مخاط دهانه رحم

مخاط دهانه رحم

 

مخاط دهانه رحم مایعی است که توسط دهانه رحم تولید و از آن خارج می‌شود. هورمون‌ها باعث می‌شوند مخاط دهانه رحم تغییراتی در بافت، حجم و رنگ در طول چرخه قاعدگی داشته باشد. می‌توان از این مخاط برای تشخیص اینکه چه زمانی بیشترین باروری را دارید، استفاده کرد.

قبل از تخمک‌گذاری مخاط غلیظ، سفید و خشک است (زمانی که تخمدان تخمک آزاد می‌کند). درست قبل از تخمک گذاری، مخاط دهانه رحم شفاف و لغزنده می‌شود. این قوام باعث می‌شود اسپرم به راحتی به سمت بالا شنا کند تا در زمان تخمک‌گذاری به تخمک برسد. اگر می‌خواهید باردار شوید، این نوع ترشحات به شما می‌گوید که زمان رابطه جنسی فرا رسیده است.

مخاط دهانه رحم می‌تواند به شما بگوید چه زمانی بارور هستید یا احتمال بارداری وجود دارد. همچنین می‌تواند زمانی را نشان دهد که شما بارور نیستید و احتمال بارداری کمتر است. این فرآیند را تنظیم خانواده طبیعی به روش مخاط دهانه رحم می‌نامند.

مخاط دهانه رحم چه می‌کند؟

مخاط دهانه رحم یا مایع دهانه رحم بسته به جایی که در سیکل خود هستید دو کار دارد. اولین مورد کمک به حرکت اسپرم در دهانه رحم است تا بتواند تخمک را در طول تخمک‌گذاری بارور کند. کار دوم جلوگیری از ورود اسپرم یا مواد دیگر به دهانه رحم است.

انواع مختلف مخاط دهانه رحم چیست؟

مخاط همه افراد یکسان نخواهند بود، اما مخاط دهانه رحم در طول چرخه قاعدگی شبیه همه یا بیشتر موارد زیر خواهد بود:

 • مخاط خشک
 • مخاط چسبناک مانند خمیر. می‌تواند سفید یا زرد باشد.
 • مخاط خامه‌ای مانند ماست. بافت صاف و معمولاً سفید است.
 • مخاط لغزنده، کشدار. شبیه سفیده تخم مرغ خام
 • مخاط آبکی و شفاف.

نوع یا بافت مخاط دهانه رحم به این بستگی دارد که در چه مرحله‌ای از چرخه قاعدگی قرار دارید. مخاط معمولاً قبل از اینکه به بافت خامه‌ای تبدیل شود به صورت خشک یا خمیری شروع می‌شود. با نزدیک شدن به تخمک گذاری، ترشحات شما مرطوب، کشدار و لغزنده می‌شود. رایج‌ترین قیاسی که برای مخاط دهانه رحم بسیار بارور استفاده می‌شود، شبیه سفیده تخم مرغ خام است. اگر آن بافت را ببینید، خواهید فهمید که در بارورترین زمان خود هستید. پس از تخمک گذاری، مخاط دهانه رحم شما غلیظ و خشک می‌شود.

مخاط دهانه رحم

مخاط دهانه رحم چگونه به بارداری کمک می‌کند؟

این مخاط نقش کلیدی در لقاح دارد. هورمون استروژن درست قبل از تخمک‌گذاری به اوج خود می‌رسد. این امر باعث می‌شود که مخاط دهانه رحم از حالت خمیری یا خامه‌ای به سفیده‌های خام و کشدار تبدیل شود. این ترشحات مرطوب و لغزنده باعث می‌شود اسپرم راحت‌تر از واژن به داخل رحم شنا کند تا با تخمک برخورد کند. اگر در این زمان رابطه جنسی داشته باشید، شانس باردار شدن خود را افزایش می‌دهید.

رحم خود را به عنوان یک استخر شنا، مخاط خود را به عنوان آب و اسپرم را به عنوان فردی که در تلاش برای شنا است، در نظر بگیرید. اگر آب غلیظ یا گل مانند بود، هیچ راهی وجود نداشت که فردی بتواند از میان آن شنا کند تا به طرف دیگر استخر برسد. اگر مخاط دهانه رحم نباشد، رسیدن اسپرم به لوله‌های فالوپ چقدر سخت است. برای اسپرم راحت‌تر است که از رحم شنا کند تا در مخاط نازک، مرطوب و سفیده تخم مرغ به تخمک برسند.

چگونه مخاط دهانه رحم در طول چرخه قاعدگی من تغییر می‌کند؟

تغییرات مخاط دهانه رحم در نتیجه تغییر هورمون‌ها در طول چرخه قاعدگی اتفاق می‌افتد. استروژن قبل از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد و باعث می‌شود دهانه رحم شما مخاط بارور و سفیده تخم مرغ را تولید کند. این روشی است که بدن شما به رسیدن اسپرم به تخمکی که قرار است آزاد شود، کمک می‌کند. پس از تخمک گذاری، سطح استروژن کاهش می‌یابد و سطح پروژسترون افزایش می‌یابد. این افزایش در پروژسترون به کاشت تخمک بارور شده در رحم شما در صورت بارداری کمک می‌کند. با این حال، این باعث می‌شود که مخاط دهانه رحم شروع به خشک شدن کند.

اگر سیکل قاعدگی ۲۸ روزه دارید، مخاط دهانه رحم به طور کلی از این الگو پیروی می‌کند:

 • روزهای ۱-۴ پس از پایان دوره شما: خشک یا چسبنده. می‌تواند سفید یا زرد باشد.
 • روزهای ۴-۶: چسبنده. کمی مرطوب و سفید.
 • روزهای ۷ تا ۹: قوام خامه‌ای مانند ماست. مرطوب و ابری.
 • روز ۱۰-۱۴: کشدار و شبیه سفیده تخم مرغ خام است. لغزنده و بسیار مرطوب.
 • روزهای ۱۴ تا ۲۸: تا زمان قاعدگی خشک شود.

مخاط دهانه رحم

اکثر زنان با چرخه ۲۸ روزه حدود روز ۱۴ تخمک‌گذاری می‌کنند. به همین دلیل است که مخاط دهانه رحم شما درست قبل از آزاد شدن تخمک لغزنده، کشدار و بسیار بارور است.

مخاط دهانه رحم در اوایل بارداری چگونه تغییر می‌کند؟

تغییرات مخاط می‌تواند نشانه‌ای از بارداری اولیه باشد. پس از تخمک گذاری، این مخاط غلیظ یا خشک می‌شود، سپس در نهایت پریود می‌شوید. با این حال، اگر در زمان تخمک‌گذاری باردار شده باشید، ممکن است همچنان مقداری مخاط دهانه رحم تولید کنید. این می‌تواند به برخی از زنان نشان دهد که ممکن است باردار شده باشند. در موارد دیگر، خونریزی لانه گزینی رخ می‌دهد. مخاط دهانه رحم کاشت به رنگ قهوه‌ای یا صورتی است. این اتفاق در حوالی پریود شما رخ می‌دهد و باعث می‌شود برخی افراد فکر کنند که باردار نشده اند.

توجه به این نکته مهم است که هر فردی متفاوت است و همه افراد خونریزی لانه گزینی یا تغییرات محسوس در مخاط دهانه رحم ندارند.

چه چیزی می‌تواند باعث تغییر در مخاط دهانه رحم شود؟

عوامل خاصی می‌توانند در میزان مخاط  یا شکل ظاهری آن نقش داشته باشند. مواردی که می‌توانند تأثیر بگذارند عبارتند از:

 • شیردهی
 • روان کننده‌های جنسی
 • هورمونی کنترل بارداری
 • عفونت‌های مقاربتی (STIs)
 • سایر عفونت‌های واژن مانند عفونت‌های مخمری یا واژینوز باکتریایی
 • جراحی روی دهانه رحم
 • داروها
 • استرس و رژیم غذایی

چگونه متوجه می‌شوید که با مخاط دهانه رحم خود مشکل دارید؟

اگر مخاط دهانه رحم خود را چک می‌کنید و باور نمی‌کنید که می‌تواند لغزنده و بارور شود، می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات تخمک گذاری، عفونت یا مسائل دیگر باشد. متخصص زنان و زایمان در کرج مشکلات مخاط دهانه رحم را با انجام معاینه لگنی و بررسی تاریخچه سلامتی و هر دارویی که مصرف می‌کنید، تشخیص می‌دهد.

یادداشتی از دکتر ملیحه روحانی

ردیابی مخاط دهانه رحم یک راه مفید برای ردیابی چرخه قاعدگی و تشخیص زمانی است که بارور هستید. یاد بگیرید که چگونه ترشحات واژن خود را بررسی کنید و یافته‌های خود را یادداشت کنید، به خصوص اگر در تلاش برای بارداری هستید. مخاط دهانه رحم به تنهایی یک روش قابل اعتماد برای پیشگیری از بارداری نیست، بنابراین اگر نمی‌خواهید باردار شوید، با پزشک خود در مورد پیشگیری موثرتر از بارداری صحبت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.