علت بزرگی لابیاها یا هیپرتروفی چیست؟

بزرگی لابیا یا هیپرتروفی یکی از مشکلات رایج در خانم‌هاست. البته همه افراد از نظر ظاهری ویژگی‌های مختلفی در قسمت‌هایی مانند صورت، بدن، رنگ پوست و… خود دارند. دستگاه تناسلی خانم‌ها نیز به همین صورت است، در واقع هر فردی دارای دستگاه تناسلی متفاوتی نسبت به دیگری است.

دستگاه تناسلی دارای لابیای ماژور و مینور است، به قسمت بیرونی که لابیای بزرگتری وجود دارد، لابیای ماژور به قسمت داخلی لابیای مینور گفته می‌شود.

در بیشتر خانم‌ها لابیاها به صورت نامتقارن است؛ اما، این مسئله غیر طبیعی نیست که یک طرف لابیا بزرگتر یا متفاوت نسبت به قسمت دیگر باشد. اصطلاح هیپرتروفی، برای بزرگی لابیاها به کار برده می‌شود که در ادامه در خصوص این مسئله به طور کامل خواهیم پرداخت.

هیپرتروفی یا بزرگی لابیا چه علائمی دارد؟

اگر هیپرتروفی خفیف باشد، متوجه این مسئله نخواهید شد. در صورتی که لابیای مینور حتی کمی بزرگ باشد، متوجه آن می‌شوید و گاهی می‌تواند مشکلاتی را هم ایجاد کند. هیپرتروفی برآمدگی قابل توجهی در لباس شما ایجاد می‌کند، به خصوص زمانی که لباس‌های تنگ می‌پوشید. سایر نشانه‌های مرتبط با هیپرتروفی به شرح زیر است:

مشکلات بهداشتی

به طور مثال خانمی در دوران قاعدگی برای تمیز کردن خود دچار مشکل می‌شود و در صورتی که بهداشت در این مواقع رعایت نشود، منجر به عفونت‌های مزمن خواهد شد.

حساسیت

لابیاهای بزرگ می‌تواند با لباس شما به طور مداوم برخورد و اصطکاک داشته باشد. این برخورد طولانی مدت می‌تواند باعث حساسیت این قسمت از دستگاه تناسلی شود.

احساس درد و ناراحتی

اندام تناسلی می‌تواند در طی فعالیت‌های بدنی دچار آسیب شود، به ویژه هنگام فعالیت‌هایی مانند سوارکاری و دوچرخه سواری. احساس درد در برخی از افراد هنگام رابطه جنسی نیز وجود دارد.

علت ایجاد لابیای بزرگ

علت ایجاد لابیای بزرگ چیست؟

هیچ اندازه و سایز مشخصی برای اندازه لابیای طبیعی وجود ندارد. در حقیقت نامتقارن بودن لابیاها غیر طبیعی نیست و در اغلب مواقع مشکلی ایجاد نمی‌کند. مواردی که در ایجاد بزرگی لابیا یا هیپرتروفی نقش دارند، به شرح زیر است:

  • به دلیل ژنتیک، ممکن است از همان بدو تولد لابیاهای شما به این صورت باشد.
  • برخی از هورمون‌های زنانه، در بلوغ تغییرات زیادی ایجاد می‌کنند که حتی منجر به بزرگتر شدن لابیای مینور خواهد شد.
  • در بارداری جریان خون در ناحیه تناسلی افزایش پیدا می‌کند و خانم در این مواقع احساس سنگینی دارد.
  • در برخی از مواقع هیپرتروفی ممکن است به دلیل عفونت یا ضربه به این ناحیه ایجاد شود.

آیا لابیای بزرگ درمانی دارد؟

در اغلب موارد افراد نیازی به درمان ندارند. با این وجود اگر بزرگی لابیا منجر به احساس ناراحتی و عدم اعتماد به نفس شما شده است، راهکارهای متفاوتی وجود دارد که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد:

تغییر سبک زندگی

  • بهتر است به جای پوشیدن لباس‌های تنگ از لباس‌هایی استفاده کنید که احساس راحت‌تری داشته باشید.
  • از لباس زیری استفاده کنید که از مواد طبیعی مانند پنبه تهیه شده باشد و به بهبود جریان هوا در اطراف دستگاه تناسلی کمک می‌کند.
  • هنگام انجام فعالیت‌های بدنی مانند دوچرخه سواری از بالشتک روی صندلی استفاده کنید تا احساس درد نداشته باشید.
  • بهداشت را رعایت کنید و با صابون ضد آلرژی، بدون مواد شیمیایی و بدون بو شستشو دهید.

انجام عمل زیبایی

اگر با انجام نکاتی که ذکر کردیم مشکل حل نشد، می‌توانید راهکاری قطعی و موثر دیگری برای برطرف کردن بزرگی لابیاها انتخاب کنید. لابیاپلاستی با لیزر یکی از مواردی است که می‌توانید با انجام آن به آسان‌ترین روش ممکن، لابیاهای کوچکی داشته باشید.

این روش بسیار کم تهاجمی‌تر از روش‌هایی است که به صورت جراحی برای بیماران انجام می‌گیرد. واضح است که انتخاب عملی کمتر تهاجمی با دوران نقاهت کمتر، انتخاب هر فردی است.

این عمل ممکن است باعث کبودی و تورم شود؛ اما، جای نگرانی ندارد، پس از مدتی برطرف خواهد شد. برای جلوگیری از عفونت یا خونریزی باید لابیا کاملا تمیز و خشک باشد.

پزشک در خصوص مراقبت‌های پس از عمل نکاتی را به شما ذکر خواهد کرد که باید حتما به دستورالعمل‌های پس از این عمل زیبایی دقت داشته باشید.

انجام عمل زیبایی

آیا انجام عمل زیبایی لابیا برای نوجوانان بی خطر است؟

در سن بلوغ ممکن است لابیاها بزرگ شوند و منجر به عدم اعتماد به نفس افراد شود؛ اما، از آنجایی که امکان رشد لابیاها وجود دارد، پزشکان معمولا توصیه می‌کنند که قبل از انجام عمل جراحی تا پس از سن بلوغ صبر کنند.

کلام آخر

هیپرتروفی یا بزرگی لابیا طبیعی است و در اغلب مواقع هیچ عارضه‌ای ایجاد نمی‌کند. درمان یا انجام عمل زیبایی بهتر است تنها در مواقعی انجام شود که بزرگی لابیا منجر به عدم اعتماد به نفس شده باشد یا مشکلاتی از قبیل عفونت ایجاد کرده باشد.

پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج در ابتدا نکاتی در رابطه با تغییر سبک زندگی جهت برطرف کردن ناراحتی‌های ایجاد شده ناشی از بزرگی لابیاها را به خانم ذکر می‌کند، در صورت عدم رضایت، عمل سرپایی انجام خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *