علت تیرگی دستگاه تناسلی

علت تیرگی دستگاه تناسلی

دستگاه تناسلی بیشتر افراد تیره‌تر از اندام‌های دیگر بدن آنهاست. صرف نظر از برخی عوامل مانند ژنتیک، رنگ پوست، چاقی و… عوامل مهم‌تر دیگری در تیرگی دستگاه تناسلی از اندام خانم‌ها نقش دارد. در واقع افراد با گذر زمان شاهد تیره‌تر شدن ناحیه تناسلی و حتی نوک سینه‌های خود خواهند شد. در ادامه عوامل مهم و تاثیرگذار بر تیرگی دستگاه تناسلی را از زبان متخصص زنان زایمان در کرج، برای شما ذکر خواهیم کرد. 

عوامل موثر بر تیرگی دستگاه تناسلی خانم‌ها چیست؟

همانطور که گفته شد دو علت مهم و اساسی وجود دارد:

۱- هورمون

۲- اصطکاک

تاثیر هورمون بر تیرگی دستگاه تناسلی

اگر به نوک سینه‌های خانم باردار یا شیرده دقت کرده باشید، رنگ آن بسیار تیره‌تر از خانم‌های دیگر است. دلیل آن تغییرات هورمونی است که در این دوران ایجاد می‌شود. در دوران بارداری، به‌دلیل افزایش سطح استروژن، ملانین (رنگدانه) در نوک سینه تجمع پیدا می‌کند.

معمولا تیرگی ایجاد شده در این قسمت دیگر به حالت قبل از بارداری و شیردهی باز نمی‌گردد. در دوران بلوغ نیز هورمون‌های جنسی افزایش می‌یابد. این امر باعث افزایش ملانین در بدن می‌شود که منجر به تیرگی دستگاه تناسلی و تیرگی نوک سینه خواهد شد.

تیرگی ناحیه تناسلی

تاثیر اصطکاک بر تیرگی دستگاه تناسلی خانم‌ها

وقتی پوست بدن دچار اصطکاک مکرر می‌شود، آن قسمت از پوست خودبه‌خود برای محافظت از خود ضخیم می‌شود، به این فرایند «کراتینیزاسیون» می‌گویند. در واقع کراتینیزاسیون با تولید کراتین بیشتر در لایه‌های بالایی پوست، سدی ایجاد می‌کند.

پس از آن لایه‌های بالایی برداشته شده و لایه زیرین جایگزین آن می‌شود. کراتینوسیت‌ها علاوه بر این که حاوی کراتین هستند، ملانین نیز در آنها وجود دارد. بنابراین پوست قسمت‌هایی از بدن مانند کشاله ران و دستگاه تناسلی، ضخیم شده و این نواحی تیره‌تر به‌نظر می‌رسد. 

همچنین بسیاری از خانم‌ها به روش‌های متفاوتی موهای زائد خود را شیو می‌کنند. این اصطکاک منجر به تولید بیشتر ملانین می‌شود و در نهایت باعث تیرگی دستگاه تناسلی خواهد شد. علاوه بر موارد نام برده چاقی نیز می‌تواند در تیرگی دستگاه تناسلی نیز بسیار موثر باشد.

آیا می‌توان تیرگی دستگاه تناسلی را برطرف کرد؟

خوشبختانه روش‌های متعددی وجود دارد که می‌توان تا حد زیادی تیرگی دستگاه تناسلی را برطرف کرد. لایه بردارهای شیمیایی زیادی، مانند اسید لاکتیک وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن لایه‌برداری نواحی تیره را انجام داد.

همچنین علاوه بر استفاده از کرم‌های شیمیایی، راهکارهای خانگی بسیاری وجود دارد که تا حدی به روشن شدن ناحیه تیره دستگاه تناسلی کمک می‌کند، اما اگر بخواهیم روشی موثرتر برای روشن کردن ناحیه تناسلی خود انتخاب کنید، سفید کردن واژن با لیزر یا استفاده از تکنیک RF است که می‌تواند در جوانسازی واژن بسیار موثر باشد. در ادامه چند راهکار خانگی برای سفید کردن دستگاه تناسلی ذکر خواهیم کرد:

ترکیب لیمو و ماست

لیموترش حاوی ویتامین C است و به رفع دستگاه تناسلی بسیار کمک می‌کند. نصف قاشق چایخوری لیمو را با دو قاشق چایخوری ماست مخلوط کنید و روی قسمت موردنظر بمالید. بگذارید ۱۵ دقیقه روی پوستتان بماند و سپس با آب بشویید، پس از آن از یک مرطوب‌کننده یا آبرسان استفاده کنید.

درمان تیرگی ناحیه تناسلی

آب خیار

یک نرم‌کننده طبیعی‌ست و می‌تواند به کنترل ملانین و در نهایت تیرگی پوست کمک کند. خیار را رنده کنید و آب آن را بگیرید، به‌مدت ۱۵ دقیقه در ناحیه مورد‌نظر قرار دهید و سپس با آب بشویید.

ترکیب زردچوبه و ماست

زردچوبه حاوی خواص ضد التهابی و ضدعفونی کننده است. همچنین به روشن‌تر شدن رنگ پوست بسیار کمک می‌کند. یک قاشق چایخوری ماست، یک قاشق چایخوری زردچوبه و دو قاشق چایخوری آب‌لیمو را با یکدیگر ترکیب کنید.

خمیر بدست آمده را به قسمت تیره دستگاه تناسلی خود بمالید، حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید و سپس با آب خنک بشویید. از این ترکیب هر روز استفاده کنید تا نتیجه اثربخش آن را شاهد باشید.

ژل آلوئه ورا

استفاده از این ژل به رفع تیرگی و روشن‌تر شدن پوست دستگاه تناسلی بسیار کمک می‌کند. بهتر است از ژل طبیعی آن استفاده کنید، ژل بدست آمده را به‌مدت ۳۰ دقیقه بر ناحیه موردنظر قرار دهید و سپس با آب سرد بشویید.

روش‌های درمان تیرگی ناحیه تناسلی

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از درمان‌های خانگی ساده است که می‌تواند در درمان تیرگی واژن بسیار موثر باشد. کافی‌ست که نصف یک گوجه فرنگی را برش بزنید و آن را رنده کنید و بر نواحی تیره از بدن خود قرار دهید، پس از ۳۰ دقیقه با استفاده از آب سرد بشویید.

جهت جلوگیری از حساسیت، بهتر است ابتدا مقداری کمی را در قسمت موردنظر قرار دهید، در صورتی که حساسیتی ایجاد نشد، تمام گوجه فرنگی رنده شده را بر کلیه قسمت‌های دستگاه تناسلی بمالید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *