نکات مهمی که در خصوص رابطه جنسی در بارداری نمی دانید

در مورد رابطه جنسی در بارداری

رابطه جنسی در بارداری یکی از دغدغه‌های مهم زوجین است. اغلب افراد تصور می‌کنند که ممکن است رابطه داشتن در این دوران برای آنها خطرات زیادی داشته باشد؛ اما، در حقیقت اینگونه نیست. اگر در بارداری شرایط مطلوبی به سر می‌برید، نگران رابطه جنسی در بارداری نباشید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید رابطه جنسی در بارداری هم برای جنین و هم برای مادر مفید است. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که رابطه در بارداری منجر به بهتر خوابیدن مادر، کاهش فشار خون در بارداری (تنظیم فشار خون) و حتی باعث بهبود خلق‌وخو خواهد شد. 

در این مقاله قصد داریم دغدغه‌های ذهنی والدین را در این باره برطرف کنیم و در خصوص هر آن چیز که لازم است، بدانید توضیحات لازم را بدهیم.

آیا رابطه جنسی در بارداری خطری ندارد؟

اگر بخواهیم به‌طور کلی به این سوال پاسخ دهیم باید بگوییم که رابطه در بارداری خطری ندارد. اما، بسیار مهم است که در این باره با پزشک خود مشورت داشته باشید. اگر سابقه سقط جنین دارید یا در معرض خطرات دیگری هستید، ممکن است پزشک توصیه‌های دیگری برای شما داشته باشد.

گاهی ممکن است در این مواقع پزشک صلاح بداند که زوجین در چند ماه اول از رابطه جنسی در بارداری خودداری کنند.

آیا رابطه جنسی در بارداری به جنین آسیب می‌رساند؟

اگر پزشک به شما اجازه رابطه در بارداری را داده است، نگران هیچ چیز نباشید. کیسه آمنیوتیک از کودک شما محافظت می‌کند و او را کاملا محفوظ نگه می‌دارد. 

اگر استرس زیادی در این باره دارید، باید این نکته را بدانید که جنین حین رابطه جنسی تحت تاثیر هیچ یک از مراحل رابطه قرار نخواهد گرفت. اگر پس از ارگاسم متوجه حرکات جنین شده‌اید، نگران نباشید این واکنش طبیعی به فعالیت رحم است.

متخصص زنان و زایمان علاوه بر مراقبت‌ها طی بارداری، اعمال زیبایی پس از بارداری را از جمله درمان ترک های شکم در بارداری و لابیاپلاستی با لیزر را با بهترین تجهیزات انجام می‌دهد.

نکات مهمی که در خصوص رابطه جنسی در بارداری نمی دانید
در خصوص رابطه جنسی در بارداری

با فواید رابطه جنسی در بارداری آشنا شوید

رابطه جنسی در بارداری می‌تواند فواید زیادی داشته باشد که در ادامه چند مورد از آنها را برای شما ذکر خواهیم کرد:

نزدیک‌تر شدن روابط زوجین؛

دوران بارداری یک دوره بسیار شیرین برای زوجین است. رابطه جنسی در این دوره می‌تواند در صمیمی‌تر و نزدیک‌تر شدن روابط زوجین نقش بسیار مهمی داشته باشد.

سلامت جسمی؛

رابطه جنسی در بارداری برای سلامت جسمی بسیار موثر است. در واقع یک رابطه ۳۰ دقیقه‌ای حدود ۵۰ کالری می‌سوزاند و فشار خون را نیز کاهش می‌دهد.

تسکین درد و ناراحتی؛

به‌دنبال ارگاسم، هورمون اکسی توسین ترشح می‌شود. اکسی توسین هورمونی است که آستانه تحمل درد را افزایش می‌شود و می‌تواند به رفع عارضه‌هایی مانند کمردرد در بارداری کمک کند.

بهبود خواب؛

رابطه جنسی علاوه بر اینکه منجر به آرامش شما می‌شود، باعث خواب بهتر شما هم خواهد شد.

روحیه بهتر در بارداری؛

حتی اگر در بارداری خود مشکلی ندارید و هیجان زده باشید، ممکن است برخی از هورمون‌های بارداری منجر به استرس و اضطراب در بارداری شود. پس از رابطه جنسی و ترشح هورمون اکسی توسین باعث شادی و رفع استرس در بارداری می‌شود.

کمک به روند بهبودی پس از زایمان.

از آنجایی که رابطه جنسی در بارداری به تقویت عضلات کف لگن کمک می‌کند، بر همین اساس بدن شما را برای زایمان بهتر و همچنین تسریع بهبودی پس از زایمان آماده می‌کند.

بهترین پوزیشن رابطه جنسی در بارداری

هر حالتی که برای رابطه در بارداری راحت هستید، هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت. به‌طور کلی بهترین حالت‌هایی که برای بارداری مناسب است به شرح زیر است:

  • به پهلو دراز بکشید تا فشار و وزنی روی شکم شما قرار نگیرد، بهتر است یک بالشت را بین زانوهای خود قرار دهید، همسرتان باید در پشت شما قرار گیرد.
  • در حالت بعدی خانم باید روی شریک جنسی خود باشد، در این حالت به شکم فشاری وارد نمی‌شود و همچنین کنترل دخول و رابطه به دست خانم خواهد بود.
  • در حالت‌های مختلفی که خودتان تمایل دارید، رابطه جنسی را از پشت داشته باشید. می‌توانید به‌صورت چهار دست و پا باشید یا اینکه به‌صورت ایستاده به پشت بایستید و همسرتان پشت شما قرار بگیرد.
  • حالت دیگر به این صورت است که شریک جنسی شما روی شما قرار بگیرد؛ اما، نباید وزنی روی شما وارد کند. این نکته را به یاد داشته باشید پس از ماه چهارم این مدل برای رابطه جنسی مناسب نیست.
فواید رابطه جنسی در بارداری

آیا در بارداری میل جنسی تغییر می‌کند؟

تغییرات میل جنسی در هر فردی متفاوت است. گاهی برخی از خانم‌ها به‌دلیل افزایش سطح استروژن میل جنسی آنها در بارداری افزایش پیدا می‌کند. همچنین از طرفی افزایش جریان خون به سینه‌ها باعث حساسیت بیشتر می‌شود و ارگاسم را با شدت بیشتری به همراه خواهد داشت.

گاهی ممکن است برخی از خانم‌ها دچار کاهش میل جنسی شوند که کاملا طبیعی است، اگر علائمی مانند حالت تهوع، خستگی یا نفخ شکم دارید، بهتر است با همسر خود رابطه‌ای به‌صورت نوازش داشته باشید.

آیا رابطه جنسی باعث زایمان زودرس می‌شود؟

اگر متخصص زنان و زایمان در کرج شرایط شما را بررسی کند و از نظر جفت و سایر عوامل مشکلی نباشد، ارگاسم در خانم‌ها می‌تواند منجر به انقباضات رحم شود؛ اما، باعث زایمان زودرس نخواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *