قبل از بارداری لابیاپلاستی انجام دهیم یا پس از آن؟

امروزه روش‌های لابیاپلاستی به طور فزاینده‌ای محبوب شده اند. سخت نیست بفهمیم چرا؟ این جراحی زیبایی می‌تواند مشکلات زیادی را برطرف کند، راحتی بیشتری ایجاد کند و به زنان کمک کند تا اعتماد به نفس جنسی خود را بازیابند.

علی‌رغم بحث‌های بازتر در مورد سلامت جنسی زنان، روش‌هایی مانند لابیاپلاستی هنوز با سوالات زیادی همراه است. یکی از رایج‌ترین نگرانی‌ها در مورد لابیاپلاستی، تاثیر آن بر بارداری و زایمان است. لابیاپلاستی قبل از بارداری بهتر است یا بعد از آن؟ انتخاب مناسب برای شما کاملاً به نیازها و اهداف شما بستگی دارد.

لابیاپلاستی قبل از بارداری

علاقه به برنامه‌ریزی برای لابیاپلاستی با توجه به تأثیر آن بر واژن منطقی است. لابیاپلاستی معمولاً یک روش انتخابی است که به دنبال اصلاح مشکلات مربوط به زیبایی لابیاهای واژن است. لابیاپلاستی برای اکثر زنان، سایز بزرگ لایبا مینور، پوست اضافی و عدم تقارن را برطرف می‌کند.

زیبایی واژن یک موضوع ظریف است، بنابراین جزئیات این روش کاملاً به نیازهای شما بستگی دارد. در حالی که لابیاپلاستی بیشتر در مورد ظاهر واژن است، برای بسیاری از زنان مزایای عملکردی مانند کاهش درد در طول رابطه جنسی و راحتی بیشتر هنگام پوشیدن لباس‌های تنگ را دارد.

صرف نظر از اهداف لابیاپلاستی، نمی‌توان انکار کرد که این روش منجر به تغییرات فیزیکی در بافت  واژن می‌شود. اما آیا بر بارداری تاثیر می‌گذارد؟

خبر خوب این است که لابیاپلاستی هیچ خطر ذاتی برای زنانی که می‌خواهند در آینده باردار شوند، ندارد. شما را از بارداری یا زایمان طبیعی باز نمی‌دارد.

واژن انعطاف‌پذیر و سازگار است. پس از یک عمل جراحی مانند لابیاپلاستی، عملکردهای اساسی واژن دست نخورده باقی می‌ماند. در نتیجه، انجام لابیاپلاستی قبل از بارداری کاملا بی‌خطر است. در واقع، بسیاری از زنان می‌توانند از این روش سود ببرند.

هیپرتروفی لابیا (بزرگی لابیا) و بزرگ شدن بافت در دوران بارداری می‌تواند برای بسیاری از زنان دردناک باشد. این ناراحتی می‌تواند منجر به مشکلاتی در حین مقاربت شود. با تأثیر بر عزت نفس و مسائل زیبایی شناختی می‌تواند بر سلامت جنسی شما تأثیر منفی بگذارد.

به دنبال افزایش سطوح هورمون‌ها در دوره بارداری ترشحات واژن در این دوره افزایش می‌یابد تجمع ترشحات پشت لابیا باعث ایجاد عفونت و بوی نامطبوع و اذیت کننده می‌شود. علاوه بر این در صورتی که لابیاپلاستی قبل از بارداری انجام شود باعث کاهش بخیه و درد پس از زایمان طبیعی می‌شود.

در این موارد، لابیاپلاستی قبل از بارداری ارزش بررسی دارد. هیچ پاسخی برای اینکه آیا باید منتظر تشکیل خانواده باشید یا خیر وجود ندارد. با این حال، انتخاب انجام لابیاپلاستی قبل از بارداری بر توانایی شما برای باردار شدن یا زایمان در آینده تأثیری نخواهد داشت.

لابیاپلاستی بعد از بارداری

لابیا مینور و لابیا بزرگ شما ممکن است در طول بارداری تغییر کند. بدن هر زن به طور متفاوتی به فرآیندهای بیولوژیکی که در طول زندگی رخ می‌دهد واکنش نشان می‌دهد. با این حال، بسیاری از آن‌ها رشد قابل توجهی لابیا را تجربه می‌کنند. تغییر ظاهری لابیا بیشتر در مراحل پایانی بارداری رخ می‌دهد که بدن سیل تغییرات هورمونی را تجربه می‌کند. در حالی که تورم لابیا پس از بارداری ممکن است کمی کاهش یابد، اما می‌تواند دائمی باشد.

اگر قبل از بارداری لابیاپلاستی انجام دهید، نتایج ممکن است بعد از زایمان تغییر کند. به همین دلیل، بسیاری از زنان تصمیم می‌گیرند به دنبال درمان پس از بارداری باشند.

یکی دیگر از مزایای انتظار برای انجام لابیاپلاستی پس از بارداری این است که می‌توانید آن را با سایر جراحی‌ها همزمان انجام دهید. زایمان واژینال می‌تواند به مثانه و دیواره‌های رکتوم در واژن آسیب برساند که این مورد همزمان با لابیاپلاستی قابل ترمیم است.

بسیاری از خانم‌ها، لابیاپلاستی را همراه با پرینوپلاستی انتخاب می‌کنند. پرینوپلاستی به پارگی‌های بین واژن و مقعد که در زمان زایمان طبیعی رخ می‌دهد، می‌پردازد. این روش بافت را برای بازگرداندن آناتومی و عملکرد طبیعی ترمیم می‌کند. پرینئوپلاستی ظاهر دهانه واژن و همچنین تنگی واژن را در حین مقاربت بازیابی می‌کند.

علاوه بر پرینوپلاستی، می‌توانید لابیاپلاستی را با تنگ کردن واژن جفت کنید.

معمولاً  میبایست خانم سه تا شش ماه پس از زایمان صبر کند تا تورم واژن کم شود و واژن بهبود پیدا کند پس از این مدت می‌تواند لابیاپلاستی یا هر ترمیم واژن دیگری را انجام دهد.

هیچ انتخاب درست یا غلطی برای انجام لابیاپلاستی بعد از بارداری یا قبل از آن وجود ندارد. این روش به هیچ وجه بر توانایی شما برای باردار شدن تأثیر نمی‌گذارد. بنابراین اگر ناراحتی یا مشکل قابل توجهی را تجربه می‌کنید، ممکن است بهتر باشد قبل از بارداری یا ازدواج لابیاپلاستی انجام شود.

برای تعیین وقت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد لابیاپلاستی همین امروز با مطب دکتر دکتر ملیحه قدس روحانی متخصص زنان و زایمان در کرج تماس بگیرید. دکتر با توجه به مشکلات و نگرانی‌های شما در مورد گزینه‌های بالقوه صحبت می‌کند تا به شما در تصمیم گیری صحیح برای نیازهای منحصر به فرد خود کمک کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.