۱۵ دلیل احتمالی ایجاد درد لگن در خانم ‌ها

دلیل درد لگن در خانم‌ها

منظور از درد لگن، احساس درد در پایین‌ترین قسمت شکم است که بین ناف تا کشاله ران وجود دارد. زمانی که خانم‌ها دچار درد لگن می‌شوند عواملی مانند گرفتگی قاعدگی، تخمک‌گذاری و مسائل گوارشی می‌تواند دلیل ایجاد درد باشد. گاهی ممکن است مسائل جدی‌تر نیز منجر به درد لگن در خانم‌ها شود.

گاهی اوقات این عارضه می‌تواند به‌دلیل عفونت یا ایجاد مشکل در سیستم تولید مثلی خانم‌ها باشد، در این مواقع حتما نیاز به مراجعه به متخصص زنان و زایمان در کرج جهت بررسی و درمان خواهد بود. در این مقاله قصد داریم ۱۵ دلیل احتمالی در ایجاد درد لگن در خانم ‌ها را برای شما بیان کنیم.

۱. درد و گرفتگی ناشی از قاعدگی

بیش از نیمی از خانم‌ها زمانی که پریود می‌شوند، حداقل به مدت ۱ الی ۲ روز احساس درد دارند. گرفتگی قاعدگی معمولا قبل از شروع قاعدگی ایجاد خواهد شد؛ چراکه رحم منقبض می‌شود. این درد ممکن است شبیه به یک اسپاسم عضله باشد. استفاده از کمپرس آب گرم در این مواقع می‌تواند منجر به تسکین درد شود.

علاوه بر مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن ممکن است منجر به تسکین درد شود، در موارد شدیدتر داروهای موثرتری برای بیماران تجویز خواهد شد.

۲. تخمک‌گذاری

زمانی که خانم تخمک‌گذاری می‌کند، تخمدان‌ها به همراه مقداری مایع، تخمک آزاد می‌کنند. سپس تخمک به قسمت پایین لوله رحم حرکت می‌کند و به داخل رحم وارد می‌شود. مایعات آزاد شده توسط تخمدان می‌تواند در قسمت لگن پخش شود که گاهی باعث تحریک لگن و منجر به درد خواهد شد.

چنین دردی ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. اینگونه دردها موقتی است و نیاز به درمان خاصی ندارد.

درمان درد لگن در خانم‌ها
تخمک‌گذاری

۳. تورم مثانه

گاهی ممکن است خانم‌ها دچار التهاب مثانه شوند، که دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد. چنین عارضه‌ای می‌تواند منجر به درد لگن و ایجاد علائمی مانند ادرار دردناک، نیاز مکرر به ادرار کردن و درد هنگام رابطه جنسی شود. درمانی که معمولا برای این بیماری در نظر گرفته می‌شود، کنترل علائم است.

۴. سیستیت یا عفونت ادراری

منظور از سیستیت، التهاب مثانه به‌دلیل عفونت باکتریایی است. چنین اتفاقی زمانی رخ می‌دهد، که باکتری‌های واژن، مقعد یا پوست به مجرای ادرار وارد می‌شود و به مثانه راه پیدا می‌کند. عفونت ادراری می‌تواند در هر قسمت از سیستم ادراری ایجاد شود، در حالی که سیستیت در مثانه ایجاد خواهد شد.

هر دو حالت در خانم‌ها بسیار شایع است. چنین عفونت‌هایی گاهی خودبه‌خود برطرف می‌شود؛ اما به‌طور کلی دارویی که برای این عفونت‌ها در نظر گرفته می‌شود، مصرف یک دوره کوتاه آنتی‌بیوتیک است.

۵. عفونت‌های انتقال یافته از رابطه جنسی

درد لگن در خانم‌ها ممکن است به‌دلیل عفونت مقاربتی نظیر سوزاک یا کلامیدیا باشد. عفونت‌های مقاربتی در افرادی که رابطه جنسی فعال دارند، ایجاد می‌شود. این بیماری علاوه بر درد لگن ممکن است علائم دیگری نظیر ادرار دردناک، خونریزی بین پریود و تغییر در ترشحات واژن ایجاد کند.

اگر چنین علائمی را دارید، حتما به پزشک برای درمان مراجعه کنید. معمولا دارویی که برای درمان تجویز می‌شود، آنتی‌بیوتیک است.

۶. بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن (PID)، نوعی عفونت در رحم است که می‌تواند به بافت اطراف آسیب وارد کند. این بیماری در صورت ورود باکتری از واژن یا دهانه واژن ایجاد می‌شود. بیماری التهابی لگن به عنوان عارضه سوزاک و کلامیدیا شناخته می‌شود. این بیماری علاوه بر درد لگن ممکن است علائم دیگری نظیر ترشح غیر طبیعی از واژن و خونریزی را نیز به همراه داشته باشد.

بیماری التهابی لگن می‌تواند احتمال خطر ناباروری را در خانم‌ها افزایش دهد. درمان به موقع و زودهنگام در خصوص این بیماری اهمیت بسیار بالایی دارد، معمولا درمانی که برای آن در نظر گرفته می‌شود، آنتی‌بیوتیک است.

۷. آندومتریوز

آندومتریوز زمانی ایجاد می‌شود که آندومتر یا بافتی که درون رحم قرار دارد، در خارج از رحم رشد می‌کند. آندومتریوز می‌تواند منبع اصلی درد مزمن و طولانی مدت لگن در برخی از خانم‌ها باشد. گاهی ممکن است خانم‌هایی که دچار این عارضه هستند، شانس بارداری در آنها کاهش یابد. 

بسته به شدت علائمی که در هر فردی ایجاد می‌شود، درمان‌های متفاوتی برای او در نظر گرفته خواهد شد.

ایجاد درد لگن
آندومتریوز

۸. سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، نوعی اختلال در روده است که باعث درد و ایجاد علائمی مانند یبوست، اسهال و نفخ می‌شود. هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، تنها راهکاری که برای آن در نظر گرفته می‌شود، مدیریت علائم بیماری به واسطه تغییر رژیم غذایی، کنترل استرس و تجویز دارو است.

۹. آپاندیسیت

آپاندیسیت همان التهاب در آپاندیس است. اندامی کوچک است و در قسمت پایین سمت راست شکم قرار دارد. عفونت می‌تواند منجر به این بیماری شود. هر زمان که درد شدید در ناحیه پایین راست شکم همراه با علائمی مانند استفراغ و تب احساس کردید، باید فورا جهت بررسی و درمان به پزشک مراجعه کنید.

۱۰. سنگ‌های ادراری

سنگ‌های موجود در دستگاه ادراری از نمک و مواد معدنی تشکیل شده است. این مواد می‌تواند در مثانه یا کلیه باعث ایجاد بلور و درد در لگن یا کمر شود. همچنین برخی از مواقع باعث تغییر رنگ ادرار به خون صورتی یا مایل به قرمز می‌شود. برخی از سنگ‌های ایجاد شده نیاز به درمان ندارد؛ اما دفع آنها می‌تواند بسیار دردناک باشد.

در دسته دیگری از افراد پزشک ممکن است داروهایی برای درمان تجویز کند یا در نهایت عمل جراحی را برای این دسته از افراد در نظر بگیرد.

۱۱. حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم زمانی ایجاد می‌شود که جنین در قسمتی خارج از حم قرار می‌گیرد و رشد می‌کند. این شرایط می‌تواند منجر به احساس درد شدید و گرفتگی در لگن شود، که معمولا در یک طرف احساس خواهد شد. علائمی دیگری که همراه این موارد وجود دارد، شامل حالت تهوع، خونریزی واژن و سرگیجه است.

هر فردی که با توجه به علائم ذکر شده به این نوع بارداری مشکوک است، باید فورا به پزشک خود مراجعه کند تا دچار عارضه‌های شدید و جدی نشود. در صورت عدم درمان به موقع می‌تواند مشکلات جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد.

۱۲. چسبندگی لگن

منظور از چسبندگی، زخمی است که در داخل بدن ایجاد می‌شود و دو بافت را به یکدیگر متصل می‌کند که نباید در حقیقت به یکدیگر متصل شوند. چنین شرایطی می‌تواند منجر به درد شود؛ زیرا بدن در حال تلاش است که با این شرایط سازگار شود. حال این چسبندگی می‌تواند به دلیل عفونت قدیمی، آندومتریوز و سایر مسائل دیگر ایجاد شده باشد.

چسبندگی لگن در برخی از خانم‌ها ممکن است منجر به دردی مزمن شود و بسته به محل اسکار ایجاد شده علائم دیگری را نیز نمایان کند. گاهی در این شرایط جراحی‌های کم تهاجمی جهت کاهش چسبندگی و تسکین علائم ایجاد شده برای بیمار در نظر گرفته می‌شود.

۱۳. کیست تخمدان

کیست تخمدان زمانی ایجاد می‌شود که تخمدان قادر به آزاد کردن تخمک نباشد. فولیکول نگهدارنده تخمک ممکن است هنگام آزاد شدن تخمک کاملا باز نشود یا ممکن است به دلیل مایعات موجود مسدود شود. زمانی که چنین اتفاقی رخ می‌دهد، در آن قسمت کیست ایجاد می‌شود که ممکن است منجر به نفخ، فشار یا درد لگن شود.

بیشتر کیست‌ها غیر سرطانی هستند و در اغلب موارد خودبه‌خود از بین می‌روند. در برخی از مواقع ممکن است کیست خونریزی کند یا بترکد که می‌تواند منجر به درد شدید در لگن شود و نیاز به درمان‌های پزشکی داشته باشد. پزشک با انجام سونوگرافی متوجه ایجاد چنین عارضه‌ای خواهد شد. بسته به شرایط هر فرد درمان‌های دارویی تا عمل جراحی را برای آنها در نظر گرفته خواهد شد.

کیست تخمدان

۱۴. فیبروم رحم

فیبروم‌های رحمی توده‌های عضلانی و بافت فیبری در داخل رحم هستند. این توده غیر سرطانی است و در اغلب مواقع علائمی را ایجاد نمی‌کند؛ اما ممکن است به عنوان منبع درد شناخته شود. چنین شرایطی می‌تواند باعث ناراحتی در لگن و کمر یا درد در هنگام رابطه جنسی شود.

فیبروم امکان دارد باعث خونریزی یا گرفتگی بیش از حد دوران قاعدگی نیز بشود. برخی از فیبروم‌ها نیازی به درمان ندارند. اگر علائم ایجاد شده ناشی از این بیماری منجر به ناراحتی بیمار شده باشد، پزشک ممکن است روش‌های درمانی از مصرف دارو گرفته تا روش‌های غیر تهاجمی و در نهایت عمل جراحی را به بیمار توصیه کند.

۱۵. تومور

در موارد نادر رشد بدخیم در سیستم تولید مثل، مجاری ادرار یا دستگاه گوارش ممکن است دلیل ایجاد درد لگن باشد. بسته به قسمتی که تومور ایجاد می‌شود، ممکن است علائم مختلف دیگری را نیز ایجاد کند.

پزشکان برای شناسایی تومور نیاز به ارزیابی دقیق دارند، که اغلب با آزمایش خون و تصویربرداری‌های گرفته شده این بررسی‌ها را انجام می‌دهند. پس از تشخیص، درمان مناسبی را برای بیماران در نظر خواهند گرفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *