عدم تخمک گذاری ، روش‌های درمان و پیشگیری

عدم تخمک گذاری

عدم تخمک گذاری چگونه درمان می‌شود؟

درمان این وضعیت به اصلاح عدم تعادل هورمونی ایجاد کننده آن بستگی دارد.

به طور کلی، تغییرات سبک زندگی که ممکن است عدم تخمک گذاری را درمان کنند، عبارتند از:

 • مدیریت استرس: اگر پزشک شما مشکوک است که استرس می‌تواند باعث عدم تخمک‌گذاری شما شود، احتمالاً محدود کردن عوامل استرس‌زا و استفاده از تکنیک‌هایی مانند مدیتیشن، یوگا یا تنفس عمیق برای مقابله بهتر با استرس می‌تواند موجب افزایش احتمال تخمک‌گذاری شود.
 • مدیریت وزن: اگر چاقی دارید،پزشک ممکن است تلاش برای کاهش وزن را برای درمان عدم تخمک‌گذاری توصیه کند. اگر شاخص توده بدنی (BMI) پایینی دارید، ممکن است پزشک شما افزایش وزن را برای درمان عدم تخمک گذاری توصیه کند. اگر هر یک از این شرایط در مورد شما صدق می‌کند، حتما با پزشک خود ویا یک متخصص تغذیه صحبت کنید تا وزن خود را به طور ایمن و به روشی که برای شما مناسب است، مدیریت کند.
 • کاهش دفعات و شدت ورزش: اگر پزشک شما مشکوک است که روال و شدت ورزش شما باعث نداشتن تخمک گذاری می‌شود، ممکن است توصیه کند مدت زمان و شدت ورزش را محدود کنید.

 

درمان‌های دیگر برای عدم تخمک گذاری عبارتند از:

 • داروهای خاصی برای درمان سایر بیماری‌ها: اگر شرایطی دارید که باعث انجام نشدن تخمک گذاری می‌شود که قابل درمان است، احتمالاً پزشک برای شما دارویی تجویز می‌کند که می‌تواند عدم تخمک گذاری را نیز درمان کند. به عنوان مثال، اگر کم کاری تیروئید دارید، مصرف دارو برای درمان کم‌کاری تیروئید نیز می‌تواند نداشتن تخمک گذاری را درمان کند.
 • تنظیم داروهای فعلی: برخی از داروها مانند داروهای ضد صرع و داروهای ضد روان پریشی می‌توانند باعث نبود تخمک گذاری شوند. اگر می‌خواهید باردار شوید، متخصص زنان و زایمان در کرج ممکن است داروهای فعلی شما را برای درمان عدم تخمک‌گذاری تنظیم کند. هرگز بدون مراجعه به پزشک، داروهای خود را تنظیم یا قطع نکنید. همیشه دستورالعمل‌های تجویز شده را دنبال کنید.
 • کلومیفن سیترات (CC): این دارو به اصلاح بی‌نظمی‌های تخمک‌گذاری کمک می‌کند.
 • تزریق گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG): این هورمون باعث می‌شود تخمدان تخمک آزاد کند. یک شکل مصنوعی از آن را می‌توان برای کمک به درمان عدم تخمک گذاری تزریق کرد. اغلب با کلومیفن سیترات مصرف می‌شود.
 • تزریق هورمون محرک فولیکول (FSH): اگر بدن شما به اندازه کافی FSH تولید نمی‌کند و سایر درمان‌ها برای نبود تخمک گذاری موثر نبوده است، ممکن است پزشک تزریق FSH مصنوعی را برای کمک به تخمدان شما در آزادسازی تخمک تجویز کند.
 • تزریق آگونیست ها و آنتاگونیست‌‌های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH): تزریق آگونیست ها و آنتاگونیست‌های GnRH به کنترل سطح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) در بدن کمک می‌کند. این هورمون برای تخمک گذاری لازم است.

اگر هدف شما باروری و بارداری است و تغییرات سبک زندگی و یا داروها به درمان عدم تخمک گذاری شما کمکی نمی‌کند، هنوز راه‌هایی وجود دارد که بتوانید بارداری را تجربه کنید. در مورد لقاح آزمایشگاهی (IVF) یا لقاح داخل رحمی (IUI) با پزشک خود یا متخصص باروری صحبت کنید.

عدم تخمک گذاری

عوامل خطر

عوامل خطر برای عدم تخمک گذاری می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): سندرم تخمدان پلی کیستیک یک بیماری شایع است که باعث 70 درصد موارد عدم تخمک گذاری می‌شود. PCOS باعث می‌شود بدن آندروژن‌های زیادی بسازد، و در نتیجه فولیکول‌های تخمدان شما به جای بلوغ و رشد، کوچک باقی بمانند.
 • چاقی: ابتلا به چاقی می‌تواند باعث شود بدن شما آندروژن‌های زیادی بسازد که بر توانایی تخمدان‌ها برای تولید فولیکول‌های بالغ تأثیر می‌گذارد.
 • داشتن وزن بدن کم و/یا انجام ورزش بیش از حد طولانی مدت: شاخص توده بدنی بسیار پایین (BMI) یا شرکت در تمرینات بدنی شدید معمولی می تواند بر غده هیپوفیز شما تأثیر بگذارد. که می تواند باعث شود هورمون لوتئینه کننده و/یا هورمون محرک فولیکول کافی تولید نکند. این هورمون ها برای تخمک گذاری منظم مورد نیاز هستند.
 • تجربه استرس بیش از حد: تجربه استرس بیش از حد می‌تواند باعث عدم تعادل در هورمون آزاد کننده گنادوتروپین بدن (GnRH)، هورمون لوتئینیزه کننده (LH) و هورمون محرک فولیکول (FSH) شود. که همه برای تخمک گذاری مورد نیاز هستند.
 • به‌تازگی شروع به پریود شدن یا آخرین قاعدگی کرده‌اید: در هر دوی این دوره‌های انتقالی، عدم تعادل در هورمون‌های بدن شما می‌تواند باعث عدم تخمک‌گذاری شود..

آیا می توانم با عدم تخمک گذاری باردار شوم؟

تغییرات سبک زندگی و یا داروها اغلب می‌توانند نبود تخمک گذاری را درمان کنند، به این معنی که شما فرصتی برای بارداری خواهید داشت. با این حال، بسیاری از عوامل دیگر در لقاح و بارداری موفق دخیل هستند.

اگر تحت درمان قرار گرفته‌اید و هنوز در دوران بارداری مشکل دارید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید. آنها ممکن است لقاح آزمایشگاهی (IVF) یا لقاح داخل رحمی (IUI) را توصیه کنند.

عدم تخمک گذاری چقدر طول می‌کشد؟

بسته به علت، این وضعیت می‌تواند موقت یا مزمن باشد. داروها و یا تغییرات شیوه زندگی اغلب، اما نه همیشه  می‌توانند عدم تخمک‌گذاری را درمان کنند.

چه زمانی باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنم؟

اگر دوره‌های نامنظم، سنگین یا بیش از حد دردناکی را تجربه می‌کنید که زندگی شما را مختل می‌کند، حتماً برای درمان به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر مشکلی در بارداری دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است دچار عدم تخمک گذاری شده باشید.

اگر برای عدم تخمک گذاری تحت درمان قرار گرفته‌اید و هنوز مشکل باردار شدن دارید، با  متخصص ناباروری تماس بگیرید.

چه سوالاتی باید از پزشکم بپرسم؟

اگر عدم تخمک گذاری را تجربه می‌کنید، ممکن است سؤالات زیر را از پزشک خود بپرسید:

 • چه چیزی باعث نبود تخمک گذاری من می‌شود؟
 • برای درمان چه نوع تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنم؟
 • چه داروهایی را می‌توانم برای عدم تخمک گذاری مصرف کنم؟
 • درمان  چقدر طول می‌کشد؟
 • چه مدت باید قبل از اینکه IVF یا IUI را در نظر بگیرم، درمان عدم تخمک گذاری را امتحان کنم؟
 • آیا هنوز هم می‌توانم باردار شوم؟

یادداشتی از دکتر ملیحه قدس روحانی

تجربه عدم تخمک گذاری در حین تلاش برای باردار شدن می تواند ناامید کننده و ناراحت کننده باشد. خبر خوب این است که بسیاری از علل این وضعیت قابل درمان هستند. اگر علائم و نشانه‌های نداشتن تخمک گذاری را تجربه می کنید، حتما با متخصص زنان و زایمان در کرج تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.