عوامل خطرساز در ایجاد سرطان دهانه رحم را بشناسید

متاسفانه امروزه انواع مختلفی از سرطان در حال افزایش است. علت این امر را تا حدودی می‌توان به سبک زندگی نادرست مربوط دانست. در واقع برخی از افراد با رعایت نکردن نکات ساده، خود را در معرض خطر انواعی از سرطان‌ها قرار می‌دهند.

به‌طور مثال قرار گرفتن در معرض نور خورشید یکی از عوامل بروز سرطان پوست است، همچنین سیگار کشیدن یکی از عواملی است که منجر به سرطان‌های مختلفی در افراد می‌شود. ما در این مقاله قصد داریم در خصوص عوامل خطرساز در ایجاد سرطان دهانه رحم در خانم‌ها، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

برخی از عوامل خطرساز در ایجاد این نوع سرطان، مانند سیگار کشیدن یا ویروس پاپیلومای انسانی قابل پیشگیری است. گاهی اوقات برخی از عوامل مانند سن و سابقه خانوادگی جز مواردی است که نمی‌توانید اقدامی جهت جلوگیری از ابتلا به این نوع سرطان انجام دهید.

آزمایشاتی همانند کولپوسکوپی دهانه رحم وجود دارد که می‌توانید این بیماری را به‌موقع تشخیص دهید و درمانی موفقیت آمیز برای شما انجام گیرد.

عوامل خطرساز که می‌توانید از آنها جلوگیری کنید

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

ایجاد این نوع عفونت، یکی از مهم‌ترین عواملی‌ست که در ایجاد سرطان دهانه رحم نقش مهمی دارد. HPV متشکل از ۱۵۰ نوع ویروس است، این ویروس می‌تواند قسمت‌هایی مانند سطح پوست اندام‌های تناسلی مانند مقعد، همچنین دهان و گلو را آلوده کند.

ویروس پاپیلومای انسانی خون و اندام‌های داخلی مانند قلب یا ریه را آلوده نمی‌کند. در حین تماس پوستی این ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. داشتن رابطه جنسی با فرد آلوده یکی از راه‌های انتقال این ویروس است.

انواع مختلف ویروس HPV منجر به ایجاد زگیل در قسمت‌های مختلفی از بدن مانند دست، پا، لب یا زبان می‌شود. علاوه بر این موارد ممکن است در قسمت‌هایی مانند مقعد نیز ایجاد شود.

رابطه جنسی

چندین عامل در خصوص رابطه جنسی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهد که در ادامه ذکر خواهیم کرد:

  • شروع رابطه جنسی در سنین کم به‌ویژه در سنین زیر ۱۸ سال
  • داشتن چندین شریک جنسی
  • رابطه جنسی با فرد مبتلا به ویروس HPV
  • سیگار کشیدن

وقتی فردی سیگار می‌کشد، علاوه بر این که خود در معرض خطر است، افراد دیگر نیز در معرض خطر قرار خواهند گرفت. سیگار علاوه بر ریه، اندام‌های دیگر بدن را تحت‌ تاثیر قرار می‌دهد. احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در خانم‌های سیگاری بیش از سایر افراد است.

مطالعاتی انجام شده، اثبات کرده است که سیگار کشیدن به DNA دهانه رحم آسیب می‌رساند و زمینه‌ساز ایجاد سرطان خواهد بود. همچنین سیستم ایمنی بدن در خصوص مبارزه با عفونت HPV بسیار ضعیف می‌شود.

عوامل خطرساز در ایجاد سرطان دهانه رحم

سیستم ایمنی ضعیف

ویروس HIV، ویروسی است که منجر به ایدز می‌شود و سیستم ایمنی بدن را بسیار ضعیف می‌کند، این افراد بیش از سایرین در معرض خطر عفونت HPV قرار دارند. سیستم ایمنی جهت از بین بردن سلول‌های سرطانی یا گسترش آنها نقش بسیار مهمی دارد.

گروهی دیگر از خانم‌ها کسانی هستند که برای سرکوب سیستم ایمنی خود دارو مصرف می‌کنند، در واقع این افراد دچار بیماری خود ایمنی هستند یا پیوند عضو انجام داده‌اند.

عفونت کلامیدیا

کلامیدیا، یک عفونت تقریبا رایج است که ممکن است سیستم تولیدمثل را آلوده کند و با تماس جنسی گسترش یابد. خانم‌هایی که به این عفونت آلوده هستند، معمولا علائمی ندارند و گاهی ممکن است هیچ زمانی متوجه این عفونت نشوند، مگر هنگامی که معاینه لگنی برای آنها انجام گیرد.

عفونت کلامیدیا ممکن است منجر به التهاب لگن و ناباروری شود. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که باکتری‌های کلامیدیا ممکن است به ویروس HPV کمک کند تا در دهانه رحم باقی بماند و منجر به سرطان دهانه رحم شود.

استفاده طولانی‌مدت قرص‌های جلوگیری از بارداری

شواهدی در خصوص ارتباط استفاده طولانی‌مدت از قرص ضدبارداری و سرطان دهانه رحم وجود دارد. اگر خانم‌ها پس از استفاده طولانی‌مدت، مصرف این قرص را قطع کنند احتمال ابتلا به این بیماری کاهش می‌یابد.

تجربه بارداری‌های متعدد

خانم‌هایی که بیش از سه بارداری را تجربه کرده‌اند، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در آنها افزایش می‌یابد. این احتمال را به‌دلیل قرار گرفتن در معرض ویروس HPV از طریق فعالیت جنسی می‌دانند.

همچنین تغییرات هورمونی در بارداری، می‌تواند خطر ابتلا به این نوع سرطان را افزایش دهد. خانم‌های باردار ممکن است سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشند که منجر به عفونت HPV و در نهایت رشد سلول‌های سرطانی شود.

 سرطان دهانه رحم
تجربه بارداری‌های متعدد

تجربه بارداری در سنین کم

خانم‌هایی که کمتر از ۲۰ سالگی باردار شده‌اند، در سنین بالاتر بیش از سایر افراد که در ۲۵ سالگی یا بیشتر اولین بارداری خود را تجربه کرده‌اند، در معرض خطر سرطان دهانه رحم قرار خواهند گرفت.

وضعیت اقتصادی

بسیاری از افرادی که درآمد زیادی جهت غربالگری سرطان، مانند آزمایش پاپ اسمیر یا آزمایش HPV را ندارند، ممکن است بیشتر در معرض خطر این بیماری قرار داشته باشند.

رژیم غذایی نادرست

خانم‌هایی که به‌اندازه کافی میوه و سبزیجات مصرف نمی‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این نوع سرطان هستند. در مورد مواد غذایی مصرفی خود حتما با پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج مشورت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *