اطلاعاتی در رابطه با اختلالات قاعدگی

اطلاعاتی در رابطه با اختلالات قاعدگی

اختلالات قاعدگی، یکی از مشکلات رایجی‌ست که ممکن است خانم‌ها در مقاطعی از زندگی خود با آن مواجه شوند. در واقع امکان دارد برخی از خانم‌ها دچار تغییراتی در قاعدگی خود شوند و ندانند آیا این تغییرات ایجاد شده طبیعی است یا خیر؟

از آنجایی که کسب اطلاعات در این زمینه بسیار حائز اهمیت است، ما در این مقاله قصد داریم در خصوص اختلالات قاعدگی اطلاعات مهم و کاربردی را در اختیار شما قرار دهیم.

قاعدگی طبیعی به چه صورت است؟

از شروع خونریزی تا شروع خونریزی بعدی به عنوان یک سیکل قاعدگی در نظر گرفته می‌شود. در حالت نرمال طول این مدت بین ۲۱ تا ۳۵ روز است، در ۲ تا ۵ سال اول به‌دلیل اینکه سیکل‌ها فاقد تخمک‌گذاری هستند، تا ۴۵ روز را نیز می‌توان نرمال تلقی کرد.

معمولا میانگین خونریزی ۴.۷ روز است، در اغلب مواقع خانم‌ها مدت ۷ روزه را در قاعدگی تجربه می‌کنند. میزان خونریزی در هر سیکل حدودا ۳۵ سی سی است و اگر این میزان به ۸۰ سی سی یا بیشتر برسد، به‌عنوان خونریزی شدید تلقی می‌شود. اگر این خونریزی شدید تکرار شود، منجر به کم خونی خواهد شد.

دلیل اختلالات قاعدگی
قاعدگی طبیعی به چه صورت است؟

چگونه می‌توان متوجه میزان نرمال خونریزی شد؟

معمولا تعویض سه الی پنج پد در روز نرمال تلقی می‌شود؛ اما، اگر خانمی مجبور باشد که هر یک ساعت تعویض پد را داشته باشد یا اگر خونریزی به قدری شدید باشد که شب‌ها به این دلیل مجبور به بیدار شدن باشد، همچنین دفع لخته‌های بیش از ۳ سانت به‌صورت مکرر داشته باشد، به‌عنوان خونریزی بیش از ۸۰ سی سی تلقی می‌شود. در این حالت نیاز به بررسی و درمان توسط متخصص زنان و زایمان وجود خواهد داشت.

متخصص زنان علاوه بر این معاینات، عمل‌های زیبایی واژن مانند لابیاپلاستی با لیزر،‌ تزریق چربی به واژن و سفید کردن واژن و جوانسازی واژن با تکنیک RF را نیز انجام می‌دهد.

چه خونریزی‌هایی غیر طبیعی است؟

در واقع خونریزی‌هایی که غیر طبیعی تلقی می‌شود به شرح زیر است:

 • هنگامی که خونریزی کمتر از ۲۱ روز رخ دهد، یعنی فاصله دو سیکل کمتر از ۲۱ روز باشد یا این زمان بیشتر از ۴۲ روز باشد.
 • زمان خونریزی از ۷ الی ۱۰ روز بیشتر باشد.
 • مقدار خونریزی بیش از ۸۰ سی سی باشد.

سیکل قاعدگی در نوجوانان

در نوجوانان، در واقع افرادی که به تازگی پریود شده‌اند، بین دو تا پنج سال اول به‌دلیل آنکه محور هیپوفیز به تخمدان به اندازه کافی تکامل نیافته است، معمولا سیکل‌ها تخمک‌گذاری ندارند.

به همین دلیل تغییرپذیری ممکن است در طول مدت قاعدگی و میزان خونریزی بیشتر باشد. حال اگر در این سن بین دو سیکل قاعدگی بیش از ۹۰ روز باشد یا میزان خونریزی‌ها نزدیک به یکدیگر باشد، باید به پزشک مراجعه کرد یا دختر خانمی که سیکل کاملا منظمی داشته است؛ اما، به‌طور ناگهانی دچار تغییرات و اختلال می‌شود نیز نیاز به بررسی توسط پزشک خواهد داشت.

اطلاعاتی در رابطه با علل خونریزی

خونریزی در خانم‌ها و دختر خانم‌ها بر اساس سن تقسیم بندی می‌شود تا علل هر یک از این موارد به خوبی بررسی شود.

در نوزادان دختر

در همان ابتدا ممکن است در نوزادان دختر، هر از گاهی لکه بینی‌هایی وجود داشته باشد که اغلب نرمال تلقی می‌شود، در حقیقت به دنبال قطع ناگهانی هورمون استروژن مادری این اتفاق رخ می‌دهد. معمولا این مورد مشکل مهمی نیست و جای نگرانی در این باره وجود ندارد.

دوران کودکی

در دوران کودکی و در دوران قبل از بلوغ یکی از عللی که همیشه باید به ویژه در سنین پایین در نظر داشته باشید، به‌دلیل ورود جسم خارجی است که ممکن است برای بسیاری از کودکان رخ دهد و منجر به لکه بینی، خونریزی و گاهی عفونت شود که این موارد نیاز به بررسی خواهد داشت. به‌طور کلی عفونت‌ها و تومورهایی که در این سنین رخ می‌دهد، می‌تواند علت خونریزی باشد.

در مورد اختلالات قاعدگی
اطلاعاتی در رابطه با علل خونریزی

در سنین باروری

در سنین پس از بلوغ که به آن سنین باروری یا تولید مثل نیز گفته می‌شود، شایع‌ترین علتی که منجر به اختلالات قاعدگی می‌شود عدم تخمک‌گذاری است که در سیکل‌های ابتدایی یعنی در ۲ تا ۵ سال اولیه است.

منشاء اصلی خونریزی قاعدگی، لایه داخل بافت رحم است که بافت اندومتر گفته می‌شود. در واقع ریزش این قسمت باعث ایجاد خونریزی قاعدگی می‌شود و در خانم‌هایی که تخمک‌گذاری ندارند، به این جهت که بافت اندومتر شکننده و نازک شده و خیلی راحت ریزش می‌کند، منجر به بروز سیکل‌های نامنظم و نابه‌جا خواهد شد.

مورد بعدی که همیشه باید در سنین تولید مثلی در نظر داشته باشید، عوارض بارداری است. در واقع برای هر خانمی پس از سن بلوغ، حتما باید بارداری و اختلالات ناشی از آن را در نظر داشته باشیم، مگر آنکه خلاف این مسئله ثابت شود.

استفاده از هورمون‌ها از دیگر مسئله‌ای است که می‌تواند منجر به اختلالات خونریزی شود. استفاده از هورمون می‌تواند به‌صورت قرص‌های جلوگیری، آمپول‌ و قر‌ص‌های پروژسترونی باشد و مورد دیگری که بسیار استفاده می‌شود، قرص‌های اورژانسی است. اگر هر کدام از این موارد استفاده شود، می‌تواند همراه با خود، اختلالات خونریزی و قاعدگی را داشته باشد.

فیبروم‌های رحمی یا میوم از دیگر موارد بسیار شایع است. بسته به محل ایجاد فیبروم‌، خونریزی‌ها نیز متفاوت خواهند بود. معمولا اگر فیبروم در لایه داخلی رحم ایجاد شود، به‌صورت لکه بینی بین قاعدگی ایجاد خواهد شد. اگر در بافت عضلانی رحم ایجاد شود، افزایش خونریزی را به‌همراه دارد و می‌تواند برای خانم بسیار اذیت‌کننده باشد.

عفونت‌های شایع دستگاه تناسلی نیز می‌تواند خونریزی نامنظم در قاعدگی را ایجاد کند، علاوه بر این مورد منجر به خونریزی پس از مقاربت نیز خواهد شد. عفونت کلامیدیا شایع‌ترین عفونتی است که می‌تواند منجر به اختلالات قاعدگی شود.

پولیپ‌ها از دیگر مواردی هستند که می‌توانند منجر به اختلالات قاعدگی شوند، امکان ایجاد پولیپ‌ها هم در دهانه رحم و هم در بافت اندومتر وجود دارد که به وجود آمدن آن، خونریزی به همراه خواهد داشت.

اختلالات عملکرد تیروئید و هورمون پرولاکتین نیز منجر به اختلالات زیادی در الگوهای قاعدگی می‌شوند.

در سنین شروع قاعدگی ممکن است اختلالات هماتولوژیک وجود داشته باشد. این مورد در واقع اختلالات انعقادی است که می‌تواند به‌عنوان اولین علامت، خونریزی‌های خیلی شدید و مقاوم را در دختر خانم‌های نوجوان ایجاد کند.

مورد آخری که در سن باروری می‌تواند منجر به اختلالات قاعدگی شود، مرتبط با سندرم تخمدان پلی کیستیک است. معمولا خانم‌های دچار این بیماری، دارای علائمی همچون موارد زیر هستند:

 • آکنه
 • چاقی
 • پرمویی
 • تیرگی دستگاه تناسلی، تیرگی کشاله‌های ران، تیرگی زیر بغل (برای روشن کردن این نواحی می‌توان از روش‌های مختلفی مانند نانوفت، دستگاه تیکسل و RF کمک گرفت. این روش‌های درمانی در مطب دکتر خانم ملیحه قدس روحانی انجام می‌گیرد)
 • و در نهایت اختلالات قاعدگی

امروزه تخمدان پلی کیستیک در بین خانم‌ها بسیار شایع است.

اختلالات قاعدگی

یائسگی

حال به مسائل مربوط به دوران یائسگی می‌پردازیم که برخی از عوامل می‌تواند در این دوره موجب اختلالات قاعدگی شود. در این دوران یکی از علل شایع خونریزی، از بین رفتن بافت رحم است که اصطلاحا آتروفی آندومتر گفته می‌شود. این مورد می‌تواند منجر به خونریزی و لکه بینی‌ شود.

مصرف هورمون‌های برون‌زا از دیگر مواردی است که منجر به اختلالات می‌شود.

سرطان‌ها، بدخیمی‌ها و پولیپ‌های رحمی در این سنین می‌تواند منجر به خونریزی شود.

تشخیص علل خونریزی غیر طبیعی چگونه انجام می‌گیرد؟

جهت تشخیص این اختلال همانند دیگر بیماری‌ها نیاز به شرح حال دقیق بیمار و معاینه فیزیکی است. در واقع هنگامی که بیمار به متخصص زنان مراجعه می‌کند، پزشک با بررسی علائم ذکر شده از بیمار علت اختلالات را تشخیص خواهد داد.

دهانه رحم خانم‌ها در صورت نیاز توسط پزشک بررسی می‌شود تا از نظر التهاب و عفونت‌ها نیز مورد بررسی قرار گیرد. پس از این مرحله گاهی پزشک لازم می‌داند که تست‌های آزمایشگاهی برای بیمار انجام گیرد تا تشخیص دقیق از علل بیماری به عمل آید.

تست‌هایی که در این خصوص انجام می‌گیرد شامل سنجش هموگلوبین، فاکتورهای انعقادی، پلاکت‌ها، میزان هورمون تیروئید، هورمون پرولاکتین و… است.

از همه مهم‌تر انجام آزمایش بارداری به بیمار توصیه می‌شود. گاهی ممکن است بیمار این مسئله را انکار کند؛ اما بهتر است جهت اطمینان این آزمایش انجام گیرد. حتی امکان دارد یک بارداری غیر معمول مانند حاملگی خارج از رحم یا بارداری که منجر به سقط می‌شود، در افراد وجود داشته باشد.

سونوگرافی مورد دیگری است که برای تشخیص علل اختلالات کاربرد دارد، از این طریق تخمدان پلی کیستیک، فیبروم‌ها، پولیپ و ضخامت بافت اندومتر مورد بررسی قرار می‌گیرد. در نهایت بر اساس این موارد برنامه درمانی برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد.

برای درمان بیمار، بسته به علل ایجاد اختلالات قاعدگی درمان مناسب مختص به هر فرد در نظر گرفته خواهد شد. علاوه بر این مورد بیمار باید سبک زندگی خود را جهت درمان موثرتر تغییر دهد، به‌طور مثال این موارد باید در نظر گرفته شود:

 • تغییر رژیم غذایی
 • کاهش وزن در صورت چاقی
 • ورزش و فعالیت‌های منظم

در نهایت خانم‌ها باید به این نکته توجه داشته باشند که هنگام خونریزی غیرطبیعی نباید خودسرانه قرص‌های جلوگیری را مصرف کنند، ابتدا باید به پزشک متخصص زنان مراجعه شود تا بر اساس علت، درمانی متناسب با شرایط شما در نظر گرفته شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *