چه تغییراتی پس از بارداری ایجاد می‌شود؟

وقتی صحبت از بارداری می‌شود، قطعاً یکی از نکاتی که در ذهن بسیاری از افراد نقش می‌بندد، تغییراتی است که طی بارداری و تغییرات پس از بارداری در مادر ایجاد می‌شود. تغییرات گاهی قابل رؤیت است و گاهی درون بدن ایجاد شده است. از تغییراتی غیرقابل مشاهده، مانند دیابت گرفته تا بزرگ شدن سایز پا که قابل مشاهده است.

ما در این مقاله قصد داریم تمامی تغییراتی که پس از بارداری در مادر ایجاد می‌شود را برای شما به‌طور کامل بیان کنیم، اگر باردار هستید و می‌خواهید در خصوص تغییرات پس از بارداری اطلاعتی را کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید.

تغییر سایز پا

قطعاً وقتی خانم بارداری را دیده‌اید، متوجه بزرگ‌تر شدن پاهای او و تغییر سایز او شده‌اید، چنین تغییری به‌دلیل افزایش وزن و تغییرات هورمونی است. محققان در‌این‌باره می‌گویند خانم‌هایی که وزن نرمالی قبل از بارداری دارند، طی بارداری مجاز به ۱۱ تا ۱۶ کیلوگرم افزایش وزن هستند.

در نهایت چنین تغییرات و افزایش وزنی قطعاً در قسمت‌های مختلف بدن تأثیر خواهد گذاشت که یکی از این موارد تغییر سایز کفش آنهاست. در برخی از آنها چنین تغییراتی تا پس از بارداری نیز باقی خواهد ماند.

علاوه بر افزایش وزن، هورمون ریلکسین نیز در ایجاد این تغییر نقش مهمی دارد، همانطور که از نامش پیداست در شل شدن رباط‌ها و استخوان‌های لگن تأثیرگذار است که در نهایت در این دوران متوجه بزرگ‌تر شدن پاهای خانم‌های باردار می‌شوید.

تغییر سایز پا

افزایش وزن

همانطور که متوجه شده‌اید، مجدداً صحبت از افزایش وزن است. گاهی اضافه وزن برای برخی از خانم‌ها تنها طی بارداری وجود دارد و در برخی دیگر پس از زایمان به همان گونه باقی خواهد ماند. از هر ۴ خانم یکی از آنها پس از زایمان دچار اضافه وزن می‌شوند، اما افزایش وزن پس از به دنیا آوردن یک بچه خیلی بارز نیست. زمانی این اضافه وزن اهمیت پیدا می‌کند که خانم زایمان‌های متعددی داشته باشد.

تغییرات واژن

اگر زایمان به‌طور طبیعی انجام شود، به طبع پس از تولد نوزاد، واژن دچار تغییراتی می‌شود. با وجود اینکه ساختار واژن به گونه‌ای است که پس از تولد مجدداً دچار انقباض می‌شود، اما تغییراتی حتی جزئی می‌توان مشاهده و احساس کرد. شدت این تغییر به عوامل مختلفی از جمله وزن نوزاد، عوامل ژنتیکی، اضافه وزن و… بستگی خواهد داشت.

البته جای نگرانی نیست؛ چراکه با راهکارهای مختلفی، مانند جوانسازی واژن با RF می‌توان چنین مشکلی را توسط متخصص زنان برطرف کرد.

مشکلات لحظه‌ای

متأسفانه برخی از خانم‌ها باردار پس از تولد کودک خود دچار بی‌اختیاری ادرار می‌شوند و کنترل مثانه را از دست می‌دهند. اما نکته‌ای که دراین‌باره وجود دارد این است، خانم‌هایی که زایمان طبیعی را تجربه می‌کنند بیشتر در معرض خطر چنین مشکلی قرار دارند؛ چراکه در زایمان طبیعی مثانه ضعیف شده و به عصب مثانه آسیب وارد می‌شود، در نهایت منجر به افتادگی لگن خواهد شد. پیشنهادی که پزشکان برای این افراد دارند این است که تمرینات کگل را برای تقویت عضلات لگن انجام دهند.

خرابی دندان‌ها

شاید برایتان عجیب باشد که بدانید که هرچه تعداد فرزندان شما بیشتر باشد دندان‌های خراب و آسیب‌دیده بیشتری خواهید داشت. تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده نشان می‌دهد خانم‌هایی که در سنین بین ۳۵ تا ۴۹ سالگی صاحب یک فرزند بوده‌اند، به‌طور میانگین دو دندان خود را از دست داده‌اند، در حالی که افرادی که صاحب دو فرزند بوده‌اند، به‌طور میانگین چهار دندان خود را از دست داده بودند.

سایر مشکلات مربوط به دندان، بزرگ شدن و خونریزی بیشتر از لثه در بارداری است؛ چراکه در این دوره جریان خون بیش از هر لحظه دیگری است. برخی از محققان معتقدند که اسید حاصل از استفراغ، مینای دندان را از بین می‌برد. علاوه بر این، تغییرات هورمونی در دوران بارداری می‌تواند تعداد باکتری‌ها و میکروبیوم دهان را بیشتر کند؛ بنابراین در این دوران باید بیش از پیش نکات بهداشتی دراین‌باره رعایت شود.

توصیه می‌شود خانم‌ها قبل از اقدام برای بارداری به دندانپزشکی مراجعه کرده تا هرگونه آسیب ایجاد شده ترمیم کنند و آسیب کمتری در این دوران به دندان آنها وارد شود.

تغییرات دندان در بارداری

تغییرات سینه

سینه خانم‌ها پس از بارداری و در حین بارداری بزرگ می‌شود؛ چراکه در ابتدا بافت چربی سینه جای خود را به بافت‌های دیگر مانند غدد شیردهی سینه می‌دهند. اما این سینه‌های بزرگ مدتی پس از زایمان دچار آتروفی می‌شوند؛ زیرا تنها در مدت مشخصی از سینه برای شیردهی استفاده می‌شود.

اما نکته‌ای که در این رابطه وجود دارد این است که بلافاصله بافت چربی دیگر جایگزین نخواهد شد، زیرا بافت چربی به‌دلیل تغییرات ایجاد شده از بین رفته است. در نهایت اگر مادر لاغر باشد، سینه‌های او کوچک‌تر خواهد شد. اگر خانمی مجدد باردار شود این چرخه تکرار خواهد می‌شود، چنانچه او دچار اضافه وزن پس از بارداری شود، مقداری از چربی‌ها در سینه او قرار خواهد گرفت.

ترک‌های شکمی

خانم‌های باردار ممکن است طی بارداری خطوط صورتی و قرمز رنگ را روی پوست شکم خود مشاهده کنند. چنین مسئله‌ای تنها در بارداری و مربوط به بارداری نیست، هر فردی در هر زمانی که دچار کاهش یا اضافه وزن قابل توجهی شود، استریا یا ترک‌های پوستی را در قسمت‌های مختلف بدن خود مشاهده خواهد کرد.

استریای ایجاد شده پس از بارداری کمی کمتر می‌شود، اما روی پوست باقی خواهد ماند. خوشبختانه با وجود درمان‌هایی از جمله تیسکل می‌توان به درمان ترک های شکم در بارداری یا غیر از بارداری اقدام کرد. این نوع روش درمانی راهکاری غیر تهاجمی و مؤثر است که هیچ عارضه‌ای برای افراد ایجاد نمی‌کند.

بیماران می‌توانند با مراجعه به متخصص زنان و درمیان گذاشتن مشکل خود، زمان مناسبی را برای درمان استریا یا ترک پوستی خود در نظر داشته باشند.

کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، خطر ابتلا به سرطان سینه در خانم‌هایی که بچه‌دار می‌شوند و به بچه خود شیر می‌دهند، کاهش می‌یابد.

درمان سینه درد
کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه

رویش مو

خانم‌ها طی بارداری موهای متراکم‌تر و شاداب‌تری دارند، اما چه عواملی می‌تواند منجر به این تغییر در آنها شود؟ هورمون‌ها نقش اصلی در ایجاد چنین تغییری ایفا می‌کنند، افزایش سطح هورمون می‌تواند در کاهش ریزش مو و داشتن مویی ضخیم‌تر در بارداری بسیار مؤثر باشد.

پس از بارداری هورمون‌ها به حالت عادی باز می‌گردند و به همین دلیل خانم‌ها پس از بارداری یا طی شیردهی از ریزش موهای خود گلایه دارند، اما جای نگرانی وجود ندارد؛ چراکه این حالت موقتی است و طی ۱۲ تا ۱۸ ماه بهبود می‌یابد.

تغییرات پوستی

در بارداری تغییرات پوستی زیادی در افراد ایجاد می‌شود که ممکن است این تغییرات در هر فردی متفاوت باشد. برای مثال، خط تیره عمودی که در شکم ایجاد می‌شود، یکی از تغییراتی است که در شکم خانم باردار مشاهده می‌شود.

گاهی برخی از خانم‌ها به تغییرات پوستی دیگری مانند ماسک بارداری که به «ملاسما» معروف است، دچار می‌شوند. در این نوع مشکل پوستی، لکه‌های تیره رنگی در صورت ایجاد می‌شود. همچنین خانم‌هایی که کک‌ومک در صورت خود دارند، در بارداری این لکه‌ها تیره‌رنگ می‌شود.

خط تیره عمودی و ملاسما، به‌دلیل افزایش ملانین در خانم‌های باردار ایجاد می‌شود. ملانین رنگدانه‌ای است که به لکه‌های صورت و حتی مو، رنگ بیشتری می‌دهد. در اغلب مواقع تیرگی‌های پوست پس از زایمان روشن‌تر می‌شود و به‌مرور از بین می‌رود، اما گاهی لکه‌های تیره در برخی از خانم‌ها تا سال‌ها باقی می‌ماند.

پزشکان به اینگونه افراد توصیه می‌کند که هنگام بیرون رفتن از خانه از ضدآفتاب یا کلاه‌های لبه‌دار استفاده کنند، همچنین از کرم‌های روشن کننده نیز تحت نظر پزشک استفاده کنند تا این تغییرات درمان شود.

دیابت

قند خون بسیاری از خانم‌ها طی بارداری افزایش می‌یابد. شاید برخی از افراد تصور کنند که با اتمام بارداری چنین مشکلی برطرف می‌شود، اما اینگونه نیست، در برخی از افراد پس از زایمان نیز باقی می‌ماند و پس از گذشت مدت زمانی به دیابت نوع ۲ تغییر می‌کند.

گاهی برخی از افراد به‌دلیل سابقه خانوادگی در داشتن قند خون، ایجاد چنین عارضه‌ای را در خود احتمال می‌دهند. به‌طور کلی بهتر است کسانی که سابقه چنین بیماری را در خانواده خود دارند یا در حال حاضر قند خون دارند، به رژیم غذایی خود بیش از سایر افراد توجه کنند. باید تحت‌نظر پزشک فعالیت‌ها و تغذیه مناسبی طی بارداری خود داشته باشند.

میل و انگیزه جنسی

میل جنسی خانم‌ها پس از بارداری همانند گذشته نیست. در واقع باید یک سال پس از زایمان بگذرد تا خانم روند عادی و طبیعی خود را داشته باشد؛ چراکه طی این یک سال خانم‌ها خستگی زیادی را به‌دلیل بچه‌داری تجربه می‌کنند. همچنین خانم‌های شیرده سطح استروژن کمتری دارند و این امر سبب کاهش میل جنسی آنها می‌شود.

واریس و بواسیر

گاهی در بارداری، رگ قسمت‌هایی مانند پا یا حتی واژن متورم شده و به رنگ آب تغییر می‌کند که به آنها رگ‌های واریسی گفته می‌شود. زمانی که چنین تغییراتی در رکتوم ایجاد شود، منجر به بواسیر خواهد شد.

از آنجایی که رحم فشار زیادی وارد می‌کند، جریان خون کاهش می‌یابد، در نهایت جریان خون کمتری در قسمت‌های پایینی بدن وجود خواهد داشت. معمولاً چنین مشکلاتی ۶ تا ۱۲ ماه پس از تولد برطرف می‌شود.

خانم‌هایی که می‌خواهند در بارداری از وخیم‌تر شدن رگ‌های واریسی جلوگیری کنند، باید به‌طور منظم تمرینات ورزشی را انجام دهند. نکاتی که باید در این خصوص رعایت کنند این است که از نشستن طولانی‌مدت خودداری شود. همچنین می‌بایست غذاهایی با فیبر بالا و مایعات زیادی مصرف کنند تا از ایجاد یبوست جلوگیری شود.

واریس بعد از بارداری
واریس و بواسیر

رحمی بزرگتر

رحم در حالت عادی و نرمال به‌اندازه یک گلابی است، اما طی بارداری به‌اندازه یک هندوانه بزرگ می‌شود. رحم ۶ هفته پس از زایمان طی فرایندی، مجدداً تخلیه و کوچک می‌شود، اما نکته‌ای که در این خصوص وجود دارد این است که این انقباضات ۱۰۰ درصد نخواهد بود.

تحقیقات و مطالعه‌ای که در این خصوص انجام شده، نشان می‌دهد خانم‌هایی که زایمان کرده‌اند نسبت به افرادی که هیچ زایمانی انجام نداده‌اند، رحم بزرگ‌تری دارند.

جدا شدن شکم

یک تغییر شگفت‌انگیزی که در بارداری ایجاد می‌شود و پس از زایمان نیز باقی می‌ماند، حالتی به نام «دیاستاز شکمی» است. در واقع حالتی است که عضلات شکم جدا شده و منجر به شکاف عضلات بین معده می‌شود.

مطالعاتی که در این خصوص انجام شده نشان می‌دهد که چنین تغییراتی در بارداری در اغلب خانم‌ها پس از بارداری باقی خواهد ماند.

لگن پهن‌تر

شاید متوجه شده باشید که برخی از خانم‌ها پس از زایمان لگن پهن‌تری نسبت به گذشته دارند، شاید برخی از افراد تصور کنند به‌دلیل هورمون ریلکسین استخوان این قسمت از بدن پهن‌تر می‌شود، اما در واقعیت این‌طور نیست. در واقع به‌دلیل تجمع چربی در این قسمت از بدن، خانم‌ها چاق می‌شوند، نه بزرگ‌تر شدن استخوان‌های لگن و ران.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *