۱۰ عارضه جانبی ناشی از مصرف قرص های ضد بارداری

استفاده از قرص‌های ضد بارداری، یکی از روش‌های پرطرفدار جلوگیری از بارداری است. عارضه‌های جانبی ناشی از این قرص در هر فردی متفاوت است.

در واقع با مصرف این قرص، از تولید تخمک در بدن جلوگیری می‌شود، در نهایت بارداری رخ نخواهد داد. قرص‌های جلوگیری از بارداری می‌تواند به رفع اختلالات قاعدگی، احساس درد، آندومتریوز، آکنه و سندرم پیش از قاعدگی کمک کند.

برخی از عارضه‌های ناشی از مصرف قرص در افراد شامل لکه بینی، حالت تهوع، حساسیت در سینه و سردرد است. در این مقاله ۱۰ عارضه جانبی ناشی از مصرف کنترل و جلوگیری از بارداری را برای شما ذکر خواهیم کرد.

آیا قرص جلوگیری از بارداری عوارض دارد؟

قرص‌های جلوگیری از بارداری می‌تواند بر هورمون فرد تاثیر بگذارد و منجر به عارضه‌های جانبی مختلفی شود. چنین مواردی در اغلب مواقع پس از ۲ الی ۳ ماه برطرف می‌شود؛ اما گاهی می‌تواند ادامه داشته باشد.

اگر عارضه‌های ناشی از قرص‌های جلوگیری از بارداری ادامه داشته باشد، بهتر است که مشکل خود را با متخصص زنان و زایمان در کرج در میان بگذارید.

۱. لکه بینی بین دوره‌های قاعدگی

معمولا در این مواقع لکه بینی در بین دوره‌های قاعدگی رخ می‌دهد. لکه بینی شبیه به خونریزی کم و ترشحات قهوه‌ای است. لکه بینی رایج‌ترین عارضه ناشی از قرص‌های جلوگیری از بارداری است. اگر قرص‌ها را طبق دستورالعمل، هر روز و در ساعت مشخصی مصرف کنید، می‌تواند از ایجاد چنین عارضه‌ای جلوگیری کند.

۲. حالت تهوع

برخی از افراد هنگام مصرف قرص حالت تهوع خفیفی را تجربه می‌کنند؛ اما پس از مدت کوتاهی چنین مشکلی خودبه‌خود برطرف می‌شود. اگر همراه غذا یا هنگام خواب قرص خود را مصرف کنید، ممکن است از ایجاد چنین مشکلی جلوگیری شود. اگر چندین ماه است که حالت تهوع شدیدی دارید، باید حتما با پزشک در میان بگذارید.

قرص‌های ضدبارداری
عوارض قرص ضدبارداری

۳. حساسیت پستان و سینه

در اغلب مواقع قرص‌های جلوگیری از بارداری باعث ایجاد حساسیت در سینه می‌شود. استفاده از سوتین‌های مناسب می‌تواند به کنترل و کاهش چنین علائمی کمک کند.

علاوه بر اینکه مصرف این قرص‌ها منجر به حساسیت پستان می‌شود، هورمون‌های موجود در قرص، سینه‌های را بزرگتر نشان می‌دهد.

۴.  سردرد و میگرن

هورمون‌های موجود در قرص‌های جلوگیری از بارداری می‌تواند منجر به افزایش دفعات سردرد و میگرن ‌شود. در واقع تغییراتی که در هورمون‌های جنسی خانم‌ها (استروژن و پروژسترون) ایجاد می‌شود، می‌تواند میگرن را تحریک کند.

شدت سردرد به دوز و نوع قرصی که مصرف می‌کنید، بستگی خواهد داشت. اگر قرص‌هایی مصرف می‌کنید که دوز کمتری دارد، شدت سردرد کمتر خواهد بود.

حال نکته‌ای که در این رابطه وجود دارد، این است اگر فردی به‌دلیل سندرم پیش از قاعدگی (PMS) دچار سردرد شده باشد، مصرف قرص جلوگیری از بارداری می‌تواند منجر به کاهش سردرد در بیمار شود.

۵. افزایش وزن

افزایش وزن یکی از عارضه‌های جانبی احتمالی است. در حقیقت به این صورت است که قرص‌های جلوگیری از بارداری می‌تواند منجر احتباس مایعات شود.

علاوه بر این منجر به افزایش چربی و توده عضلانی خواهد شد. با این حال ممکن است فردی پس از مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری کاهش وزن داشته باشد، هیچ گزارش قطعی در این رابطه وجود ندارد.

۶. تغییرات خلق و خو

هورمون‌ها می‌تواند در روحیه و احساسات فرد نقش مهمی داشته باشد. حال اگر میزان هورمون‌ها در بدن تغییر کند، بر روحیه تاثیر می‌گذارد.

۷. عدم قاعدگی

مصرف قرص‌های ضد بارداری می‌تواند منجر به کمتر شدن یا متوقف شدن دوره‌های قاعدگی ‌شود. با وجود اینکه از قرص‌های جلوگیری از بارداری مصرف کرده‌اید، بهتر است برای اطمینان آزمایش‌های بارداری را انجام دهید.

قرص‌های ضد بارداری بسیار موثر است؛ اما با این حال امکان بارداری وجود دارد. عواملی دیگری که می‌تواند منجر به توقف قاعدگی شود به شرح زیر است:

 • استرس
 • بیماری
 • مشکلات هورمونی
 • مشکلات مرتبط با تیروئید

۸. کاهش میل جنسی

مصرف این قرص می‌تواند در میل جنسی برخی از افراد تاثیر بگذارد؛ چراکه تغییرات هورمونی در خانم‌ها ایجاد می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید که برخی از خانم‌ها به‌دلیل استرس باردار شدن دچار کاهش میل جنسی می‌شوند. پس از مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری برخی دچار افزایش میل جنسی می‌شوند و دیگر استرسی در این باره ندارند.

قرص ضدبارداری
مصرف قرص ضدبارداری

۹. ترشحات واژن

هنگام مصرف قرص ممکن است تغییراتی در ترشحات واژن ایجاد شود. اگر مصرف این قرص منجر به خشکی واژن شود و قصد رابطه جنسی داشته باشید، استفاده از کرم یا ژل‌های روان‌کننده می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

خشکی واژن، مشکل نگران‌کننده‌ای نیست. در صورتی که تغییراتی اعم از تغییر در رنگ یا بوی ترشحات واژن شاهد بودید، می‌بایست جهت درمان به پزشک مراجعه کنید. متخصص زنان و زایمان راهکارهای مختلفی اعم از جوانسازی واژن با RF را در صورت لزوم برای شما در نظر می‌گیرد.

۱۰. تغییراتی در چشم

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، نشان می‌دهد که مصرف این قرص‌ها با ضخیم شدن قرنیه چشم مرتبط است. نکته‌ای که در این خصوص وجود دارد، این است افرادی که از لنز استفاده می‌کنند ممکن است دیگر به راحتی قادر به استفاده از آن نباشند. در هنگام استفاده از لنز، در صورتی که متوجه تغییراتی در بینایی خود شدید، باید با پزشک خود در میان بگذارید.

چه افرادی در معرض خطر عارضه‌های قرص ضد بارداری هستند؟

مصرف این قرص برای اغلب خانم‌ها خطرات جدی ایجاد نمی‌کند، با این حال ممکن است برخی از افراد بیش از سایرین در معرض خطر عارضه‌های ناشی از مصرف این قرص باشند. 

تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که مصرف قرص‌های کنترل بارداری می‌تواند خطر برخی از سرطان‌ها را افزایش یا کاهش دهد. به‌طور کلی این دارو برای افرادی که چنین شرایطی دارند، خطرات بیشتری به همراه خواهد داشت:

 • فشارخون بدون کنترل
 • افراد سیگار
 • افراد بیش از ۳۵ سال
 • سابقه بیماری قلبی
 • سابقه میگرن
 • سابقه سرطان پستان و آندومتر

در صورتی که فردی علائمی همچون موارد زیر را مشاهده می‌کند، باید با پزشک در میان بگذارد تا بررسی‌های لازم برای او انجام گیرد:

 • احساس درد شدید شکمی
 • درد قفسه سینه، تنگی نفس یا هر دو مورد با هم
 • سردردهای شدید
 • مشکلاتی در بینایی مانند تاری دید یا از دست دادن بینایی
 • تورم در پاها یا ران‌ها

مصرف قرص های ضد بارداری چه عوارض طولانی مدتی دارد؟

گاهی استفاده طولانی مدت از این قرص‌ها می‌تواند عارضه‌های طولانی مدتی را ایجاد کند. اثرات طولانی مدت استفاده از این دارو به شرح زیر است:

مشکلات قلب و عروقی

مصرف طولانی مدت از این قرص‌ها می‌تواند کمی خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی را مانند حمله قلبی یا لخته شدن خون را افزایش دهد. افرادی که فشارخون کنترل نشده یا سابقه خانوادگی مشکلات قلب و عروقی دارند، باید در خصوص مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری با پزشک مشورت داشته باشند.

مصرف قرص ضدبارداری
مشکلات قلب و عروقی

سرطان

هورمون‌های جنسی زنانه (استروژن و پروژسترون) خطر ابتلا به برخی از بیماری‌ها را افزایش می‌دهد، بر همین اساس روش‌های کنترل بارداری که هورمونی هستند، می‌توانند خطر ابتلا به سرطان‌های مختلف را افزایش دهند. بر اساس تحقیقات انجام شده خطر ابتلا به هر یک از این موارد افزایش یا کاهش پیدا می‌کند:

سرطان پستان

خطر ابتلا به سرطان پستان در افرادی که قرص‌های هورمونی ضد بارداری استفاده می‌کنند، کمی بیشتر از افرادی است که به هیچ وجه قرص ضد بارداری مصرف نمی‌کنند.

سرطان تخمدان و آندومتر

اینگونه به نظر می‌رسد که این نوع از سرطان‌ها در افرادی که قرص می‌خورند، کمتر مشاهده می‌شود.

سرطان دهانه رحم

اگر بیش از ۵ سال قرص ضد بارداری مصرف شود، خطر ابتلا به سرطان رحم افزایش پیدا می‌کند. به‌طور کلی بیشتر انواع سرطان دهانه رحم به‌دلیل ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود.

چه روش‌های جایگزینی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد؟

برای افرادی که نمی‌توانند از قرص ضد بارداری استفاده کنند یا تمایلی به استفاده از این داروها ندارند، روش‌های جلوگیری متفاوتی وجود دارد که به شرح زیر است:

 • کاندوم
 • دیافراگم
 • حلقه‎‌های واژن
 • استفاده از IUD
 • تزریق داروی جلوگیری
 • ایمپلنت پیشگیری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *