جوانسازی واژن با تکنیک RF

جوانسازی واژن و بافت پیرامون آن، امروزه از پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی در حوزه زنان است. روش‌های متعددی در این زمینه وجود دارد مانند هورمون درمانی، لیزر مونالیزا و تکنیک RF که ما در این مقاله به‌طور کامل در ارتباط با جوانسازی واژن با RF توضیح می‌دهیم.

فهرست

۱- آشنایی با آناتومی دستگاه تناسلی زنان

۲- تعریف پیری و آتروفی واژن

۳- عوامل موثر در آتروفی و پیری واژن

۴- علائم پیری واژن چیست؟

۵- جوانسازی واژن چیست؟

۶. تکنیک RF چیست؟

۷. تعریف امواج رادیوفرکوئنسی

۸. مکانیسم عملکرد RF

۹. کاربردهای RF

10- مزایای RF

۱۱. آشنایی با دستگاه ThermiVa RF

۱۲. نتایج جوانسازی با RF

۱۴. اقدامات قبل انجام تکنیک RF

۱۵. زمان و دفعات لازم

دکتر میحه قدسی روحانی

آشنایی با آناتومی دستگاه تناسلی زنان

دستگاه تناسلی خانم‌ها از دو قسمت داخلی و بیرونی تشکیل شده است که قسمت داخلی شامل رحم، دهانه رحم، لوله‌های رحم و تخمدان‌ها است. رحم نقش اصلی در ایجاد سیکل‌های قاعدگی، فرآیند رشد و تکامل جنین دارد.

تخمدان‌ها با ترشح هورمون‌های جنسی زنانه و فرآیند تخمک‌گذاری نقش کلیدی در ایجاد سیکل‌های قاعدگی، تخمک‌گذاری و باروری دارند. هورمون‌های جنسی خانم‌ها شامل استروژن و پروژسترون است که تولید آنها از دوران بلوغ آغاز گردیده و تا زمان یائسگی ادامه می‌یابد.

همچنین باعث ایجاد صفات ثانویه جنسی، تنظیم سیکل قاعدگی، تخمک‌گذاری و جوان ماندن سیستم‌های مختلف بدن به‌ویژه دستگاه تناسلی خانم‌ها می‌گردد.

آناتومی خانم ها

قسمت‌های بیرونی دستگاه تناسلی بانوان شامل ولو یا فرج و واژن است. فرج که در بیرونی‌ترین قسمت قرار دارد، از ناحیه برجسته مونس پوبیس، لابیاهای ماژور و مینور، کلیتوریس، غدد جنسی، چربی و عرق تشکیل شده است.

بافت واژن از مخاط و لایه عضلانی تشکیل می‌شود، ترشحات مخاط واژن و غدد این ناحیه مسئول لغزنده و خیس بودن واژن است. مخاط واژن در برابر هورمون‌های جنسی حساس بوده و در پاسخ به تحریک استروژنی تکثیر و بالغ می‌شود. قسمت‌های داخلی دستگاه تناسلی بانوان شامل رحم، لوله‌های رحمی، تخمدان‌ها و دهانه رحم است.

تعریف پیری و آتروفی واژن

پیری واژن عبارت است از تغییرات مشخص و عمکردی واژن که اغلب به‌دنبال کاهش میزان استروژن رخ می‌دهد. با افزایش سن و به‌ویژه یائسگی، بافت مخاط واژن، ضخامت و رطوبت نرمال خود را از دست می‌دهد که باعث خشکی، احساس درد و سوزش هنگام مقاربت می‌گردد.

با توجه به اینکه ورودی مجرای ادراری در قسمت خارجی واژن قرار دارد، تحت تاثیر هورمون استروژن است و با افزایش سن، این ناحیه نیز دچار پیری شده و باعث بروز علائم ادراری می‌شود.

عوامل موثر در پیری و آتروفی واژن

در طول زندگی زنان عوامل متعددی باعث تغییر شکل و پیری واژن می‌شود که عبارتند از:

 • افزایش سن
 • یائسگی
 • تغییرات هورمونی
 • بارداری و زایمان
 • تغییرات شدید وزن

علائم پیری واژن

 • تغییر شکل و چروکیدگی ظاهری واژن
 • خشکی و سوزش واژن که به‌دنبال تغییرات ساختمانی و مخاطی، تغییرات PH و اسیدیته رخ می‌دهد.
 • عفونت‌های مکرر: به‌دنبال تغییر PH و کاهش اسیدیته واژن، میزان باکتری‌های مفید کاهش یافته که خود باعث افزایش احتمال عفونت‌های واژینال می‌گردد.
 • مقاربت دردناک
 • اختلالات ارگاسم
 • کاهش رضایت جنسی
 • بی‌اختیاری ادرار هنگام سرفه، عطسه و خندیدن
 • تکرر و سوزش ادرار

آشنایی با جوانسازی واژن

جوانسازی واژن نوعی فرایند ترمیمی بافت واژن و پیرامون آن است که توسط روش‌های متعددی انجام می‌شود.

روش‌های طبی در این زمینه، شامل هورمون درمانی در دوران یائسگی است که با مصرف منظم هورمون‌های استروژن و پروژسترون کمک به رفع علائم یائسگی از جمله بهبود عوارض پیری واژن می‌کند.

با توجه به نیاز به مصرف طولانی داروها و عوارض مرتبط با آنها، محدودیت‌ زیادی در این زمینه وجود دارد.

روش‌های غیر تهاجمی جهت جوانسازی واژن که امروزه کاربرد وسیعی دارند و  از جمله این روش‌ها، تکنیک RF و لیزر است.

تکنیک RF چیست؟

در این روش از امواج RF یا رادیوفرکوئنسی استفاده می‌شود که این امواج توسط پروب مخصوصی از دستگاه به ناحیه تناسلی منتقل می‌گردد.

دستگاه RF
دستگاه RF

امواج رادیوفرکوئنسی

نوعی انرژی‌ست که به‌صورت فرکانس یا طول موج در ثانیه اندازه‌گیری می‌شود. RF شامل بسیاری از انواع انرژی معمولی‌ست که روزانه به کار می‌بریم مانند سیگنال‌های WiFi، امواج رادیو، تلویزیون و ماکروویو است. انرژی فرکانس رادیویی در RF در انتهای محدوده رادیویی قرار دارد.

مکانیسم RF

امواج RF مانند هر نوع انرژی دیگری دارای ظرفیت تولید حرارت می‌باشد. امواج RF بدون آسیب به سطح پوست در نواحی عمقی پوست و مخاط باعث ایجاد گرمای حدود ۴۰ تا ۴۵ درجه سانتی‌گراد می‌گردد که اثر گرمایی، فاکتورهای بهبود وضعیت بافتی را فعال می‌کند.

همچنین جریان خون‌رسانی و روند کلاژن‌سازی افزایش می‌یابد، در نهایت باعث جوان‌سازی، آبرسانی و افزایش قوام الاستیسیته بافتی می‌گردد.

امواج RF در واژن نسبت به پوست، اثرات عمیق‌تری دارد و به‌علت عدم ایجاد درد در این ناحیه امکان استفاده از سطح بالاتر انرژی و نتایج مطلوب‌تر وجود خواهد داشت.

کاربردهای RF

به‌طور خلاصه درمان زیرجلدی RF با کنترل دقیق دما در ناحیه ولو و واژن باعث ایجاد ظاهر جوانتر، برگرداندن الاستیسیته و رطوبت مخاطی واژن می‌گردد. با افزایش آبرسانی، خشکی و علائم ناشی از آن مانند سوزش و درد حین مقاربت بهبود می‌یابد.

RF همچنین باعث فعال شدن نقطه J در واژن و برگشت ارگاسم شده و به‌طور کلی باعث افزایش رضایت جنسی می‌گردد.

کاربرد دیگر RF در زمینه قوام دادن به بافت و تنگ کردن واژن است که به‌ویژه در خانم‌های با سابقه زایمان واژینال و شلی حاصل از آن کاربرد زیادی دارد.

در RF با توجه به بازسازی مجدد بافتی درجاتی از روشن شدن پوست مشاهده می‌شود و برای خانم‌هایی که تیرگی مختصر تا متوسط واژن دارند، می‌تواند مفید باشد.

RF با بهبود خشکی واژن و مجرای ادراری و کلاژن سازی مجدد این نواحی باعث رفع علائم ادراری مانند سوزش، تکرر ادرار و بی‌اختیاری استرسی می‌گردد.

مزایای جوان‌سازی واژن با RF

• ماندگاری بیشتر
• متدی کاملا غیر تهاجمی و عدم نیاز به بی‌حسی موضعی
• درمان سریع که هر جلسه حدود 15 الی ۲۰ زمان می‌برد.
• عدم ایجاد درد، خونریزی و سوختگی
• امکان از سرگیری تمامی فعالیت‌های روزمره و جنسی بعد از عمل

جوانسازی با rf
جوانسازی واژن با دستگاه RF

آشنایی با دستگاه ThermiVa RF

در مطب دکتر ملیحه قدس روحانی جهت جوانسازی واژن از دستگاه ThermiVa RF استفاده می‌گردد که از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های RF و ساخت کشور آمریکاست.
ThermiVa دستگاهی برای انجام درمان RF زیرجلدی با دمای کنترل شده است. زمانی که الکترود RF از طریق پوست، جریان را عبور می‌دهد، مقاومت باعث ایجاد گرما شده و تخریب درمانی لازم جهت جوانسازی در دمای ۴۰ تا ۴۵ درجه سانتیگراد تنظیم می‌گردد تا از نظر علمی ایمن باشد و ریسک سوختگی از بین برود.
به‌دنبال تخریب بازسازی، انقباض کلاژنی و افزایش جریان خون رخ می‌دهد. زمان لازم جهت انجام این تکنیک ۱۵ الی ۳۰ دقیقه است. ThermiVa RF با استفاده از پدال پایه انجام می‌شود و به آسانی می‌توان میزان جریان انتقال را تحت کنترل قرار داد.

نتایج جوانسازی واژن با RF

انسجام مجدد بافت موکوس و فاشیای واژن باعث ایجاد ظاهر جوان‌تر ولو و واژن می‌گردد، این بافت جوان‌تر در برابر خراش مقاوم‌تر است و الاستیسیته و قوام نرمال دارد.

با افزایش خونرسانی و آبرسانی به بافت، افزایش ترشحات نرمال واژن و افزایش لغزندگی رخ می‌دهد که باعث از بین رفتن خشکی و سوزش واژن به‌ویژه هنگام مقاربت می‌گردد.

با بازسازی بافت مجرای ادراری و تقویت عضلات اطراف آن علائم مثانه تحریک‌پذیر و بی‌اختیاری استرسی ادرار برطرف می‌گردد. به‌دنبال افزایش ترشحات نرمال واژن و خیس شدگی مجدد واژن، درد و خشکی حین مقاربت از بین رفته و باعث بهبود لذت جنسی می‌شود. از طرفی با تحریک مجدد نقطه جی در واژن افزایش ارگاسم رخ می‌دهد.

اقدامات لازم قبل از انجام RF

 • معاینه واژینال قبل از انجام RF ضروری است تا در صورت عفونت دهانه رحم و واژینال درمان کامل انجام شود.
 • شستشو کامل واژن قبل از انجام RF
 • اجابت مزاج قبل از انجام

طول‌مدت هر جلسه ۱۵ الی ۲۰ دقیقه است و در سه جلسه با فاصله ۲۵ تا ۳۰ روز انجام می‌شود و سپس سالیانه، یکبار تکرار خواهد شد.