نگران کیست تخمدان نباشید

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان، کیسه‌ای پر از مایع است و گاهی می‌تواند به‌صورت جامد ایجاد شده باشد. اغلب کیست‌ها به‌صورت تصادفی در سونوگرافی‌ها تشخیص داده می‌شوند. این عارضه اهمیت بالینی ندارد و در اغلب مواقع به‌صورت خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کند.

مواقعی عمل جراحی برای خارج کردن آن انجام می‌شود که کیست سایز بزرگ، رشد ناگهانی و درد شدید داشته باشد یا به هر دلیلی که پزشک احساس کند که بدخیم است.

منظور از کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان کیسه‌های پر از مایع درون تخمدان یا روی سطح آن است. خانم‌ها در هر طرف از رحم خود دو تخمدان دارند. اغلب خانم‌ها دارای کیست تخمدان هستند که خوشبختانه در بسیاری از موارد بی‌خطر است و مشکلی را برای فرد ایجاد نمی‌کند. بعضی از افراد مبتلا به تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک هستند.

در حقیقت در اغلب مواقع بدون هیچ درمانی بهبود پیدا می‌کند. با این وجود در صورتی که این زائده دچار پارگی شود، می‌تواند علائمی جدی ایجاد کند. به همین جهت توصیه می‌شود، خانم‌ها معاینات منظم لگن را انجام دهند و هر علائم ناخوشایندی را که تجربه می‌کنند با پزشک در میان بگذارند.

کیست تخمدان چه علائمی دارد؟

بیشتر آنها علائمی ایجاد نمی‌کنند و خود‌به‌خود از بین می‌روند. در صورتی که کیست بزرگ شود، ممکن است علائمی همچون موارد زیر را ایجاد کند:

 • احساس درد لگن، احساس درد در قسمت پایین شکم
 • احساس پری یا سنگینی در شکم
 • نفخ شکم

در مواقعی که هر یک از این علائم را تجربه کردید به پزشک مراجعه کنید:

 • درد شدید و ناگهانی در شکم یا لگن
 • احساس درد همراه با تب یا استفراغ
 • سرگیجه
 • تنفس پی‌درپی
 • پوست سرد 
 • و..
علت کیست تخمدان
علائم کیست تخمدان

علت ایجاد کیست تخمدان چیست؟

بیشتر آنها به‌دلیل چرخه قاعدگی تشکیل می‌شوند که به عنوان کیست‌های فانکشنال شناخته می‌شود. انواع دیگر کیست‌ تخمدان کمتر ایجاد می‌شود. در ادامه هریک از انواع کیست را برای شما توضیح خواهیم داد:

کیست فانکشنال

تخمدان در حالت طبیعی در هر ماه ساختارهایی کیسه مانند به نام فولیکول ایجاد می‌کند. فولیکول‌ها، هورمون‌های استروژن و پروژسترون را تولید می‌کند و هنگام تخمک‌گذاری، تخمک آزاد می‌کند.

این کیسه داخل تخمدان قرار دارد، در اغلب مواقع این فولیکول یا کیسه پاره می‌شود و تخمک آزاد می‌کند، در صورتی که فولیکول باز نشود، مایع درون فولیکول می‌تواند به صورت کیست روی تخمدان ایجاد شود. کیست‌های فانکشنال معمولا بی‌خطرند و به ندرت منجر به درد می‌شوند، اغلب طی دو الی سه دوره از قاعدگی از بین می‌روند.

انواع دیگر کیست‌ها که به چرخه قاعدگی شما مرتبط نیستند به شرح زیر است:

 • درموئید
 • سیستادنوم
 • آندومتریوم

درموئیدها و سیستادنوم‌ها می‌توانند بزرگ شوند و تخمدان‌ها را از موقعیت خود خارج کنند. این روند منجر به پیچ خوردن تخمدان می‌شود. پیچش تخمدان نیز باعث کاهش یا توقف جریان خون خواهد شد.

عواملی که خطر ایجاد تخمدان را افزایش می‌دهد

مشکلات هورمونی؛

مصرف داروی باروری کلومیفن برای تخمک‌گذاری استفاده می‌شود.

بارداری؛

گاهی اوقات کیستی که هنگام تخمک‌گذاری ایجاد می‌شود، در طول بارداری در تخمدان شما باقی می‌ماند.

اندومتریوز؛

اندومتریوز می‌تواند منجر به رشد سلول‌های آندومتر رحم در خارج از رحم شود. ممکن است قسمتی از بافت به تخمدان متصل شود.

عفونت شدید لگن؛

اگر عفونت دستگاه تناسلی به تخمدان گسترش پیدا کند، می‌تواند باعث ایجاد کیست شود.

سابقه کیست تخمدان.

اگر در گذشته دچار این عارضه شده باشید، احتمال آن که مجددا دچار این مشکل شوید، وجود دارد.

نگران کیست تخمدان نباشید
عوارض کیست تخمدان

کیست تخمدان چه عوارضی ایجاد می‌کند؟

عارضه‌های نادری که ممکن است به‌دلیل این بیماری ایجاد شود به شرح زیر است:

پیچ خوردگی تخمدان

کیست‌های بزرگ می‌توانند منجر به حرکت کردن تخمدان شود و احتمال پیچ خوردن تخمدان را افزایش دهد. علائم چنین عارضه‌ای می‌تواند شامل درد شدید لگن، حالت تهوع و استفراغ باشد. همچنین پیچ خوردگی تخمدان می‌تواند جریان خون را در تخمدان‌ها کاهش دهد یا متوقف کند.

پارگی کیست تخمدان

زمانی که کیست دچار پارگی شود، می‌تواند درد شدید و خونریزی داخلی ایجاد کند. هرچه اندازه آن بزرگتر باشد، احتمال پارگی آن بیشتر خواهد بود.

آیا راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود دارد؟

با این وجود که راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان وجود ندارد؛ اما معاینات منظم لگن توسط متخصص زنان و زایمان در کرج می‌تواند منجر به تشخیص زودهنگام این عارضه شود. هر زمانی که طی قاعدگی خود دچار تغییرات و علائم غیر طبیعی شدید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

پزشک چگونه کیست تخمدان را تشخیص می‌دهد؟

برای تشخیص و بررسی اندازه کیست تخمدان پزشک آزمایشات مختلفی را برای بیماران در نظر می‌گیرد تا در صورت لزوم درمان موثری برای شما در نظر بگیرد. این موارد به شرح زیر است:

کیست تخمدان
درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان

درمانی که پزشک در نظر می‌گیرد بسته به سن، نوع و اندازه کیست تخمدان متفاوت خواهد بود. درمان‌هایی که برای شما در نظر گرفته می‌شود به شرح زیر است:

در بسیاری از موارد باید مدتی صبر کنید و سپس معاینه شوید تا متوجه شوند، که آیا کیست ایجاد شده طی چند ماه از بین می‌رود یا خیر. اگر علائمی ناشی از کیست تخمدان ندارید و تنها در سونوگرافی کیست کوچک و پر از مایع مشاهده شده است، پزشک تنها از شما می‌خواهد که در فواصل زمانی منظمی شرایط خود را با استفاده از سونوگرافی تحت کنترل داشته باشید.

در برخی از مواقع پزشک برای جلوگیری از عود کیست تخمدان قرص های ضد بارداری هورمونی را برای بیمار تجویز می‌کند. با این وجود مصرف این قرص‌ها کیست را کوچک نمی‌کنند.

عمل جراحی

در صورتی که کیست تخمدان بزرگ باشد و منجر به ایجاد علائم آزاردهنده مانند درد شده باشد، پزشک به بیمار پیشنهاد عمل جراحی را خواهد داد. گاهی ممکن است به‌دلیل وجود کیست تخمدان مشکوک به بدخیمی‌هایی شوند که در این مواقع نیز عمل جراحی را انجام خواهند داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *