دیابت در بارداری

درمان دیابت در بارداری

دیابت در بارداری، یکی از مشکلات رایج است که در برخی از خانم‌های باردار مشاهده می‌شود. دیابت همان قند خون بالاست که در دوران بارداری در برخی از خانم‌ها ایجاد می‌شود. این مشکل ممکن است در هر مرحله از بارداری ایجاد شود، اما در سه ماه دوم و سوم بارداری بیشتر است.

خانم‌ها در بارداری با تغییرات زیادی مواجه می‌شوند که برخی از این تغییرات در بارداری ممکن است عارضه‌هایی برای آنها و حتی جنین‌شان ایجاد کند. گاهی اثر برخی از عارضه‌های ایجاد شده، پس از زایمان نیز باقی خواهد ماند. به همین جهت توجه به این گونه مشکلات و درمان به‌موقع می‌تواند عارضه‌های ناشی از بارداری را کاهش دهد.

آشنایی با دیابت

در واقع دیابت زمانی ایجاد می‌شود که بدن قادر به تولید انسولین کافی در بدن نیست. انسولین هورمونی است که به کنترل سطح خون در بارداری کمک می‌کند. دیابتی که در بارداری ایجاد می‌شود، می‌تواند برای شما و کودک‌تان طی بارداری و پس از بارداری مشکل ایجاد کند. اما اگر این بیماری شایع به‌موقع تشخیص داده شود، خطرات ناشی از آن به‌شدت کاهش خواهد یافت.

چه کسانی در معرض خطر دیابت بارداری قرار دارند؟

هر خانمی ممکن است طی بارداری به دیابت مبتلا شود، اما گاهی برخی از شرایط احتمال ایجاد چنین مشکلی را افزایش می‌دهد که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد:

 • BMI بالاتر از ۳۰ است (خانم‌های دچار اضافه وزن).
 • فرزند بزرگتر شما هنگام تولد وزنی ۴.۵ کیلوگرم داشته است.
 • در بارداری قبلی خود دیابت داشته‌اید.
 • سابقه خانوادگی دیابت داشته‌اید.

اگر هر یک از این موارد وجود داشته باشد، باید طی بارداری غربالگری دیابت را انجام دهید تا این بیماری هرچه سریع‌تر تشخیص داده شود.

علائم 

دیابت بارداری معمولا علائمی ندارد. در بیشتر مواقع خانم باردار زمانی که آزمایش می‌دهد، متوجه این بیماری می‌شود. گاهی اگر سطح قند خون خیلی زیاد باشد، ممکن است علائمی همچون موارد زیر وجود داشته باشد:

 • احساس تشنگی زیاد
 • نیاز بیشتر به ادرار کردن
 • احساس خستگی
 • خشکی دهان

بیشتر علائم ذکر شده در بسیاری از خانم‌ها وجود دارد و لزوما به این معنی نیست که هر خانم بارداری که این علائم را دارد، حتما مبتلا به دیابت است. اگر احساس می‌کنید که دچار این مشکل در بارداری شده‌اید، بهتر است با پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج؛ دکتر ملیحه قدس روحانی در میان بگذارید.

درمان دیابت
علائم دیابت در بارداری

دیابت چه تأثیری در بارداری شما خواهد داشت؟

همیشه این طور نیست که خانم‌های مبتلا به دیابت همیشه دچار مشکل هستند و فرزندانی ناسالم به دنیا می‌آورند. تنها در برخی از مواقع ممکن است دچار عارضه‌هایی شوند که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد:

نوزاد شما وزنی بیش از حد نرمال داشته باشد.

در این مورد مادر قادر به زایمان طبیعی نیست و در اغلب مواقع مادران انتخابی جز سزارین نخواهند داشت.

پلی هیدرآمنیوس

مایع آمنیوتیک بیش از حد در رحم وجود دارد که می‌تواند منجر به زایمان زودرس شود.

زایمان زودرس

زمانی که زایمان قبل از سی و هفتم بارداری باشد.

مسمومیت بارداری

در واقع وضعیتی است که مادر دچار فشارخون بالا می‌شود و در صورتی که درمانی انجام نگیرد، منجر به عارضه‌های زیادی خواهد شد.

قند خون پایین نوزاد

گاهی ممکن است نوزاد پس از تولد دچار قند خون پایین، زردی در پوست و چشم شود که گاهی نیاز به درمان در بیمارستان خواهد بود.

 • ابتلا به دیابت در حاملگی می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را در آینده افزایش دهد.

غربالگری و آزمایش دیابت در بارداری

در اولین ویزیتی که با پزشک متخصص زنان دارید، آزمایشاتی را برای شما در نظر می‌گیرد تا وضعیت کلی شما بررسی شود. در ۸ و ۱۲ هفته بارداری پزشک سوالاتی را از شما خواهید پرسید. اگر یک یا چند عامل خطر در خصوص دیابت در شما وجود داشته باشد، انجام آزمایشات دیابت به خانم باردار توصیه خواهد شد.

در این آزمایش خانم باردار باید مقدار معین شده‌ای گلوکز مصرف کند و پس از دو ساعت آزمایش انجام گیرد. پس از آن بررسی می‌شود که بدن چگونه با گلوکز خوراکی مقابله کرده است.

درمان دیابت در بارداری

 • اگر مبتلا به این عارضه در دیابت باشید، می‌توانید بدون مصرف دارو سطح قند خون خود را کنترل کنید و مشکلات ناشی از قند خون را در بارداری کاهش دهید.
 • باید کیت آزمایش قند خون تهیه کنید تا بتوانید همیشه آن را کنترل کنید.
 • با تغییر رژیم غذایی و ورزش کردن می‌توانید سطح قند خون خود را کاهش دهید. اگر با به‌کارگیری این راهکارها قند خون شما کاهش نیافت، باید دارو مصرف کنید.

به‌طور کلی تحت مراقبت بیشتری توسط متخصص زنان قرار می‌گیرید تا هرگونه مشکلات احتمالی بررسی شود.

دیابت در بارداری
درمان دیبات در بارداری

دیابت در بارداری چه اثرات طولانی مدتی دارد؟

دیابت بارداری معمولا پس از زایمان برطرف می‌شود. اما خانم‌هایی که در بارداری دچار این عارضه می‌شوند، احتمال اینکه در آینده دچار دیابت بشوند، وجود خواهد داشت:

 • احتمال دارد در بارداری مجدد خانم دچار دیابت شود.
 • دیابت نوع ۲ افزایش خواهد یافت که یک نوع دیابت دائمی است.

کلام آخر

همانطور که گفته شد خانم‌ها در بارداری با تغییرات زیادی مواجه می‌شوند که کاملا طبیعی است، اما نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، کنترل کردن عارضه‌های بارداری است تا دچار مشکلات بیشتری در آینده نشوید. 

علاوه بر دیابت، مشکلات بی‌خطر دیگری همچون ترک شکم در بارداری وجود دارد، اما ممکن است از نظر زیبایی برای خانم‌ها خوشایند نباشد. با مراجعه به متخصص زنان پس از زایمان می‌توانید با استفاده از بهترین تکنیک درمان ترک های شکم در بارداری را انجام دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *