مانند سونا، دوش آب داغ و…
قرار گرفتن در مجاورت با مواد شیمیایی مانند تماس پوست با مواد شوینده
قرار گرفتن در معرض گردوخاک
بی اطلاعی پزشک از انجام دیگر خدمات درمانی جهت رفع مشکلات پوستی

عارضه‌های احتمالی و نادر در رابطه با روش درمانی تیکسل

این نوع درمان همچون تمام دستگاه‌های فرکشنال خطرات و ایجاد عارضه‌های احتمالی با احتمال بسیار پایین برای بیماران وجود دارد که به شرح زیر است:

 • ورم موقتی که بیش از چند ساعت وجود دارد و بدون درمان بهبود نمی‌یابد.
 • قرمزی پوست که بیش از دو هفته باقی بماند.
 • درد یا سوزشی که بیش از چند ساعت ادامه داشته یا درد و سوزش غیرقابل تحمل وجود داشته باشد.
 • ایجاد زخم بزرگ یا دلمه‌ای که بیش از ۱۵ روز روی پوست باقی بماند.
 • پوسته شدن سطح پوست که بیش از دو هفته طول می‌کشد.
 • هایپرپیگمنتاسیون
 • هیپرپیگمنتاسیون
 • حساسیت به نور خورشید
 • سوختگی موضعی
 • اسکار
 • تب‌خال
 • عفونت باکتریایی موضعی

در صورتی که هریک از موارد نادر فوق را در خود مشاهده کردید، بهتر است با پزشک خود در میان بگذارید تا پیگیری‌های لازم برای شما انجام گیرد.

درمان ترک‌های پوستی
علائم ترک پوستی

چه افرادی نمی‌توانند از این روش درمانی بهره گیرند؟

قبل از شروع درمان، پزشک می‌بایست بررسی‌های لازم را انجام دهد تا متوجه شود بیمار گزینه درمانی خوبی برای استفاده از تیکسل است یا خیر. در ادامه افرادی که نمی‌توانند از این روش درمانی بهره گیرند را برای شما ذکر خواهیم کرد:

  • هر بیماری که ۴ هفته قبل از شروع جلسات درمانی بدن خود را برنزه کرده است یا فردی که در حال انجام برنزه کردن است و پس از درمان تا ۴ هفته بعد قصد انجام برنزه کردن دارد (افرادی که به‌طور موقت زیر نور آفتاب با استفاده از ضدآفتاب قرار می‌گیرند، هیچ منعی ندارند).
  • سرطان پوست فعال، قسمت‌های بدخیم پوست و زخم یا خال‌های پیشرفته پیش سرطانی در ناحیه مورد نظر وجود داشته باشد.
  • خانم‌های باردار یا افرادی که طی درمان قصد بارداری دارند و در حال شیردهی هستند.
   افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند.
  • وجود اختلالات در کلاژن، تشکیل کلوئید و ترمیم غیرطبیعی زخم
  • استفاده از روش درمانی‌های تهاجمی ۳ ماه پیش از استفاده از روش درمانی تیکسل یا برنامه‌ریزی برای انجام درمان با تیکسل قبل از آنکه پوست شما در روش درمانی گذشته بهبود نیافته است.
  • افرادی که طی سه ماه گذشته از هر نوع دارویی (که شامل داروهای موضعی نیز می‌شود)، داروهای گیاهی (خوردنی یا موضعی)، مکمل‌های غذایی یا ویتامین‌هایی مصرف می‌کنند که باعث نازکی یا ترمیم ناقص پوست آنها می‌شود.
  • بیمارانی که طی سه ماه از ایزوترتینوئین خوراکی مصرف کرده‌اند.
  • افرادی که سابقه اختلال انعقاد خون یا مصرف داروهای ضد انعقادی دارند.
  • افرادی که در ناحیه مورد نظر تتو یا هرگونه آرایش دائمی دیگر دارند.
  • افرادی که در ناحیه مورد نظر دچار سوختگی، تاول و خراشیدگی هستند یا پوستی حساس دارند.
  • ماه قبل از شروع درمان لیفت با نخ را در ناحیه مورد نظر انجام داده‌اند.

ناحیه‌هایی از بدن که نباید تحت درمان با تیکسل قرار بگیرد

جهت استفاده از این روش درمانی محدودیت‌هایی وجود دارد که باید به آنها دقت داشته باشید، هر ناحیه از بدن که دچار عارضه و موارد زیر بود، می‌بایست از انجام تیکسل خودداری شود:

 • هایپرپیگمنتاسیون
 • هیپرپیگمنتاسیون
 • هیپرتروفی زخم
 • موی شپش زده
 • زخم‌ها و جای زخم‌ها
 • قسمت‌های عفونی و چرکی
 • پوست ملتهب
 • خونریزی یا ریسک خونریزی
 • راش پوستی
 • پسوریازیس
 • اگزما
 • پوست خشک یا نازک
 • و دیگر مشکلات پوستی
قرمزی ترک پوستی

آمادگی‌های لازم قبل از شروع درمان

توصیه می‌شود قبل از شروع هر جلسه درمانی بیمار توسط پزشک معاینه شود.

 • تا ۴ هفته قبل از شروع درمان نباید بدن خود را برنزه کنید. در صورت ناچار بودن برای قرارگیری در معرض نور خورشید باید از ضدآفتاب با SPF بالا استفاده شود.
 • بیمارانی که دارای سابقه تبخال هستند، بنا به صلاحدید پزشک باید داروهایی جهت پیشگیری استفاده کنند.

آمادگی‌هایی که در کلینیک قبل از شروع درمان افراد باید به آن توجه داشته باشند:

ابتدا ارزیابی‌هایی برای فرد انجام می‌شود تا مطمئن شوند منعی برای درمان وجود ندارد.
پوست به شکل زیر کاملاً تمیز خواهد شد:

 • نقاطی که باید تحت درمان باشد با استفاده از صابون و آب مقطر به‌طور کامل تمیز می‌شود. در صورتی که روی پوست صورت اعمال می‌شود، باید تمامی مواد آرایشی از صورت به‌طور کامل پاک شود.
 • .دستمال بدون الیاف بافته شده مورد استفاده قرار می‌گیرد
 • پس از شستشو و تمیز کردن، پوست را به‌طور کامل خشک می‌کنند.
 • سپس پوست با استفاده از یک لوسیون ضدعفونی‌کننده، ضدعفونی و مجدد خشک می‌شود.

فاصله جلسات درمانی

این نوع درمان باید طی چندین جلسه برای بیمار انجام گیرد تا بیمار نتیجه آن را به‌خوبی شاهد باشد. درمان با فاصله‌های ۴ هفته‌ای انجام می‌شود. در صورتی که پوست فردی نازک باشد وقفه بین جلسات برای ترمیم بنا به تصمیم پزشک بیشتر خواهد بود.