آشنایی با دستگاه تناسلی خارجی زنانه

دستگاه تناسلی زنانه از دو بخش خارجی و داخلی تشکیل شده است که هریک از اجزا وظیفه مشخصی دارد. عموما بانوان نسبت به این بخش از بدن شناخت مناسبی ندارند،ما در این مقاله به بررسی دستگاه تناسلی خارجی و وظیفه هریک از اجزا، خواهیم پرداخت.

ولو

ولو (vulva) یا فرج به بخش بیرونی دستگاه تناسلی زنان گفته می‌شود که شامل برآمدگی عانه (مونس پوبیس)، لابیای بزرگ، لابیای کوچک، واژن، کلیتوریس و مجرای ادرار است. ناحیه ولو دارای اعصاب زیادی است که در طول فعالیت جنسی، تحریک و برانگیخته می‌شود.

آناتومی دستگاه تناسلی زنانه

مونس پوبیس

مونس پوبیس (mons pobis) یا برآمدگی عانه به بخش بالایی دستگاه تناسلی گفته می‌شود. مونس پوبیس از بافت چربی تشکیل شده و با موهای تناسلی پوشیده شده است.

لابیا ماژور

لابیا ماژور (labia majora) یا لب‌های بزرگ لبه‌های اطراف واژن است که لب‌های کوچک را در بر میگیرد. لابیا ماژور از بافت چربی تشکیل شده است و می‌تواند از دستگاه تناسلی در برابر ضربه محافظت کند. لب‌های بزرگ از بخش بیرونی با موهای تناسلی پوشیده شده‌اند.

از بین رفتن بافت چربی لابیا ماژور باعث افتادگی و چروک شدن آن می‌شود. خوشبختانه با روش‌های جوانسازی واژن با RF یا لیزر می‌توان این مشکل را برطرف کرد و حجم لابیای ماژور را افزایش داد.

لابیا مینور

لابیا مینور (labia minora) یا لب‌های کوچک چین‌خوردگی نازکی هستند که دو طرف واژن و در بخش داخلی‌تری نسبت به لابیا ماژور قرار دارند.

لابیا مینور  وظیفه بستن دریچه واژن و جلوگیری از عفونت و خشکی واژن را دارند. رنگ لابیای کوچک در افراد مختلف متفاوت است، رنگ این ناحیه می‌تواند بین طیف رنگی از صورتی تا قهوه‌ای باشد.

لابیا به دلایل مختلفی مانند وراثت، هورمون، بارداری و… می‌تواند کوتاه یا بلند باشد. نامتقارن بودن لابیا کوچک نیز در بین زنان شایع است. نامتقارن بودن و یا بزرگی لابیا ماژور را می‌توان با روش لابیاپلاستی با لیزر که یکی از اعمال جراحی زیبایی زنان است و امروزه مورد توجه بانوان زیادی قرار گرفته، اصلاح کرد. 

لابیا ماژور

کلیتوریس

کلیتوریس (clitoris) عضو شهوانی اصلی در زنان است این عضو به شکل لامبدا (λ) در بالای مجرای ادرار قرار دارد و طول آن در حالت عادی معمولا کمتر از ۲ سانتی متر است و در حالت تحریک جنسی افزایش پیدا می‌کند و پس از آن به سایز اولیه باز می‌گردد.

مجرای ادرار

مجرای ادرار سوراخ کوچکی است که در قسمت پایین کلیتوریس قرار دارد.

پرده بکارت

هایمن یا پرده بکارت یک غشای نازک است که در ورودی دهانه واژن قرار دارد. سوراخ پرده بکارت ممکن است در حد یک میلی‌متر تا اندازه‌ای که یک یا دو انگشت وارد آن شود متفاوت باشد. در موارد بسیار نادری ممکن است که پرده بکارت سوراخ نداشته باشد که در اینصورت امکان خروج خون قاعدگی وجود ندارد و باید برای برش جراحی به پزشک متخصص زنان در کرج مراجعه کرد.

بافت هایمن بدون عصب و مویرگ است بنابراین ممکن است در صورت داشتن آرامش کامل هر دو شریک جنسی پارگی آن بدون درد و خونریزی انجام شود.

واژن

مهبل یا واژن (vagina) کانالی است که به دهانه رحم متصل می شود. ورودی واژن با پرده بکارت پوشیده شده است.

بافت واژن از کلاژن و الاستین تشکیل شده که قابلیت کشسانی را به واژن می‌دهد. ممکن است به علت زایمان یا رژیم لاغری شدید یا… واژن از حالت عادی خود خارج شده باشد و نیاز به تنگ کردن واژن باشد در اینصورت نیز پزشک متخصص زنان می‌تواند با استفاده از لیزر و تکنیک RFT، واژن را تنگ نماید.

در صورت داشتن  سوزش، خارش به همراه بوی بد و خشکی واژن بهتر است به متخصص زنان در کرج مراجعه کنید.

اعمال جراحی مربوط به دستگاه تناسلی مانند لابیاپلاستی، تزریق چربی، جوانسازی واژن با RF توسط دکتر محلیحه قرس روحانی در کرج انجام می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *