کولپوسکوپی در کرج

کولپوسکوپی در کرج

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی در کرج یک روش تشخیصی است که به پزشک اجازه می‌دهد تا دهانه رحم (قسمت پایین رحم) و دیواره واژن شما را از نظر وجود بافت غیرطبیعی بررسی کند. در طول این عمل، یک میکروسکوپ نوری ویژه به نام کولپوسکوپ، بافتی را که دهانه رحم و واژن شما را پوشانده است، بزرگ‌نمایی می‌کند. اگر پزشک هرگونه ناهنجاری را ببیند، می‌تواند نمونه‌های بافتی (بیوپسی) را که می‌تواند در آزمایشگاه از نظر سلول‌های سرطانی یا پیش سرطانی آزمایش شود، بگیرد.

آزمایش کولپوسکوپی برای چیست؟

کولپوسکوپی عمدتاً سلول‌های سرطانی یا سلول‌هایی را بررسی می‌کند که در صورت عدم درمان می‌توانند سرطانی شوند (که دیسپلازی دهانه رحم نیز نامیده می‌شود). پزشک شما به دنبال این سلول‌ها در دهانه رحم، واژن و اندام تناسلی خارجی (فرج) شما خواهد بود. کولپوسکوپی همچنین می‌تواند زگیل تناسلی و توده‌های غیرسرطانی به نام پولیپ را آزمایش کند.

گاهی اوقات، پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج ممکن است کولپوسکوپی را برای ارزیابی علائم دیگر مانند خونریزی غیرطبیعی واژن یا خارش فرج توصیه کند.

چرا یک خانم به کولپوسکوپی نیاز دارد؟

پزشک ممکن است در موارد زیر انجام کولپوسکوپی را توصیه کند:

چه کسی کولپوسکوپی را انجام می‌دهد؟

متخصص زنان و زایمان در کرج می‌تواند کولپوسکوپی را انجام دهد. گاهی اوقات، متخصصان آموزش دیده به نام کولپوسکوپیست این عمل را انجام می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهد که انجام این روش توسط یک متخصص زنان با تجربه، احتمال ابتلای زودهنگام سلول‌های پیش سرطانی را افزایش می‌دهد.

جزئیات تست

آیا کولپوسکوپی جراحی محسوب می‌شود؟

کولپوسکوپی جراحی نیست، اما بیوپسی (نمونه برداری) که گاهی اوقات به عنوان بخشی از کولپوسکوپی انجام می‌شود به عنوان یک روش جراحی جزئی در نظر گرفته می‌شود. اگر پزشک شما هرگونه ناهنجاری را در طول کولپوسکوپی پیدا کند، می‌تواند جهت بررسی بیشتر نمونه برداری نماید.

چگونه برای کولپوسکوپی آماده شوم؟

 • وضعیت بارداری خود را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. شما می‌توانید در دوران بارداری کولپوسکوپی انجام دهید، اما اگر پزشک در طول این عمل بیوپسی را انجام دهد، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای خونریزی باشید. این نگرانی‌ها را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • زمان کولپوسکوپی را برای زمانی که قاعدگی ندارید، برنامه ریزی کنید. می‌توانید این عمل را در طول دوره خود انجام دهید. با این حال، اگر خونریزی نداشته باشید، پزشک متخصص زنان، زایمان و زیبایی در کرج برای مشاهده دهانه رحم شما راحت‌تر خواهد بود.
 • 48 ساعت قبل از کولپوسکوپی از هرگونه دخول واژینال خودداری کنید. از آمیزش و دخول خودداری کنید حتی از تامپون یا داروهای واژینال مانند کرم یا شیاف استفاده نکنید. همه این موارد می‌تواند نتایج کولپوسکوپی شما را تغییر دهد.
 • در روز عمل از مسکن استفاده کنید. داروهای حاوی استامینوفن یا ایبوپروفن می‌توانند موثر باشند.

کولپوسکوپی در کرج چگونه است؟

کولپوسکوپی معمولاً ناراحت‌کننده‌تر از انجام تست پاپ اسمیر نیست. شما به هیچ بیهوشی یا داروی مسکن نیاز نخواهید داشت. روال انجام کولپوسکوپی به صورت زیر است:

 1. روی میز معاینه دراز می‌کشید و پاهایتان روی رکاب است.
 2. پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را وارد واژن می‌کند تا دهانه رحم شما قابل مشاهده باشد.
 3. متخصص زنان و زایمان از طریق کولپوسکوپ نگاه می‌کند تا واژن و دهانه رحم شما را بررسی کند. کولپوسکوپ دارای یک لنز نوری داخلی و شبیه دوچشمی است که مشاهده دهانه رحم را آسان می‌کند. کولپوسکوپ در تمام مدت خارج از واژن شما باقی خواهد ماند.
 4. پزشک از یک سواب پنبه‌ای برای اعمال محلول اسید استیک (محلول سرکه) روی دهانه رحم شما استفاده می‌کند. ممکن است متوجه احساس سوزش خفیف شوید. این راه حل به برجسته کردن مناطق مشکوک کمک می کند.

اگر کولپوسکوپی شما یک یا چند ناحیه از بافت غیر طبیعی را نشان دهد، پزشک می‌تواند بیوپسی را برای برداشتن بافت مشکوک برای آزمایش انجام دهد.

کولپوسکوپی در کرج

انجام بیوپسی چگونه است؟

برخلاف پاپ اسمیر، که در آن بافت کل دهانه رحم شما خراشیده می‌شود، کولپوسکوپی به پزشک اجازه می‌دهد تا با خراش دادن سلول‌های منتخب، نمونه‌های بافت را بگیرد. مناطق. تکه‌های کوچک بافت برداشته می‌شوند و به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند تا ببینند آیا سلول‌های سرطانی یا پیش سرطانی وجود دارند یا خیر. هنگامی که پزشک بافت غیرطبیعی را برمیدارد، ممکن است فشار خفیفی مانند نیشگون گرفتن، احساس کنید.

 

کولپوسکوپی چقدر دردناک است؟

کولپوسکوپی نسبتا بدون درد است. هنگامی که اسپکولوم وارد واژن شما می‌شود ممکن است فشار کمی احساس کنید. هنگامی که محلول با دهانه رحم تماس پیدا می‌کند، ممکن است احساس سوزش خفیفی داشته باشید. اگر نیاز به بیوپسی دارید، ممکن است هنگام برداشتن نمونه بافت، یک نیشگون گرفتن یا احساسی مانند گرفتگی پریود احساس کنید. مصرف مسکن‌های بدون نسخه قبل از معاینه می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

بعد از کولپوسکوپی چه اتفاقی می‌افتد؟

شما باید بتوانید بلافاصله پس از آن، فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید. اگر بیوپسی انجام ندادید، ممکن است در دو روز آینده متوجه لکه بینی شوید.

اگر بیوپسی انجام دادید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • خونریزی خفیف واژینال که چند روز طول می‌کشد.
 • درد خفیف در واژن که ممکن است چند روز طول بکشد.
 • ترشحات واژن که ممکن است سیاه یا قهوه‌ای (از محلول استیک) به نظر برسد.

شما می‌توانید از پدها برای کنترل هرگونه ترشح یا خونریزی واژن استفاده کنید. در ضمن از وارد کردن چیزی به واژن خودداری کنید. با اجتناب از رابطه جنسی و دخول، تامپون یا دوش، به دهانه رحم خود فرصت دهید تا بهبود یابد. از پزشک خود بپرسید که چه مدت باید از این فعالیت‌ها اجتناب کنید تا از زمان بهبودی کافی اطمینان حاصل کنید.

نتایج کولپوسکوپی من به چه معناست؟

نتایج کولپوسکوپی و بیوپسی شما مشخص خواهد کرد که آیا شما به درمان نیاز دارید یا خیر. حدود 40٪ از افراد نتایجی دریافت می‌کنند که هیچ نشانه‌ای از سلول‌های غیرطبیعی را گزارش نمی‌کند. حدود 60 درصد برای رفع یک ناهنجاری نیاز به درمان دارند. نمونه‌هایی از ناهنجاری‌ها شامل توده‌های روی دهانه رحم، واژن یا فرج است.

اگر کولپوسکوپی غیرطبیعی باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

فرض کنید نتایج بیوپسی کولپوسکوپی موارد اولیه ناهنجاری مانند دیسپلازی خفیف دهانه رحم را نشان می‌دهد. در این صورت، پزشک از شما می‌خواهد که به صورت دوره‌ای تست پاپ اسمیر را تکرار کنید. دیسپلازی خفیف ممکن است خود به خود از بین برود (بافت بدون درمان به حالت عادی باز می‌گردد). درمان‌های سلول‌های پیش سرطانی پیشرفته‌تر عبارتند از:
روش برش الکتریکی حلقه (LEEP). یک حلقه سیمی که با برق کار می‌کند، سلول‌های غیرعادی را از بین می برد.

 • بیوپسی مخروطی. نمونه‌ای مخروطی شکل از بافت که شامل سلول‌های غیرطبیعی است از دهانه رحم برداشته می‌شود.
 • کرایوتراپی. مواد شیمیایی سرد، مانند نیتروژن مایع، سلول‌های غیرطبیعی را از بین می‌برند.
 • جراحی لیزری. پرتو لیزر گرم شده، سلول‌های غیرطبیعی را از بین می‌برد.

در موارد جدی‌تر، ممکن است برای برداشتن کل رحم به جراحی نیاز داشته باشید. از پزشک خود در مورد هرگونه آزمایش بعدی که پس از جراحی لازم است، بپرسید.

کولپوسکوپی در کرج

چه زمانی باید از نتایج آزمایش مطلع شوم؟

نتایج بیوپسی معمولاً در عرض دو تا 10 روز می‌رسد. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی باید انتظار نتایج را داشته باشید و یافته‌های کلیدی چگونه با شما در میان گذاشته می‌شود.

چه زمانی باید با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرم؟

کولپوسکوپی در کرج یک روش نسبتا بی‌خطر با عوارض جانبی کمی است. اما در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر باید با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد شدید در لگن یا پایین شکم.
 • خونریزی شدید (از دست دادن خون بیشتر از آنچه معمولاً در طول قاعدگی خود تجربه می‌کنید).
 • علائم عفونت، مانند ترشحات بدبو ترشحات واژن که غلیظ‌تر از حد معمول است، تب و لرز
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.