تاثیرات بارداری بر واژن

افزایش خطر ابتلا به عفونت واژن

همانطور که می‌دانید هنگامی که خانمی باردار می‌شود، تغییرات زیادی از جمله سینه‌های بزرگتر یا با پیشرفت بارداری شکم بزرگتر و… در او مشاهده می‌شود. شاید بسیاری از افراد که بارداری را تجربه را نکرده‌اند، احتمال ایجاد تغییرات در واژن را ندانند. ما در این مقاله در خصوص تاثیرات بارداری بر واژن، اطلاعاتی را آورده‌ایم تا شما نیز در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید.

آشنایی با تاثیرات بارداری بر واژن تغییرات آن

کلیه تغییراتی که در این دوران رخ می‌دهد، طبیعی است و می‌تواند برای هر فردی به شکل متفاوتی ایجاد شود، در ادامه کلیه تغییرات احتمالی را در این دوران در خصوص واژن، برای شما ذکر خواهیم کرد:

افزایش ترشحات واژن

افزایش ترشحات واژن، یکی از قابل توجه‌ترین تغییراتی است که خانم باردار متوجه آن می‌شود. این افزایش ترشحات به‌دلیل افزایش استروژن و پروژسترون در بدن است. 

همچنین افزایش حجم و جریان خون نیز در ترشح واژن تاثیرگذار است. ترشحاتی که در بارداری ایجاد می‌شود، باید کم، سفید یا شیری‌رنگ باشد. با نزدیک‌تر شدن تولد نوزاد، حجم این ترشحات بیشتر خواهد شد.

توجه داشته باشید که این ترشحات نباید بوی بدی داشته باشد، اما بوی خفیف مشکلی ایجاد نمی‌کند. اگر این ترشحات آزاردهنده است، می‌توانید از پدهای بهداشتی روزانه استفاده کنید.

افزایش ترشحات واژن

افزایش خطر ابتلا به عفونت واژن

گاهی اوقات افزایش ترشحات واژن، نشان‌دهنده عفونت است. عفونت واژن در بارداری شایع است، در واقع برخی از این عفونت‌ها به‌دلیل تغییرات هورمونی، باعث تعادل PH در واژن می‌شود. عفونت‌های واژن انواع مختلفی دارند که شایع‌ترین آنها در بارداری شامل موارد زیر است:

عفونت قارچی

این نوع عفونت مشکلی برای جنین ایجاد نمی‌کند و مشکلی خطرساز نخواهد بود. اما این ترشحات می‌تواند برای شما آزاردهنده باشد. علائمی که در این عفونت در افراد ایجاد می‌شود، شامل خارش واژن، ترشحات واژن و بوی ناخوشایند آن است.

عفونت باکتریایی (BV)

طبق آمارهایی که در این خصوص انجام شده، نشان می‌دهد که ۱۰ تا ۳۰ درصد از خانم‌های باردار دچار عفونت باکتریایی می‌شوند. این نوع عفونت، به‌دلیل عدم تعادل باکتری‌های مفید و مضر در واژن است. در واقع هنگامی که عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود، به این معنی است که باکتری مضر بیش از باکتری مفید در واژن وجود دارد.

از علائم این عفونت در خانم‌ها می‌توان به رنگ سفید و بوی بد آن اشاره کرد. اگر این عفونت توسط متخصص زنان درمان نشود، منجر به ایجاد مشکلاتی نظیر زایمان زودرس، وزن کم نوزاد هنگام تولد و سقط جنین می‌شود.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس از طریق رابطه جنسی با فرد آلوده به خانم منقل می‌شود. این نوع عفونت می‌تواند عارضه‌های جدی در بارداری، به‌طور مثال پاره شدن کیسه آب و زایمان زودرس را در پی داشته باشد. همچنین علائم این عفونت می‌تواند شامل ترشحات زرد یا سبز رنگ، خارش واژن، قرمزی و درد هنگام ادرار و رابطه جنسی باشد.

افزایش تورم واژن

جهت رشد جنین در رحم مادر، جریان خون در بارداری افزایش پیدا می‌کند. در واقع تغییرات ظاهری که در واژن ایجاد می‌شود، غیرطبیعی نیست. تغییرات هورمونی و افزایش جریان خون ممکن است باعث متورم و تیره‌تر شدن لبه‌های واژن شود. 

گاهی تورم ایجاد شده در واژن ممکن است در اثر عفونت واژن باشد. اگر تورم همراه با خارش، سوزش و قرمزی همراه است، احتمال اینکه به‌دلیل عفونت باشد، وجود دارد.

واریس در واژن

پاهای شما تنها جایی نیست که امکان ایجاد واریس در آن وجود دارد، ممکن است در واژن نیز چنین مشکلی ایجاد شود. واریس در واژن به‌دلیل افزایش حجم خون و کاهش گردش خون در این قسمت رخ می‌دهد. اینگونه تغییرات معمولا چند هفته پس از زایمان بهبود می‌یابد.

خونریزی از واژن

خونریزی واژن در سه ماه اول بارداری طبیعی است. خونریزی از واژن می‌تواند به‌دلیل لانه گزینی تخمک بارور شده در رحم باشد. همچنین این خونریزی به‌دلیل افزایش حجم خون در خانم باردار نیز ایجاد می‌شود.

گاهی اوقات باید این موضوع جدی گرفته شود؛ چراکه می‌تواند نشانه سقط جنین در افراد باشد. در واقع زمانی که خونریزی با احساس گرفتگی و درد و احساس عبور تکه‌ای از بافت بدن از واژن باشد، می‌توان احتمال سقط جنین را در فرد داد.

اگر خونریزی در سه ماهه دوم و سوم وجود داشته باشد، بسیار نگران‌کننده خواهد بود. در واقع اگر خونریزی‌های ایجاد شده، به‌دلیل موارد زیر باشد، باید جدی گرفته شود و مراقبت‌های لازم انجام گیرد:

 • جدا شدن جفت
 • باز شدن زودرس دهانه رحم
 • پارگی رحم

گاهی ممکن است هنگام زایمان خانم‌ها ترشحاتی همراه با مخاط یا ترشحی صورتی رنگ از واژن مشاهده کند، که این نشانه‌ها موردی ندارد و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

افزایش خطر ابتلا به عفونت واژن

تغییر لابیاهای واژن

همانطور که گفته شد در بارداری خانم‌ها با تغییرات هورمونی روبه‌رو هستند. این تغییرات می‌تواند در قسمت‌های مختلف بدن تاثیر بگذارد. در واقع با افزایش استروژن و پروژسترون از جنین در رحم حمایت می‌شود و جنین رشد خوبی خواهد داشت.

لابیا ماژور و لابیای مینور نیز به همین جهت ممکن است دچار تغییراتی، مانند تورم، افزایش شکل ظاهری و اندازه آنها شود. همچنین ممکن است لابیاهای داخلی و بیرونی نیز به رنگ تیره‌تری تغییر پیدا کنند.

آیا لابیاهای تغییر یافته همانند قبل از بارداری خواهد شد؟

تقریبا اغلب تغییراتی که در این دوران ایجاد می‌شود پس از تولد نوزاد و کاهش جریان خون همانند گذشته خواهد شد. در واقع تا حد زیادی رنگ و اندازه لابیاها به شکل عادی بازمی‌گردد.

در برخی از مواقع ممکن است تغییراتی که در لابیاها ایجاد می‌شود، همانند گذشته به حالت عادی باز نگردد. در این مواقع نیز توسط پزشکان چاره‌ای اندیشیده شده است. در واقع با انجام تکنیکی به نام لابیاپلاستی با لیزر می‌توان لابیاهای بزرگ شده را به شکل نرمال و عادی تغییر داد.

تغییرات واژن پس از زایمان

علاوه بر این که در بارداری، خانم‌ها با تغییراتی در واژن خود روبه‌رو هستند، تغییراتی را نیز پس از زایمان شاهد خواهند بود؛ تغییراتی مانند تورم، کبودی و احساس درد.

خونریزی از واژن نیز ممکن است ۲ تا ۶ هفته ادامه داشته باشد. معمولا در ۲۴ ساعت اول خونریزی شدید است و گاهی لخته خون ایجاد می‌شود، پس از آن خونریزی باید به‌ندرت کاهش یابد.

همچنین در هنگام زایمان، واژن حالت کشیدگی پیدا می‌کند که این تغییرات پس از چند هفته بهبود می‌یابد و خاصیت ارتجاعی خود را مجددا به دست خواهد آورد.

با انجام تمرینات ورزشی، مانند تمرینات کگل می‌توان چنین مشکلاتی را تا حد زیادی برطرف کرد. خانم‌هایی که در دوران شیردهی هستند، سطح استروژن کمتری دارند و به همین جهت خشکی واژن را تجربه می‌کنند.

نکاتی جهت محافظت از واژن در بارداری

چندین نکته مهم وجود دارد که باید در طول بارداری و پس از بارداری به آن توجه کنید تا بتوانید در سالم نگهداشتن واژن خود موفق شوید:

 • واژن خود را با سشوار با درجه حرارت کم پس از حمام یا استخر رفتن خشک کنید.
 • از پدهای بهداشتی معطر استفاده نکنید.
 • از اسپری‌ها و خوشبو کننده‌ها در ناحیه واژن خود استفاده نکنید.
 • از پوشیدن لباس زیر یا شلوار تنگ خودداری کنید.
 • هر روز همراه غذای خود ماست مصرف کنید.
 • مصرف هرگونه مواد قندی را در برنامه غذایی خود کاهش دهید.
 • آب زیادی مصرف کنید و هرگز اجازه ندهید که بدنتان کم آبی را تجربه کند.
 • یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و به‌طور منظم ورزش کنید.
 • اگر از هرگونه تغییرات و ترشحات واژن خود نگران هستید با پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج درمیان بگذارید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *