اهمیت و زمان چکاپ بعد از زایمان

اهمیت چکاپ بعد از زایمان

اغلب خانم‌های باردار تصور می‌کنند که تنها باید قبل یا در حین بارداری به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند. همانقدر که مراقبت‌های طی بارداری اهمیت دارد، چکاپ بعد از زایمان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین، پس از زایمان می‌بایست برای بررسی شرایط خود به پزشک مراجعه کنید. 

در چکاپ بعد از زایمان پزشک باید مطمئن شود که به‌طور کامل بهبود یافته‌اید و هیچ مشکلی پس از زایمان ندارید. در ادامه مقاله در خصوص اهمیت چکاپ پس از زایمان بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد.

نکات مهم در خصوص چکاپ پس از زایمان

 • معاینه پس از زایمان را به این جهت انجام می‌دهند تا مطمئن شوند که زایمان بدون مشکل بوده است.
 • مراقبت‌های پس از زایمان بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه اغلب مادران در معرض خطر و عارضه‌های جدی پس از زایمان قرار دارند.
 • طی بارداری زمانی را برای مراجعه با پزشک معالج خود در نظر بگیرید.
 • حداکثر تا ۱۲ هفته پس از زایمان یک چکاپ کامل توسط پزشک خود داشته باشید.
 • اگر دچار عارضه‌های ناشی از بارداری شده‌اید یا بیماری مزمن دارید، قطعا بیش از سایر افراد باید به متخصص زنان مراجعه کنید.

چرا معاینه پس از زایمان حائز اهمیت است؟

همانطور که گفته شد معاینه پس از زایمان بسیار حائز اهمیت است تا مطمئن شوید کاملا پس از زایمان بهبود یافته‌اید، حتی اگر احساس می‌کنید هیچ مشکلی ندارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

مادران در روزها و هفته‌های ابتدایی پس از زایمان در معرض خطرات جدی هستند که قطعا باید در این مدت تحت مراقبت باشند. به ویژه برای مادری که چنین تجربه‌هایی داشته باشد، معاینه پس از زایمان بسیار حائز اهمیت خواهد بود:

مراقبتهای بعد از زایمان
معاینه پس از زایمان

برنامه مراقبت پس از زایمان به چه صورت است؟

 • اولین ویزیت پس از زایمان حدود ۷ الی ۱۰ روز بعد از زایمان جهت بررسی محل برش و بخیه‌های واژن در زایمان طبیعی، همچنین بررسی و کشیدن بخیه‌های پوستی مرتبط با سزارین است.
 • در اولین ویزیت شرح حال مادر در رابطه با خونریزی و همچنین روند شیردهی گرفته می‌شود. فشارخون و وزن مادر نیز کنترل می‌شود.
 • به‌طور روتین ویزیت بعدی در شش هفته بعد از زایمان انجام می‌شود، شرح حال و بررسی کامل فیزیکی و روحی انجام می‌شود. با توجه به احتمال بروز افسردگی و اختلالات خلق‌وخوی بعد از زایمان، مادر از نظر علائم افسردگی، اضطراب و آشفتگی خواب بررسی می‌شود.
 • محل بخیه‌ها و واژن به‌طور کامل بررسی می‌شوند و در صورت نیاز پاپ اسمیر انجام خواهد شد.
 • برنامه مهم دیگر که پس از زایمان نحوه جلوگیری از بارداری است. اگر قصد بارداری دارید، بهتر است حداقل ۱۸ ماه پس از زایمان باردار شوید. به همین جهت باید با پزشک خود در خصوص کنترل و جلوگیری از بارداری و استفاده از قرص ضد بارداری مشورت داشته باشید.
 • اگر مادر پس از زایمان به بررسی‌های بیشتری نیاز داشته باشد، پزشک در صورت لزوم به متخصصین دیگر ارجاع خواهد داد.
 • راهنمایی‌هایی در خصوص شیردهی صحیح برای شما خواهد داشت.
 • تغییرات جسمی و عاطفی مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • افسردگی پس از زایمان یکی از عارضه‌های پس از بارداری است که ممکن است هر خانمی به آن مبتلا شود که نیاز به بررسی و درمان دارد.

بررسی بیماری‌های مزمن پس از زایمان

گاهی بسیاری از خانم‌ها در بارداری یا قبل از بارداری دچار بیماری‌های مزمن بوده‌اند، این دسته از افراد باید شرایطشان پس از زایمان مورد بررسی قرار بگیرد. شرایطی که پس از زایمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

فشار خون بالا

زمانی که فشار خون بالا باشد، به دیواره رگ‌ها فشار وارد می‌کند. فشار خون بالا در بارداری می‌تواند فشار زیادی به قلب و کلیه‌های شما وارد کند. در صورتی که این عارضه کنترل نشود، منجر به بیماری قلبی، بیماری کلیوی و سکته خواهد شد.

چاقی

اگر بیش از حد در بدن خود چربی دارید یا شاخص توده بدنی بالای ۳۰ است، باید این شرایط توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

دیابت

منظور از دیابت بیماری‌ست که مقدار زیادی قند به نام گلوکز در خون وجود دارد. زمانی که شما قبل از بارداری دچار دیابت بوده‌اید، باید وضعیت شما پس از بارداری نیز حتما مورد بررسی قرار گیرد. دیابت در بارداری می‌تواند به اندام‌های شما مانند رگ‌های خونی، اعصاب، چشم و کلیه‌ها آسیب وارد کند.

چکاپ بعد از زایمان
بیماری‌های مزمن پس از زایمان

اختلالات تیروئید

تیروئید غده‌ای است که در گردن وجود دارد و منجر به تولید هورمون‌هایی می‌شود که نقش مهمی در تامین انرژی دارد. اگر این هورمون بیشتر یا کمتر از حد نرمال باشد، می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما فراهم کند. تیروئید در بارداری باید جدی گرفته شود.

بیماری کلیوی

اگر به بیماری مزمن کلیوی دچار هستید، به این معنی است که کلیه‌های شما آسیب دیده است و نمی‌تواند به خوبی خون را تصفیه کند. اگر این بیماری درمان و کنترل نشود، می‌تواند منجر به نارسایی کلیه شود.

اختلالات رفتاری

اختلالات خلقی و روانی از آن دسته مشکلاتی است که می‌تواند در احساس شما تاثیرگذار باشد. افسردگی نمونه‌ای از این بیماری است که منجر به غم و اندوه می‌شود و فرد دیگر تمایل به انجام هیچ کاری ندارد. چنین احساسی می‌تواند بر تفکر و عملکرد شما تاثیرگذار باشد و در زندگی روزمره شما خللی وارد کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *