حاملگی مولار چیست؟

حاملگی مولار چیست؟

حاملگی مولار یکی از عارضه‌های احتمالی در بارداری است، در این عارضه ممکن است جفت به‌طور طبیعی رشد نکند. توموری در رحم ایجاد شده و باعث می‌شود که جفت به کیسه‌ای پر از مایع تبدیل شود. تقریبا از ۱۰۰۰ مورد بارداری ۱ نفر دچار بارداری مولار می‌شود.

این نوع بارداری دوام زیادی ندارد؛ چراکه، جفت قادر به رساندن مواد مغذی به جنین نیست.

آشنایی با انواع بارداری مولار

حاملگی مولار نوعی بارداری غیر طبیعی است و تکثیر غیر طبیعی، همراه با تورم بسیار شدید سلول‌های جفتی وجود دارد. حاملگی مولار در دو نوع کامل و ناکامل است. 

در نوع کامل، تکثیر غیر طبیعی سلول‌های جفتی بدون وجود جنین است. در نوع ناکامل، جنین با برخی از اعضای جنینی وجود دارد. هر دو نوع معمولا خوش خیم هستند و منجر به سرطان نخواهند شد.

همه خانم‌ها حتی افرادی که سابقه بارداری موفق داشته‌اند، ممکن است در بارداری بعدی خود دچار این عارضه در بارداری شوند. اما نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد، این است خانم‌هایی که دچار بارداری مولار می‌شوند، می‌توانند بارداری موفق را تجربه کنند.

علت حاملگی مولار چیست؟
آشنایی با انواع بارداری مولار

علت حاملگی مولار چیست؟

علتی که مرتبط با شخص شما باشد، وجود ندارد. در واقع این بارداری ممکن است برای هر خانمی در هر سن و نژادی ایجاد شود. این اتفاق گاهی می‌تواند به‌دلیل اختلال در سطح ژنتیکی DNA ایجاد شود.

بیشتر خانم‌ها بیش از صدها هزار تخمک دارند که برخی از آنها ممکن است به درستی شکل نگیرند. این موارد معمولا جذب بدن می‌شوند و از بین می‌روند.

اما گاهی اوقات ممکن است تخمک ناقص (خالی) توسط اسپرم بارور شود، در واقع در این بارداری تنها ژن پدر وجود دارد که در این شرایط منجر به بارداری مولار می‌شود.

عوامل خطرساز در ایجاد بارداری مولار چیست؟

برخی از عوامل خطرساز در ایجاد این نوع بارداری وجود دارد که به شرح زیر است:

سن

با وجود اینکه، امکان ایجاد این نوع بارداری برای هر خانمی وجود دارد؛ اما اگر کمتر از ۲۰ سال یا بیشتر از ۳۵ سال سن داشته باشید، ممکن است دچار بارداری مولار شوید.

سابقه بارداری مولار

اگر در گذشته سابقه بارداری مولار را داشته‌اید، احتمال اینکه تجربه این بارداری را مجددا داشته باشید، وجود دارد. اما این توضیحات به این معنی نیست که هر خانمی که بارداری مولار را تجربه می‌کند، بارداری موفقی نخواهد داشت. خانم‌هایی که دچار این نوع بارداری می‌شوند، پس از اقدام به بارداری مجدد، امکان بارداری موفق و سالم برایشان وجود خواهد داشت.

آیا در بارداری مولار قلب تشکیل می‌شود؟

همانطور که برای شما گفتیم بارداری مولار دو نوع است، اگر بارداری مولار کامل باشد، جنینی وجود ندارد که قلب تشکیل شود. در بارداری مولار ناقص برخی از اعضای جنین تشکیل شده است؛ اما، به‌طور معمول قبل از اینکه قلب یا ضربان قلب تشکیل شود، سقط جنین انجام می‌گیرد.

حاملگی مولار
درمان بارداری مولار

بارداری مولار چه علائمی دارد؟

شایع‌ترین علامتی که از بارداری مولار مشاهده می‌شود، خونریزی غیر طبیعی است که می‌تواند از لکه بینی تا خونریزی شدید باشد. بارداری مولار ممکن است در ابتدا مشابه با یک بارداری معمولی باشد. با این وجود علائم خاصی وجود دارد که می‌توان متوجه این نوع بارداری شد.

خونریزی؛

ممکن است در سه ماه اول یعنی تا ۱۳ هفتگی خونریزی قرمز روشن یا قهوه‌ای تیره داشته باشید. اگر بارداری مولار به‌صورت کامل ایجاد شده باشد، احتمال بروز این نشانه بیشتر است. خونریزی ممکن است به‌صورت کیست انگوری شکل باشد.

hcg بالا همراه با حالت تهوع و استفراغ شدید؛

هورمون hcg توسط جفت تولید می‌شود، در واقع این نوع هورمون است که منجر به حالت تهوع و استفراغ می‌شود. مقدار بالای آن منجر به تشدید حالت تهوع و استفراغ خواهد شد.

احساس درد و فشار در لگن.

رحم در حاملگی مولار سریع‌تر از حد نرمال رشد می‌کند. در واقع ممکن است شکم شما در مرحله اولیه بارداری خیلی بزرگ به نظر برسد. رشد سریع می‌تواند باعث فشار و درد شود. پزشک ممکن است علائم دیگری را نیز در شما تشخیص دهد که به شرح زیر است:

دلیل حاملگی مولار
علت حاملگی مولار

بارداری مولار چگونه تشخیص داده می‌شود؟

روش اصلی تشخیص حاملگی مولار، سونوگرافی و درمان با ساکشن کورتاژ است. زمانی که در حالت عادی، مراقبت‌های طی بارداری را با سونوگرافی انجام می‌دهید، بارداری مولار با سونوگرافی قابل تشخیص خواهد بود.

گاهی اگر علائم بارداری داشته باشید، ممکن است پزشک صلاح بداند که مادر آزمایش خون و اسکن را انجام دهد. علاوه بر این، در برخی از مواقع نیاز است که پزشک برای تایید این نوع بارداری، انجام MRI و CT را از بیمار درخواست کند.

مقدار بالای hcg در خون ممکن است نشانه‌ای از بارداری مولار باشد. با این حال ممکن است فردی دچار بارداری مولار باشد؛ اما، سطح hcg در او بالا نباشد. افزایش میزان این هورمون گاهی می‌تواند به‌دلیل بارداری دو قلو ایجاد شده باشد. در حقیقت پزشک تنها بر اساس میزان hcg بارداری مولار را تشخیص نمی‌دهد.

متخصص زنان علاوه بر تشخیص و درمان اینگونه ناهنجاری‌ها بسیار از اقدامات زیبایی از جمله لابیاپلاستی با لیزر، تزریق چربی به واژن، درمان ترک شکم پس از بارداری و .. را انجام می‌دهد.

درمان بارداری مولار

زمانی که خانمی دچار این مشکل می‌شود، نمی‌توان با هیچ درمانی این وضعیت را به بارداری طبیعی و سالم تبدیل کرد. تنها جهت جلوگیری از ایجاد عارضه ناشی از این بارداری باید درمانی برای آن در نظر گرفت.

پس از گذراندن درمان، خبر اینکه شما یک بارداری سالم دارید، می‌تواند خوشحال‌کننده باشد؛ به همین جهت باید مراقبت‌های لازم برای برطرف کردن این شرایط انجام گیرد. به‌طور کلی درمانی که در این شرایط در نظر گرفته می‌شود به شرح زیر است:

اتساع و کورتاژ (D&C)؛

پزشک با اتساع دهانه رحم و وکیوم، بافت‌های مولار را از داخل رحم خارج می‌کند. قبل از انجام آن بی حسی برای شما انجام می‌گیرد. اگرچه روش درمانی D&C به‌عنوان یک روش سرپایی در مطب پزشک انجام می‌گیرد، اما در مورد بارداری مولار بیمار نیاز به بستری شدن در بیمارستان خواهد داشت.

داروهای شیمی درمانی؛

اگر بارداری مولار به حد خطرناکی رسیده باشد و به هر دلیلی مراقبت‌های لازم انجام نگرفته باشد، به‌خاطر اینکه پتانسیل سرطان در این مرحله وجود دارد، جهت پیشگیری از سرطان ممکن است پزشک صلاح بداند پس از دریافت D&C، برخی از درمان‌های مرتبط با شیمی درمانی را برای بیمار انجام دهد.

اگر با گذشت زمان سطح Hcg پایین نیاید، احتمال ایجاد چنین مشکلی بیشتر می‌شود.

حاملگی مولار
درمان بارداری مولار

هیسترکتومی؛

در این روش درمانی کل رحم را خارج می‌کنند. اگر قصد بارداری مجدد نداشته باشید، ممکن است یکی از روش‌های درمانی که در نظر گرفته شود، این مورد باشد. اما، این نکته را در نظر بگیرید که این روش، به‌عنوان درمانی متداول و اصلی بارداری مولار نیست.

RhoGAM

اگر Rh خون منفی دارید، دارویی به نام RhoGAM به‌عنوان قسمتی از درمان برای شما در نظر گرفته می‌شود. استفاده از این روش از عارضه‌های مرتبط با تولید آنتی بادی جلوگیری می‌کند. اگر گروه خونی ،B- O-، A- یا AB- دارید، به پزشک اطلاع دهید.

مراقبت‌های پس از درمان

پس از رفع بارداری مولار، به آزمایش خون و کنترل بیشتری نیاز خواهید داشت. در واقع بسیار مهم است که مطمئن باشید که هیچ بافت مولاری در رحم باقی نمانده است. تنها در برخی از مواقع نادر ممکن است بافت مولار دوباره رشد کند و منجر به سرطان شود. برای کنترل و مراقبت‌های بیشتر پس از یک سال، سطح Hcg را بررسی می‌کنند.

کلام آخر

توصیه می‌شود قبل از بارداری یا به محض اینکه متوجه می‌شوید باردارید، به پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج جهت مراقبت‌های طی بارداری مراجعه کنید؛ چراکه، با در نظر گرفتن این نکته می‌توانید عارضه‌های احتمالی بارداری مانند بارداری مولار را به‌موقع تشخیص دهید تا درمان به‌موقعی انجام گیرد.

اگر قصد بارداری مجدد دارید، باید یک سال پس از درمان صبر کرده و مجددا اقدام به بارداری کنید. بهتر است در این خصوص نیز با پزشک نیز مشورت داشته باشید. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید، سرطان و عارضه‌های ناشی از بارداری مولار بسیار نادر است، اما باید تا مدتی تحت کنترل باشید.

خوشبختانه بارداری مولار به‌عنوان مشکلی رایج در بین خانم‌ها باردار نیست. به‌طور کلی احتمال ایجاد این عارضه در بارداری برای هر فردی، در هر سن و شرایطی وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *