انواع ویروس hpv و روش‌های درمان

انواع ویروس hpv

با توجه به شیوع بسیار زیاد زگیل تناسلی و ویروس hpv لازم است در این خصوص بیشتر صحبت شود؛ ویروس hpv از طریق خراش‌های سطحی بسیار کوچکی که در هنگام مقاربت ایجاد می‌شود می‌تواند به پوست شریک جنسی منتقل شود. این ویروس قدرت انتقال بسیار بالایی دارد و در بیش از ۷۵ درصد موارد از طریق مقاربت انتقال پیدا می‌کند.

بیش از ۱۲۰ نوع مختلف ویروس hpv وجود دارد و این ویروس‌ها به سه دسته کم خطر، خطر متوسط و پر خطر تقسیم می‌شود. انواع کم خطر این ویروس اهمیت بالینی زیادی ندارند و تنها انواع ۶ و ۱۱ هستند که می‌توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند و از این جهت اهمیت دارند. همانطور که می‌دانید زگیل تناسلی، بثورات پوستی هستند که اغلب برجسته بوده و در قسمت دستگاه تناسلی و مقعد مشاهده می‌شوند

هدف از درمان این بیماری از بین بردن این ضایعات پوستی است و در صورت درمان بیماری و از بین رفتن بثورات پوستی، هنوز نمی‌توان نظر قطعی راجع به انتقال به فرد دیگر داد. ممکن است در آینده نیز ویروس مجددا فعال شود و فرد بیمار گردد.

درمان‌هایی که برای ویروس hpv در نظر گرفته می‌شود اغلب درمان‌های طبی بر پایه استفاده موضعی از اسیدهای بسیار قوی است و با توجه به عوارضی که ممکن است داشته باشند، حتماً توصیه می‌شود که دارو توسط پزشک متخصص زنان تجویز شود تا نکات لازم در این مورد رعایت شود؛ علاوه بر آن از درمان‌های دیگری مثل کرایوتراپی و لیزر هم برای درمان می‌توان به کار برد. متخصص زنان و زایمان در کرج با استفاده از لیزر زگیل‌ها را از بین می‌برد.

درمان ویروس hpv
Syringe with HPV vaccine for injection

دلیل اهمیت ویروس hpv چیست؟

متأسفانه ویروس hpv در ۹۹ درصد مواقع عامل ابتلا به سرطان دهانه رحم است و به همین دلیل این ویروس بسیار با اهمیت است. 

دو نکته بسیار مهم در مورد سرطان دهانه رحم این است که این سرطان جزء معدود سرطان‌هایی است که تست غربالگری دارد و تست غربالگری آن بسیار ساده و در دسترس است که با انجام غربالگری می‌توانیم به طور مفید و اختصاصی از بروز سرطان دهانه رحم جلوگیری کنیم و آن را در مراحل اولیه پیش از بدخیمی شناسایی و درمان کنیم. 

نکته دیگر این است که متأسفانه سرطان دهانه رحم از کشنده‌ترین سرطان‌های بانوان است که اگر دیر تشخیص داده شود، در اغلب موارد منجر به مرگ بیمار می‌شود؛ به همین دلیل است که شعار سازمان بهداشت جهانی این است که هیچ خانمی نباید به دلیل سرطان دهانه رحم فوت شود و اینجاست که اهمیت غربالگری برای ما بیشتر می‌شود.

در بین انواع مختلف ویروس hpv پرخطر دو نوع پر اهمیت داریم که شاید بسیاری از شما نام آن‌ها را شنیده باشید، نوع ۱۶ شایع‌ترین نوع ویروس و نوع ۱۸ اختصاصی‌ترین از نظر سرطان دهانه رحم هستند. اگر این ویروس‌های پرخطر پایدار شوند و به صورت مداوم در بدن خانم بمانند می‌توانند در آینده به صورت سرطان دهانه رحم دیده شوند و به دلیل همین امر توصیه می‌شود که غربالگری انجام شود.

سرطان دهانه رحم

غربالگری سرطان دهانه رحم

چند روش مختلف برای غربالگری وجود دارد :

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر روشی ساده، کم هزینه و مفید است که توصیه می‌شود خانم‌ها از سن ۲۱ سالگی به صورت سالانه با مراجعه به  متخصص زنان و زایمان در کرج این تست را انجام دهند. اما اگر خانم‌هایی هستند که از سنین پایین‌تر مقاربت و نزدیکی‌های پر خطر داشته‌اند، حتماً باید در سنین پایین‌تر از این تست استفاده کنند.

تست اِچ پی وی تایپینگ

معمولاً توصیه می‌شود این تست از سن ۲۵ سال انجام شود و در شرایط پرخطر در سنین پایین هم به کار می‌رود.

کو تست

انجام همزمان دو تست ویروس hpv و پاپ اسمیر را کو تست می‌گویند، این تست بسیار اختصاصی بوده و می‌تواند به پزشک متخصص زنان در غربالگری سرطان دهانه رحم کمک کند.

کولپوسکوپی

متخصص زنان و زایمان در کرج با وسیله‌ای به نام کولپوسکوپ سلول‌ها و عروق خونی دهانه رحم را بررسی می‌نماید. افرادی کاندیدای کولپوسکوپی دهانه رحم می‌شوند که در تست پاپ اسمیر خود اختلالاتی داشته یا دچار انواع hpv پرخطر شده‌اند یا در زمان معاینه و نمونه‌گیری خون‌ریزی شدیدی داشته‌اند که هرکدام می توانند علتی برای انجام بررسی‌های بیشتر و کولپوسکوپی باشند.

کولپوسکوپی دهانه رحم

این تست‌‌ها اهمیت بالینی بسیار زیادی دارند ولی خوشبختانه بیش از ۸۰ درصد از hpv های نوع پرخطر به طور خود به خود، بعد از ۶ ماه تا حداکثر ۲ سال بهبود می‌یابند، توصیه‌ای که به خانم‌ها داریم این است که سیستم ایمنی بدن خود را قوی کنند، از کشیدن سیگار، مواد مخدر و مصرف مشروبات الکلی خودداری کنند و نکات بهداشتی را رعایت نمایند و در کنار این‌ها داروهای تقویت سیستم ایمنی بدن، مصرف کنند و می‌توانیم این اطمینان را به بیمار بدهیم که ویروس بعد از مدتی رفع شده، حدود ۶ ماه تا ۱ سال بعد تست ویروس hpv مجددا انجام می‌شود تا از بهبودی کامل بیمار مطمئن شویم.

واکسن hpv

واکسن hpv از جنس پروتئین است و وقتی که وارد بدن می‌شود باعث تولید آنتی‌بادی در بدن می‌شود، سه نوع واکسن hpv وجود دارد که کاربردی‌ترین نوع آن در ایران واکسن گارداسیل است که می‌تواند انواع ۶،۱۱،۱۶ و ۱۸ را پوشش دهد و یکبار در هنگام مراجعه و برای دفعات بعدی پس از ۲ و ۶ ماه بعد تزریق انجام می‌شود. 

واکسن hpv

واکسن بعدی “سروالین” که انواع ۱۶ و ۱۸ را پوشش می‌دهد و نوع سوم که واکسن کاملی است واکسن “نانووالان” نام دارد که می‌تواند ۹۰ درصد موارد hpv را پوشش دهد. طول مدت ایمنی علیه ویروس hpv بوسیله واکسن ۸ الی ۱۰ سال است و اینکه آیا بعد از این زمان تزریق مجدد واکسن را داشته باشیم یا خیر در حال بررسی است.

استفاده از واکسن دلیل بر مبتلا نشدن به این ویروس نیست و خانم‌ها باید غربالگری‌های روتین که برای همه انجام می‌گیرد را انجام دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *