عوامل خطرساز در ایجاد سرطان دهانه رحم را بشناسید

متاسفانه امروزه انواع مختلفی از سرطان در حال افزایش است. علت این امر را تا حدودی می‌توان به سبک زندگی نادرست مربوط دانست. در واقع برخی از افراد با رعایت نکردن نکات ساده، خود را در معرض خطر انواعی از سرطان‌ها قرار می‌دهند.

به‌طور مثال قرار گرفتن در معرض نور خورشید یکی از عوامل بروز سرطان پوست است، همچنین سیگار کشیدن یکی از عواملی است که منجر به سرطان‌های مختلفی در افراد می‌شود. ما در این مقاله قصد داریم در خصوص عوامل خطرساز در ایجاد سرطان دهانه رحم در خانم‌ها، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

برخی از عوامل خطرساز در ایجاد این نوع سرطان، مانند سیگار کشیدن یا ویروس پاپیلومای انسانی قابل پیشگیری است. گاهی اوقات برخی از عوامل مانند سن و سابقه خانوادگی جز مواردی است که نمی‌توانید اقدامی جهت جلوگیری از ابتلا به این نوع سرطان انجام دهید.

آزمایشاتی همانند کولپوسکوپی دهانه رحم وجود دارد که می‌توانید این بیماری را به‌موقع تشخیص دهید و درمانی موفقیت آمیز برای شما انجام گیرد.

عوامل خطرساز که می‌توانید از آنها جلوگیری کنید

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

ایجاد این نوع عفونت، یکی از مهم‌ترین عواملی‌ست که در ایجاد سرطان دهانه رحم نقش مهمی دارد. HPV متشکل از ۱۵۰ نوع ویروس است، این ویروس می‌تواند قسمت‌هایی مانند سطح پوست اندام‌های تناسلی مانند مقعد، همچنین دهان و گلو را آلوده کند.

ویروس پاپیلومای انسانی خون و اندام‌های داخلی مانند قلب یا ریه را آلوده نمی‌کند. در حین تماس پوستی این ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. داشتن رابطه جنسی با فرد آلوده یکی از راه‌های انتقال این ویروس است.

انواع مختلف ویروس HPV منجر به ایجاد زگیل در قسمت‌های مختلفی از بدن مانند دست، پا، لب یا زبان می‌شود. علاوه بر این موارد ممکن است در قسمت‌هایی مانند مقعد نیز ایجاد شود.

رابطه جنسی

چندین عامل در خصوص رابطه جنسی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهد که در ادامه ذکر خواهیم کرد:

 • شروع رابطه جنسی در سنین کم به‌ویژه در سنین زیر ۱۸ سال
 • داشتن چندین شریک جنسی
 • رابطه جنسی با فرد مبتلا به ویروس HPV
 • سیگار کشیدن

وقتی فردی سیگار می‌کشد، علاوه بر این که خود در معرض خطر است، افراد دیگر نیز در معرض خطر قرار خواهند گرفت. سیگار علاوه بر ریه، اندام‌های دیگر بدن را تحت‌ تاثیر قرار می‌دهد. احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در خانم‌های سیگاری بیش از سایر افراد است.

مطالعاتی انجام شده، اثبات کرده است که سیگار کشیدن به DNA دهانه رحم آسیب می‌رساند و زمینه‌ساز ایجاد سرطان خواهد بود. همچنین سیستم ایمنی بدن در خصوص مبارزه با عفونت HPV بسیار ضعیف می‌شود.

عوامل خطرساز در ایجاد سرطان دهانه رحم
رابطه جنسی

سیستم ایمنی ضعیف

ویروس HIV، ویروسی است که منجر به ایدز می‌شود و سیستم ایمنی بدن را بسیار ضعیف می‌کند، این افراد بیش از سایرین در معرض خطر عفونت HPV قرار دارند. سیستم ایمنی جهت از بین بردن سلول‌های سرطانی یا گسترش آنها نقش بسیار مهمی دارد.

گروهی دیگر از خانم‌ها کسانی هستند که برای سرکوب سیستم ایمنی خود دارو مصرف می‌کنند، در واقع این افراد دچار بیماری خود ایمنی هستند یا پیوند عضو انجام داده‌اند.

عفونت کلامیدیا

کلامیدیا، یک عفونت تقریبا رایج است که ممکن است سیستم تولیدمثل را آلوده کند و با تماس جنسی گسترش یابد. خانم‌هایی که به این عفونت آلوده هستند، معمولا علائمی ندارند و گاهی ممکن است هیچ زمانی متوجه این عفونت نشوند، مگر هنگامی که معاینه لگنی برای آنها انجام گیرد.

عفونت کلامیدیا ممکن است منجر به التهاب لگن و ناباروری شود. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که باکتری‌های کلامیدیا ممکن است به ویروس HPV کمک کند تا در دهانه رحم باقی بماند و منجر به سرطان دهانه رحم شود.

استفاده طولانی‌مدت قرص‌های جلوگیری از بارداری

شواهدی در خصوص ارتباط استفاده طولانی‌مدت از قرص ضدبارداری و سرطان دهانه رحم وجود دارد. اگر خانم‌ها پس از استفاده طولانی‌مدت، مصرف این قرص را قطع کنند احتمال ابتلا به این بیماری کاهش می‌یابد.

تجربه بارداری‌های متعدد

خانم‌هایی که بیش از سه بارداری را تجربه کرده‌اند، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در آنها افزایش می‌یابد. این احتمال را به‌دلیل قرار گرفتن در معرض ویروس HPV از طریق فعالیت جنسی می‌دانند.

همچنین تغییرات هورمونی در بارداری، می‌تواند خطر ابتلا به این نوع سرطان را افزایش دهد. خانم‌های باردار ممکن است سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشند که منجر به عفونت HPV و در نهایت رشد سلول‌های سرطانی شود.

 سرطان دهانه رحم
تجربه بارداری‌های متعدد

تجربه بارداری در سنین کم

خانم‌هایی که کمتر از ۲۰ سالگی باردار شده‌اند، در سنین بالاتر بیش از سایر افراد که در ۲۵ سالگی یا بیشتر اولین بارداری خود را تجربه کرده‌اند، در معرض خطر سرطان دهانه رحم قرار خواهند گرفت.

وضعیت اقتصادی

بسیاری از افرادی که درآمد زیادی جهت غربالگری سرطان، مانند آزمایش پاپ اسمیر یا آزمایش HPV را ندارند، ممکن است بیشتر در معرض خطر این بیماری قرار داشته باشند.

رژیم غذایی نادرست

خانم‌هایی که به‌اندازه کافی میوه و سبزیجات مصرف نمی‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این نوع سرطان هستند. در مورد مواد غذایی مصرفی خود حتما با پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج مشورت کنید.

عامل خطرسازی که قابل تغییر نیست

زمانی که بیماری‌ خاصی در خانواده وجود داشته باشد، شانس ابتلا به آن بیماری در دیگر افراد خانواده نسبت به سایر افراد افزایش خواهد یافت. اگر مادر یا خواهر شما به سرطان دهانه رحم مبتلا بوده‌اند، احتمال ابتلا به این بیماری در شما نیز وجود دارد.

متاسفانه این عامل خطرساز قابل پیشگیری نیست. از آنجایی که احتمال ابتلا به این بیماری در آنها بیش از سایر افراد است، به این نکته توجه داشته باشند که باید به‌طور منظم به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند تا در صورت ابتلا به این بیماری، به‌موقع تشخیص داده شود تا بتوان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد و درمان موثری برای بیمار انجام داد.

عواملی که منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم می‌شود

راهکارهایی در این خصوص وجود دارد که می‌توان تا حد زیادی از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد، در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد:

استفاده از IUD

تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده است، نشان می‌دهد افرادی که از IUD استفاده کرده‌اند، نسبت به سایر افراد کمتر مبتلا به این بیماری شده‌اند. استفاده از آی یو دی خطراتی را به‌همراه دارد که بهتر است در این خصوص با پزشک مشورت داشته باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کند.

همچنین خانم‌هایی که چندین شریک جنسی دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی قرار دارند.

ترک مصرف سیگار

هر زمانی که سیگار کشیدن را ترک کنید، منجر به کاهش احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم خواهد شد. در واقع افرادی که سیگار می‌کشند، قادر به مبارزه با عفونت HPV نیستند و ممکن است این بیماری منجر به سرطان شود.

اگر قصد ترک سیگار را دارید، می‌توانید با پزشک در این خصوص مشورت داشته باشید تا بهترین راهکارها را پیش روی شما بگذارد.

سرطان دهانه رحم
درمان سرطان دهانه رحم

غربالگری

انجام غربالگری به‌صورت منظم به بیمار این امکان را می‌دهد تا مواقعی که تغییرات غیرطبیعی در سلول رحم ایجاد می‌شود، در مراحل اولیه قابل شناسایی باشد. خانم‌های بین ۲۵ تا ۴۹ سال باید هر سه سال یکبار جهت غربالگری به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند.

خانم‌های بین ۵۰ تا ۶۴ سال نیز باید هر ۵ سال یکبار به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند. در صورتی که خانم بالای ۶۵ سال سن دارد و تجربه غربالگری را نداشته باشد، مجاز به انجام آزمایشاتی در این خصوص خواهد بود.

گاهی برخی از خانم‌ها تصور می‌کنند، اگر واکسن HPV را زده باشند دیگر نیازی به غربالگری سرطان دهانه رحم ندارند، اما این تصور اشتباه است؛ چراکه زدن این واکسن تضمینی جهت جلوگیری از سرطان رحم نیست.

چگونه سرطان دهانه رحم را تشخیص دهیم؟

واکسن سرطان دهانه رحم

جهت واکسینه شدن از این بیماری از واکسنی به نام گارداسیل استفاده می‌شود که از ۴ نوع ویروس HPV محافظت خواهد شد. همچنین به جلوگیری از زگیل‌های تناسلی کمک می‌کند.

پزشکان معمولا واکسینه شدن در برابر این بیماری را از کودکی به دختر خانم‌ها پیشنهاد می‌کند. این نوع واکسن معمولا در سنین بین ۱۲ تا ۱۳ سال برای دختر خانم‌ها تجویز می‌شود.

می‌بایست طی دوره ۶ ماهه دو دوز از واکسن به دختر خانم‌ها تزریق شود. اما دختر خانم‌هایی که بالای ۱۵ سال سن دارند به سه دوز از واکسن نیاز خواهند داشت. با وجود این که واکسن HPV خطر ابتلا به سرطان دهانه را کاهش می‌دهد، اما هیچ تضمین قطعی جهت جلوگیری از سرطان دهانه رحم وجود نخواهد داشت.

دهانه رحم، یکی از اندام‌های تولیدمثل داخلی است که بین رحم و واژن قرار دارد. زمانی که سلول‌های دهانه رحم شکل غیرعادی به خود می‌گیرند و سریعا تکثیر می‌شوند، باعث ایجاد سرطان دهانه رحم خواهد شد.

در صورتی که سرطان دهانه رحم به‌موقع تشخیص داده نشود و درمان صورت نگیرد، خطرات جدی برای فرد ایجاد می‌کند. ویروسی به نام پاپیلوما انسانی وجود دارد که سرطان دهانه رحم را ایجاد می‌کند. با مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج و انجام آزمایشات مربوطه مانند کولپوسکوپی دهانه رحم می‌توانید این سلول‌های غیرعادی و سرطانی را غربالگری کنید.

همچنین پزشک راهکارهایی به شما پیشنهاد می‌دهد که بتوان از ایجاد این عارضه در خود جلوگیری کرد. به همین جهت آشنایی با هریک از علائم این بیماری  در تشخیص یا جلوگیری از این بیماری بسیار کمک کننده است.

تشخیص سرطان دهانه رحم
تشخیص سرطان رحم

آشنایی با علائم سرطان دهانه رحم

همانطور که گفته شد دانستن علائم یا نشانه بیماری سرطان دهانه رحم می‌تواند به شما در تشخیص زودهنگام این بیماری کمک کند، در ادامه هریک از موارد را برای شما ذکر خواهیم کرد:

 • خونریزی‌های غیرطبیعی، مانند خونریزی که در بین زمان قاعدگی، پس از رابطه جنسی و بعد از یائسگی مشاهده می‌شود و از نظر رنگ و بو نیز غیرعادی است.
 • تکرر ادرار وجود دارد.
 • درد در اندام لگنی احساس می‌شود.
 • هنگام ادرار کردن، درد احساس می‌شود.

متخصصان زنان توصیه می‌کنند که خانم‌ها هرساله برای غربالگری سرطان رحم به پزشک مراجعه کنند تا در صورت بروز چنین بیماری بتوانند درمان سریع و موثری برای بیمار انجام دهند. در صورت مشاهده علائم ذکر شده، بهتر است هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید تا معاینات و تست‌های لازم برای شما شما انجام گیرد.

علائم سرطان پیشرفته و شدید

 • یبوست
 • احساس درد در کمر یا لگن
 • احساس درد شدید در کلیه‌ها
 • بی‌اختیاری ادرار و مدفوع
 • خونریزی شدید از واژن
 • تورم در یک یا هر دو پا 
درمان سرطان دهانه رحم
درمان سرطان رحم

علت ایجاد سرطان دهانه رحم چیست؟

در بیشتر مواقع ویروسی به نام پاپیلومای انسانی یا HPV باعث ایجاد سرطان دهانه رحم در افراد می‌شود، اما این نکته را به یاد داشته باشید که آلوده بودن به ویروس HPV همیشه به این معنا نیست که شما دچار سرطان دهانه رحم هستید.

سیستم ایمنی بدن در اغلب مواقع هنگامی که این ویروس در بدن ایجاد می‌شود با آن مبارزه می‌کند و آن را از بین می‌برد. این ویروس می‌تواند باعث ایجاد سرطان‌های دیگر از جمله موارد زیر در خانم‌ها و آقایان شود:

 • ولوار
 • واژن
 • آلت
 • مقعد
 • رکتوم
 • حنجره

سرطان دهانه رحم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

راه‌های مختلفی برای تشخیص این بیماری وجود دارد که توسط پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج انجام می‌شود. هنگامی که برای تست‌های سالانه یا برای تشخیص احتمالی این بیماری به پزشک مراجعه می‌کنید، او ممکن است انجام تست پاپ اسمیر را به شما دهد. اگر در مراحل پس از این آزمایش علائم غیرعادی مشاهده کند، انجام کولپوسکوپی دهانه رحم را به شما پیشنهاد خواهد داد.

در این آزمایش از وسیله‌ای به نام کولپوسکوپ برای تشخیص سرطان دهانه رحم استفاده می‌شود و نمونه‌ای از آن به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد تا بررسی‌های بیشتری صورت گیرد.

سرطان دهانه رحم
سرطان دهانه رحم

آیا سرطان دهانه رحم خطرناک است؟

هر نوع از بیماری که به‌موقع درمان نشود، می‌تواند برای فرد خطرات جدی را ایجاد کند. بر اساس تحقیقات و شواهدی که در این خصوص وجود داشته است، سرطان دهانه یکی از بیماریی‌هایی است که نسبت به انواع سرطان‌های دیگر به‌راحتی درمان می‌شود.

گزارش‌هایی که در این زمینه وجود دارد، نشان می‌دهد، به‌دلیل تست و غربالگری‌هایی که انجام شده، مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری به‌شدت کاهش یافته است. در نتیجه اگر تست‌ها و غربالگری‌ها به دستور پزشک به‌صورت منظم در دفعات متعدد انجام شود، مشکلی برای فرد ایجاد نخواهد کرد.

کلام آخر

خانم‌ها باید به سلامت بهداشت و اندام‌های جنسی خود اهمیت دهند و به‌خوبی در خصوص عملکرد آگاه باشند؛ چراکه آگاهی در این زمینه می‌تواند آنها را از بسیاری از بیماری‌های احتمالی نجات دهد و افزایش کیفیت زندگی افراد را در پی داشته باشد.

این نوع سرطان می‌تواند در هر فردی ایجاد شود، اما برخی از عوامل خطرساز ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد، خانم‌ها می‌بایست با علائم این بیماری آشنا باشند تا در صورت مشاهده هرگونه تغییری غیرعادی به پزشک مراجعه کنند.

گاهی برخی از افراد اینگونه تصور می‌کنند، در صورتی باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند که با علائمی غیرعادی یا مشکلی مواجه شده باشند، اما به توصیه پزشکان خانم‌ها باید برای غربالگری سالانه، تست‌ها و آزمایشاتی را توسط پزشک خود انجام دهند تا از هرگونه خطرات احتمالی جلوگیری شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *