علائم ویروس HPV

ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی

ویروس HPV، یکی از شایع‌ترین عفونت‌های مقاربتی (STI) است. معمولا خانم‌هایی که دچار چنین عفونتی می‌شوند، متوجه آن نیستند؛ چراکه هیچ نشانه و علائمی از آن وجود ندارد و اغلب مواقع این بیماری خودبه‌خود بهبود می‌یابد.

برخی از ویروس‌های پاپیلومای انسانی، مانند زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم خطرناک‌اند و می‌تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند. به همین جهت خانم‌ها باید آگاهی خود را در زمینه بهداشت و هرگونه بیماری‌های مقاربتی افزایش دهند تا بتوانند تا حد امکان از اینگونه بیماری‌ها جلوگیری کنند. در ادامه مقاله اطلاعات بیشتری در خصوص این بیماری مقاربتی شایع در اختیار شما قرار خواهیم داد.

آشنایی با ویروس پاپیلومای انسانی

HPV تنها نام یک نوع ویروس نیست، بلکه بیش از ۱۰۰ نوع ویروس را شامل می‌شود. در واقع گروهی از ویروس‌ها، پاپیلومای انسانی نام‌گذاری شده‌اند. بیش از ۴۰ نوع از این ویروس می‌تواند از طریق تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل شود. به‌طور کلی به انواع ویروس‌هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند، HPV تناسلی می‌گویند.

افراد چگونه مبتلا به این ویروس می‌شوند؟

این بیماری از تزریق تماس پوستی منتقل می‌شود، در ادامه تمامی راه انتقال این ویروس را برای شما ذکر خواهیم کرد:

با رابطه جنسی از طریق واژن، مقعد و رابطه دهانی

HPV حتی اگر علائمی نداشته باشد، می‌تواند به فردی دیگر در صورت تماس با او منتقل شود.

لمس دستگاه تناسلی

شاید برخی از افراد تصور کنند که انتقال این ویروس در صورتی که رابطه جنسی به‌طور کامل برقرار شود انتقال می‌یابد، حتی بدون انزال نیز این ویروس انتقال خواهد یافت.

انتقال به فرزند

اگر خانمی مبتلا به این ویروس باشد، هنگام تولد نوزاد خود (زایمان طبیعی) می‌تواند این ویروس را به او منتقل کند. این بیماری احتمال آنکه مشکلاتی را در گلو یا مجاری تنفسی کودک ایجاد کند، وجود دارد.

ویروس HPV
علائم ویروس HPV

علائم و نشانه‌های ویروس پاپیلومای انسانی

بیشتر افرادی که مبتلا به ویروس HPV هستند، هیچ علائمی را در خود مشاهده نمی‌کنند. به همین جهت پزشکان توصیه می‌کنند که تست پاپ اسمیر را انجام دهند. خانم‌ها باید اولین تست خود را در سن ۲۱ سالگی انجام دهند.

با وجود این که HPV هیچ علامتی ندارد، اما با انجام تست‌های مربوطه می‌توان این ویروس را تشخیص داد. افرادی که بین سنین ۳۰ تا ۶۵ سال هستند، می‌بایست این تست را هر ۵ سال یکبار تکرار کنند تا بتوانند در صورت وجود مشکلی، به‌موقع آن را برطرف کنند.

روش دیگری که برای تشخیص این بیماری وجود دارد، این است که اگر فردی زگیل تناسلی داشته باشد، به این معنی است که مبتلا این ویروس است. زگیل تناسلی برجستگی‌های کوچکی است که می‌تواند تعداد آنها کم یا زیاد باشد. این بیماری اگر توسط پزشک معاینه شود، به‌راحتی قابل تشخیص خواهد بود.

ویروس HPV چه مشکلاتی را در افراد ایجاد می‌کند؟

همانطور که گفته شد این بیماری در اغلب مواقع خودبه‌خود از بین می‌رود و مشکلی را برای افراد ایجاد نمی‌کند، اما زمانی که این بیماری بهبود نیابد مشکلات و بیماری‌هایی را در افراد ایجاد می‌کند، این بیماری‌ها شامل موارد زیر است:

  • سرطان دهانه رحم (این بیماری با انجام کولپوسکوپی دهانه رحم توسط پزشک متخصص زنان قابل تشخیص خواهد بود)
  • سرطان‌های دستگاه تناسلی، مانند سرطان ولو، واژن و مقعد
  • سرطان دهانی
  • زگیل تناسلی
  • پاپیلوماتوز تنفسی ( این بیماری نادر باعث رشد زگیل در دستگاه تنفسی می‌شود)

آیا ویروس HPV قابل درمان است؟

این ویروس هیچ درمانی ندارد، اما همانطور که گفته شد در برخی موارد خودبه‌خود درمان می‌شود و نیازی به راهکار خاصی نیست. پزشک متخصص زنان در صورتی که این ویروس را در شما تشخیص دهد، توصیه می‌کند که پس از یک سال آزمایشاتی را انجام دهید تا متوجه شود که آیا این ویروس از بین رفته است یا خیر؟

اگر پس از گذشت مدتی این ویروس در شما وجود داشته باشد، پیگیری‌های بیشتری توسط پزشک انجام خواهد شد. چنانچه ویروس HPV بیماری‌هایی را ایجاد کرده باشد، پزشکان سعی بر آن دارند که مشکلات ایجاد شده به‌دلیل وجود این ویروس را درمان کنند.

به‌طور مثال زگیل‌های تناسلی را می‌توان با تجویز داروهای مخصوص، سوزاندن با جریان الکتریکی یا منجمد با نیتروژن مایع درمان کرد. اما این نکته را به یاد داشته باشید که ویروس با برطرف کردن زگیل تناسلی از بین نمی‌رود و همچنین ممکن است زگیل تناسلی مجددا بازگردد.

بیماری‌های سرطانی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی به روش‌های متفاوتی، مانند شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و عمل جراحی، بسته به شرایط بیمار با هریک از موارد ذکر شده درمان می‌کنند. گاهی اوقات ممکن است چندین روش درمانی را برای بیماران انجام دهند.

از آنجایی که این ویروس درمانی ندارد، پزشکان همواره توصیه می‌کنند، جهت غربالگری HPV و سرطان دهانه رحم، تست‌ها و آزمایشات لازم را انجام دهد.

درمان ویروس HPV
درمان ویروس HPV

چگونه می‌توان از ویروس HPV جلوگیری کرد؟

یک راهی که برای جلوگیری از این عفونت وجود دارد، این است که باید واکسن HPV زده شود. روش دیگر این است که با هر فردی رابطه جنسی نداشته باشید یا در صورت داشتن رابطه جنسی باید به نکاتی توجه کنید تا خطر ابتلا به این ویروس در شما کاهش یابد:

از کاندوم استفاده کنید

استفاده از کاندوم می‌تواند تا حدودی اثر حفاظتی داشته باشد، اما به هیچ عنوان اثر حفاظتی کامل ندارد. در واقع تا حدودی می‌توان از این روش برای جلوگیری از ویروس HPV، استفاده کرد.

همچنین این نکته را به یاد داشته باشید که راهکارهای دیگر کنترل بارداری، مانند مصرف قرص ضدبارداری در جلوگیری از این عفونت هیچ تاثیری ندارد.

قبل از اقدام به رابطه جنسی با همسرتان آزمایش‌های لازم را جهت اطمینان از عدم وجود این عفونت انجام دهید

این نکته بسیار مهم است که شریک جنسی متعددی نداشته باشید و در مواقعی که می‌خواهید با شریک جنسی خود رابطه را شروع کنید، آزمایشات لازم را انجام دهید تا از بروز چنین مشکلی بتوان پیشگیری کرد.

واژن خود را با دوش واژینال نشویید.

بهداشت بسیار مهم است ولی شستن واژن با دوش آب می‌تواند باکتری‌های مهم و مفید واژن را از بین ببرد.

بهتر است همه موارد ذکر شده با یکدیگر رعایت شود تا بتوان احتمال ایجاد این مشکل را به حداقل رساند.

چه زمانی نیاز به انجام تست HPV است؟

  • اگر شما در سنین بین ۲۱ تا ۲۹ سال هستید و تست پاپ اسمیر نتیجه‌ای مشکوک و ابهام برانگیز داشته باشد، پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج توصیه می‎کند که تست HPV را انجام دهید. این تست کمک می‌کند که سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم تشخیص داده شوند. در اغلب مواقع خانم‌هایی که کمتر از ۳۰ سال دارند، نیاز به انجام تست HPV نخواهند داشت؛ چراکه در اغلب مواقع این ویروس، خودبه‌خود از بین می‌رود.
  • اگر در سنین ۳۰ به بالا هستید باید تست HPV را همراه با تست پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم انجام دهید.
  • اگر نتیجه دو تست بالا نرمال یا طبیعی باشد، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در چندین سال آینده بسیار کم خواهد بود. پس از پنج سال باید مجددا این تست‌ها را انجام دهید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *