دیسپلازی دهانه رحم

دیسپلازی دهانه رحم

دیسپلازی دهانه رحم چیست؟

دیسپلازی دهانه رحم یک وضعیت پیش سرطانی است که در آن سلول‌های غیرطبیعی در سطح دهانه رحم رشد می‌کنند. نام دیگراین وضعیت نئوپلازی داخل اپیتلیال گردن (cervical intraepithelial neoplasia) یا CIN است، که به معنی رشد سلول‌های غیرطبیعی در سطح بافت اپیتلیال (لایه پوششی) دهانه رحم است.

دیسپلازی دهانه رحم چقدر جدی است؟

شنیدن کلمه «پیش سرطانی» می‌تواند ترسناک باشد، اما مهم است که به خاطر داشته باشید که اکثر افراد مبتلا به دیسپلازی دهانه رحم به سرطان مبتلا نمی‌شوند. دتشخیص دیسپلازی دهانه رحم به این معنی است که اگر درمان‌ مناسب نداشته باشید، ممکن است (حتمی نیست) به سرطان دهانه رحم مبتلا شوید.  اگر سرطان ایجاد شود سال‌ها طول می‌کشد تا توسعه یابد، و به پزشک شما زمان می‌دهد تا مناطق مشکل را پیدا و حذف کند.

طبقه‌بندی دیسپلازی دهانه رحم چیست؟

دیسپلازی دهانه رحم زمانی به‌عنوان خفیف، متوسط ​​یا شدید طبقه‌بندی می‌شد که بر اساس احتمال سرطانی شدن سلول‌های غیرطبیعی بود. یک سیستم جدیدتر شدت بیماری را بر اساس میزان سلول‌های غیرطبیعی در بافت اپیتلیال (پوششی) دهانه رحم طبقه‌بندی می‌کند. نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN) در مقیاس یک تا سه طبقه‌بندی می‌شود.

CIN ۱:  به سلول‌های غیرطبیعی اشاره دارد که حدود یک سوم ضخامت اپیتلیوم را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
CIN ۲:  به سلول‌های غیرطبیعی اشاره دارد که حدود یک سوم تا دو سوم اپیتلیوم را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
CIN ۳:  به سلول‌های غیرطبیعی اشاره دارد که بیش از دو سوم اپیتلیوم را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

دیسپلازی دهانه رحم CIN ۱ به ندرت تبدیل به سرطان می‌شود و اغلب خود به خود از بین می‌رود. CIN ۲ و ۳ به احتمال زیاد برای پیشگیری از سرطان نیاز به درمان دارند.

دیسپلازی دهانه رحم

دیسپلازی دهانه رحم چه کسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

زنانی که به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مبتلا هستند، ممکن است دچار دیسپلازی دهانه رحم شوند. HPV شایع‌ترین عفونت مقاربتی است.

علائم دیسپلازی دهانه رحم چیست؟

این عارضه معمولاً علائمی ایجاد نمی‌کند. درعوض، پزشک شما ممکن است پس از یافتن سلول‌های غیرطبیعی در طی یک پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی، دیسپلازی دهانه رحم را تشخیص دهد. برخی از افراد ممکن است بعد از مقاربت لکه‌بینی یا لکه‌بینی نامنظم واژن داشته باشند.

چه چیزی باعث دیسپلازی دهانه رحم می‌شود؟

در صورت آلوده شدن به HPV، ویروسی که از طریق تماس جنسی منتشر می‌شود، می‌توانید به این عارضه مبتلا شوید. در بسیاری از موارد، سیستم ایمنی بدن شما از شر ویروس خلاص می‌شود. بیش از ۱۰۰ سویه HPV وجود دارد. برخی از سویه‌ها، مانند انواع 16 و 18، احتمال بیشتری دارد که دستگاه تناسلی شما را آلوده کرده و باعث دیسپلازی دهانه رحم شوند.

دانشمندان تخمین می‌زنند که بیش از ۷۵ درصد از زنان فعال جنسی در مقطعی از زندگی خود به HPV آلوده می‌شوند. حدود ۵۰ درصد از عفونت‌های HPV بین ۱۵ تا ۲۵ سالگی رخ می‌دهد. اغلب، عفونت‌ها بدون ایجاد مشکلات دائمی از بین می‌روند. در موارد نادر، سلول‌های غیرطبیعی در طول زمان تشکیل می‌شوند که منجر به دیسپلازی دهانه رحم می‌شود.

دیسپلازی دهانه رحم

آیا بدون HPV می‌توان دیسپلازی داشت؟

خیر. برای ایجاد دیسپلازی دهانه رحم باید HPV داشته باشید. اما داشتن HPV لزوماً به این معنی نیست که شما دچار دیسپلازی دهانه رحم خواهید شد.

ناشناخته است که چرا برخی از افراد پس از آلوده شدن به HPV دچار دیسپلازی دهانه رحم می‌شوند در حالی که برخی دیگر نه. برخی از گونه‌های پرخطر HPV و مدت زمان عفونت ممکن است نقش داشته باشند. عوامل خطر عبارتند از:

سن بالای ۵۵ سال  مطالعات نشان داده‌اند که عفونت‌های HPV اغلب در افراد بالای ۵۵ سال بیشتر طول می‌کشد. عفونت‌ها اغلب در افراد ۲۵ساله یا کمتر سریع‌تر از بین می‌روند.
سیگار کشیدن  سیگار کشیدن و استفاده از محصولات حاوی تنباکو می‌تواند خطر ابتلا به دیسپلازی دهانه رحم را دو برابر کند.
سیستم ایمنی ضعیف  استفاده از داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی می‌تواند مبارزه با عفونت HPV را برای بدن شما دشوارتر کند. آلوده شدن به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) نیز مبارزه با عفونت را برای بدن دشوارتر می‌کند. سیستم ایمنی ضعیف، همراه با عفونت HPV، می‌تواند منجر به دیسپلازی دهانه رحم شود.

تشخیص

پزشک شما به احتمال زیاد علائم دیسپلازی دهانه رحم را در طول آزمایش پاپ اسمیر معمولی مشاهده خواهد کرد. اگر تست پاپ اسمیر نامشخص است یا سلول‌های غیرطبیعی را نشان می‌دهد، گام بعدی ممکن است کولپوسکوپی برای بررسی دهانه رحم شما باشد.

کولپوسکوپی می‌تواند در مطب پزشک شما انجام شود. در طول این عمل، پزشک شما از طریق ابزاری به نام کولپوسکوپ با دقت دهانه رحم و دیواره‌های واژنرا بررسی می‌کند.

پزشک شما ممکن است بیوپسی را برای برداشتن نمونه‌های بافتی که در آزمایشگاه بررسی می‌شوند، انجام دهد. آن‌ها ممکن است برای مشاهده اینکه آیا یک نوع پرخطر از HPV نیز وجود دارد، آزمایش HPVتایپینگ درخواست کنند.

دیسپلازی دهانه رحم

دیسپلازی دهانه رحم چگونه درمان می‌شود؟

درمان به عوامل مختلفی از جمله شدت، سن، سلامتی و ترجیحات درمانی بستگی دارد. روش‌های درمان دیسپلازی دهانه رحم می‌تواند بر بارداری‌های آینده تأثیر بگذارد. اگر باردار هستید یا قصد دارید در آینده باردار شوید، با پزشک خود در مورد درمان‌هایی که برای شما در دسترس است، صحبت کنید.

نظارت بر سلول‌های غیر طبیعی

با دیسپلازی دهانه رحم با درجه پایین، طبقه‌بندی شده به عنوان CIN ۱، احتمالاً نیازی به درمان نخواهید داشت. در اکثر این موارد، این وضعیت به خودی خود از بین می‌رود. تنها حدود ۱ درصد موارد به سرطان دهانه رحم پیشرفت می‌کنند. پزشک شما ممکن است یک رویکرد محافظه‌کارانه را انتخاب کند که شامل آزمایش پاپ اسمیر دوره‌ای برای نظارت بر هرگونه تغییر در سلول‌های غیرطبیعی است.

حذف یا از بین بردن سلول‌های غیرطبیعی

اگر دیسپلازی دهانه رحم شما شدیدتر باشد (CIN 2 یا CIN 3)، پزشک شما می‌تواند سلول‌های غیرطبیعی را که ممکن است سرطانی شوند  را از بین ببرد.

این رویه‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

روش برش الکتروسرجری حلقه (LEEP) (حلقه الکتریکی جراحی برش)  در این روش از یک حلقه سیم کوچک با بار الکتریکی برای برداشتن بافت استفاده می‌کنند. LEEP همچنین می‌تواند نمونه‌های بافت را برای تجزیه و تحلیل بیشتر حذف کند. حدود ۱٪ تا ۲٪ از افراد ممکن است عوارضی را پس از این عمل تجربه کنند، مانند خونریزی تاخیری یا باریک شدن دهانه رحم (تنگی).
بیوپسی مخروطی با چاقوی سرد (کونیزاسیون)  پزشک یک تکه مخروطی شکل از بافت حاوی سلول‌های غیر طبیعی را خارج می‌کند.کونیزاسیون می‌تواند نمونه‌ای از بافت را برای آزمایش بیشتر فراهم کند. خطر عوارض آن تا حدودی بیشتر است، از جمله تنگی دهانه رحم و خونریزی بعد از عمل.
هیسترکتومی شامل برداشتن رحم است. هیسترکتومی ممکن است در مواردی که دیسپلازی دهانه رحم ادامه دارد یا پس از سایر روش‌ها بهبود نمی‌یابد، گزینه‌ درمانی باشد.

دیسپلازی دهانه رحم

آیا دیسپلازی دهانه رحم قابل درمان است؟

بله. برداشتن یا از بین بردن سلول‌های غیرطبیعی، دیسپلازی دهانه رحم را در حدود ۹۰ درصد موارد درمان می‌کند. دیسپلازی دهانه رحم به ندرت به سرطان تبدیل می‌شود. هنگامی که پیشرفت می‌کند، این کار را بسیار آهسته انجام می‌دهد و به پزشک شما زمان می‌دهد تا مداخله کند.

پیشگیری از دیسپلازی دهانه رحم

تنها راه پیشگیری از دیسپلازی دهانه رحم جلوگیری از ابتلا به HPV است. اگر قبلاً عفونت HPV دارید، می‌توانید با انجام منظم پاپ اسمیر خطر تبدیل آن به سرطان دهانه رحم را کاهش دهید. پاپ اسمیر از این عارضه جلوگیری نمی‌کند، اما آزمایش پاپ اسمیر منظم می‌تواند این عارضهاین  را برای جلوگیری از پیشرفت آن به سرطان تشخیص دهد.

برابر HPV واکسینه شوید. واکسینه شدن بهترین راه برای جلوگیری از HPV و دیسپلازی دهانه رحم است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) توصیه می‌کند که همه افراد ۹ تا ۲۶ساله این واکسن را دریافت کنند. اگر بین ۲۷ تا ۴۵ سال دارید، با پزشک خود در مورد مزایای بالقوه واکسیناسیون صحبت کنید. اگرچه این واکسن نمی‌تواند HPV از قبل موجود یا دیسپلازی دهانه رحم را درمان کند، اما ممکن است در برخی موارد از بازگشت عفونت جلوگیری کند.
رابطه جنسی ایمن داشته باشید. شما می‌توانید با اجتناب از تماس جنسی، از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی، از عفونت‌های HPV پیشگیری کنید. همچنین می‌توانید با انجام رابطه جنسی ایمن خطر خود را کاهش دهید. هنگام رابطه جنسی از کاندوم  استفاده کنید و تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید.
آزمایش پاپ اسمیر را به طور منظم انجام دهید. شما باید اولین آزمایش پاپ اسمیر خود را در سن ۲۱ سالگی انجام دهید. اگر آزمایش پاپ اسمیر شما طبیعی باقی بماند، توصیه‌های فعلی پیشنهاد می‌کنند که هر سال یک بار این آزمایش تکرار شود. آزمایش پاپ اسمیر نمی‌تواند از دیسپلازی دهانه رحم جلوگیری کند، اما می‌تواند آن را زودتر تشخیص دهد.
سیگار نکشید یا از محصولات تنباکو استفاده نکنید.  اگر فردی هستید که عفونت HPV دارید استعمال سیگار و تنباکو می‌تواند احتمال ابتلا به اشکال شدیدتر دیسپلازی دهانه رحم را افزایش دهد.

چشم‌انداز / پیش آگهی

چشم‌انداز این بیماری با تشخیص زودهنگام، عالی است. حذف یا از بین بردن سلول‌های غیرطبیعی خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در زنان مبتلا به دیسپلازی درجه بالا در هشت سال اول پس از درمان تا ۹۵ درصد کاهش می‌دهد.

زندگی با دیسپلازی دهانه رحم

پزشک شما احتمالاً پس از تشخیص این عارضه سلامت شما را از نزدیک زیر نظر خواهد داشت تا مطمئن شود سلول‌ها دوباره رشد نمی‌کنند یا سرطانی نمی‌شوند. همچنین ممکن است آزمایش پاپ اسمیر و HPV مکرر انجام شود.

پس از درمان، پزشک ممکن است توصیه کند که هر سه تا شش ماه یک بار به مدت یک تا دو سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید. پس از آن، ممکن است انجام پاپ اسمیر سالانه را از سر بگیرید.

چه سوالاتی باید از پزشکم بپرسم؟

  • آیا باید واکسن HPV را دریافت کنم؟
  • شدت دیسپلازی دهانه رحم من چقدر است؟
  • آیا من در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم هستم؟
  • تشخیص دیسپلازی دهانه رحم من برای بارداری من چه معنایی دارد؟
  • چه نوع آزمایشاتی برای نظارت بر وضعیت خود باید دریافت کنم؟ هر چند وقت یکبار باید آن‌ها را دریافت کنم؟
  • چگونه گزینه‌های درمانی بر شانس باردار شدن روزی من تأثیر می‌گذارد؟

تشخیص دیسپلازی دهانه رحم به این معنی است که شما سلول‌های غیرطبیعی روی دهانه رحم خود دارید که می‌تواند به سرطان دهانه رحم تبدیل شود. اتفاق بعدی بستگی به این دارد که وضعیت شما چقدر جدی است، سلامتی شما و سایر عوامل.

آیا می‌توانید دیسپلازی دهانه رحم را احساس کنید؟

خیر. دیسپلازی دهانه رحم علائمی ایجاد نمی‌کند، اگرچه گاهی اوقات ممکن است متوجه لکه بینی واژینال شوید. سلول‌های غیرطبیعی که در طی آزمایش پاپ اسمیر یافت می‌شوند، اغلب اولین علامت این بیماری هستند.

آیا دیسپلازی دهانه رحم ناشی از HPV است؟

بله. داشتن عفونت HPV مهمترین عامل خطر برای ایجاد دیسپلازی دهانه رحم است.

یادداشتی از متخصص زنان و زایمان در کرج

دانستن اینکه سلول‌های پیش سرطانی در دهانه رحم خود دارید ترسناک است، اما این عارضه همیشه منجر به سرطان نمی‌شود. تشخیص و درمان به موقع می‌تواند از ایجاد سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. در این بین، اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از دیسپلازی دهانه رحم با محافظت از خود در برابر HPV انجام دهید. برای HPV واکسن بزنید. رابطه جنسی ایمن‌تر داشته باشید و از نوبت آزمایش پاپ اسمیر غافل نشوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.