تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

آزمایش و غربالگری‌های بسیاری برای بررسی اندام‌های تولید مثل خانم‌ها وجود دارد که از آن طریق می‌توان در صورت وجود بیماری، در مراحل ابتدایی و به موقع آن را تشخیص داد و به درمان اقدام کرد. تست پاپ اسمیر یکی از این مواردی است که جهت معاینه دهانه رحم، برای تشخیص سرطان رحم کاربرد دارد.

در واقع زمانی که این بیماری زودهنگام تشخیص داده شود، فرصت بیشتری برای درمان وجود خواهد داشت. علاوه بر این موارد هنگامی که پاپ اسمیر توسط متخصص زنان انجام ‌گیرد، می‌توان هرگونه تغییرات غیرطبیعی در سلول‌های دهانه رحم را که در آینده منجر به سرطان می‌شود، تشخیص داد.

از دیگر معایناتی که توسط متخصص زنان جهت تشخیص زودهنگام سرطان رحم برای خانم‌ها انجام می‌گیرد، کولپوسکوپی دهانه رحم است.

تشخیص زودهنگام سلول غیرطبیعی، به جلوگیری از سرطان احتمالی دهانه رحم کمک خواهد کرد. اگر جز آن دسته از افرادی هستید که به سلامتی خود اهمیت می‌دهید، در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در این مورد در اختیار شما قرار دهیم.

ضرورت انجام تست پاپ اسمیر چیست؟

از این تست برای غربالگری سرطان رحم استفاده می‌شود، به همین جهت برای هر خانمی ضرورت خواهد داشت. این آزمایش معمولا همراه با معاینه لگن برای خانم‌ها انجام می‌گیرد.

امروزه به دلیل شیوع ویروس HPV، توصیه می‌شود که تست پاپ اسمیر همراه با تست HPV انجام گیرد.

انجام تست پاپ اسمیر
انجام تست پاپ اسمیر

هر چند وقت یک‌بار باید تست پاپ اسمیر انجام گیرد؟

پزشکان انجام تست پاپ اسمیر را برای خانم‌های ۲۱ تا ۶۵ سال هر سه سال یک‌بار توصیه می‌کنند. اما، بهتر است که انجام این تست همراه با تست HPV هنگام شروع رابطه جنسی حتی زیر ۲۱ سال نیز انجام شود.

در صورتی که عامل خطرسازی در خصوص ایجاد سرطان دهانه رحم در شما وجود داشته باشد، ممکن است پزشک لازم بداند که این آزمایش در فواصل کوتاه‌تری انجام گیرد. عوامل خطرساز شامل موارد زیر است:

 • سابقه مصرف سیگار
 • ضعف سیستم ایمنی بدن به‌دلیل پیوند اعضا، شیمی درمانی یا استفاده مزمن از کورتیکواستروئید
 • ابتلا به ویروس HIV
 • تشخیص سرطان دهانه رحم یا زمانی که تست پاپ اسمیر سلول‌های پیش سرطانی را نشان دهد.

آیا انجام تست پاپ اسمیر عوارضی دارد؟

انجام این تست روشی ایمن برای غربالگری سرطان دهانه رحم است؛ اما، گاهی ممکن است نتایج منفی کاذبی را به‌همراه داشته باشد.

منفی کاذب به این معنی نیست که انجام این تست جواب اشتباهی را به شما نشان می‌دهد، در برخی از مواقع ممکن است به‌دلیل موارد زیر منفی کاذب وجود داشته باشد.

 • تعداد کم سلول‌های غیر طبیعی؛
 • خون یا سلول‌های التهابی، سلول‌های غیرطبیعی را پنهان می‌کند.

با این وجود که ممکن است سلول‌های غیر طبیعی در یک دوره مشاهده و شناسایی نشود، اما انجام پاپ اسمیر در دفعات بعدی آنها را مشخص خواهد کرد. در واقع ایجاد سرطان دهانه رحم سال‌ها طول می‌کشد، در نهایت امکان مشاهده سلول‌های غیر طبیعی در دیگر دفعات تست وجود خواهد شد.

نحوه آمادگی جهت انجام تست پاپ اسمیر

قبل از انجام این آزمایش باید به نکاتی که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد توجه داشته باشید:

 • قبل از انجام تست پاپ اسمیر به مدت دو روز از فعالیت‌های جنسی، دوش واژینال یا استفاده از داروهای واژینال باید خودداری کنید؛ چراکه، ممکن است سلول‌های غیر‌ طبیعی شسته و پنهان شوند:
 • در زمان قاعدگی این تست را انجام ندهید.

روند انجام تست پاپ اسمیر چگونه است؟

انجام این تست در مطب پزشک انجام می‌شود و تنها چند دقیقه طول می‌کشد. روی تخت مطب به‌طوری که زانو خود را خم کرده‌اید، دراز بکشید. پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را به آرامی وارد واژن می‌کند.

اسپکولوم دیواره‌های واژن را از هم جدا می‌کند تا پزشک از این طریق به راحتی بتواند دهانه رحم شما را مشاهده کند. قرار دادن اسپکولوم ممکن است منجر به احساس فشار در ناحیه لگن شود.

سپس پزشک سلول دهانه رحم را جهت نمونه‌گیری خارج می‌کند، این پروسه نمونه‌گیری صدمه‌ای به بیمار وارد نخواهد کرد. نمونه به آزمایشگاه منتقل می‌شود تا سلول‌های دهانه رحم به‌خوبی بررسی شود. در صورت وجود هرگونه مشکلی، زودهنگام تشخیص داده خواهد شد.

پاپ اسمیر
روند انجام تست پاپ اسمیر

نتیجه تست پاپ اسمیر

پس از چند روز نتیجه تست مشخص می‌شود که جواب آن به دو صورت است:

 • منفی (طبیعی)
 • مثبت (غیر طبیعی)

نتایج طبیعی

اگر نتیجه آزمایش تست پاپ اسمیر طبیعی باشد، نتیجه منفی را به شما گزارش می‌دهند. پس از دریافت این نتیجه تا زمانی که پزشک برای شما مشخص کرده است، دیگر نیازی به انجام هیچ آزمایش و تست در این خصوص نخواهید داشت.

نتایج غیرطبیعی

اگر طی آزمایش پاپ اسمیر سلول‌های غیر طبیعی مشاهده شود، نتیجه تست شما مثبت خواهد بود. این نکته را در نظر داشته باشید که نتیجه مثبت به این معنی نیست که شما سرطان دهانه رحم دارید. به‌طور کلی دلایلی که برای مثبت شدن نتیجه تست پاپ اسمیر وجود دارد به شرح زیر است:

 • التهاب خفیف یا تغییرات جزئی سلول (دیسپلازی)
 • وجود HPV یا پاپیلومای انسانی یا عفونت دیگر
 • سرطان یا پیش سرطان
 • وجود التهاب که اگر قبل از انجام تست پاپ اسمیر رابطه جنسی انجام داده باشید، ممکن است التهاب رخ داده باشد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *