همه چیز درباره رحم دوتایی

رحم دوتایی رحم دوگانه

رحم دوتایی یا رحم دوگانه یک ناهنجاری رحمی نادر است که از هنگام تولد در برخی از زنان وجود دارد. در جنین دختر، رحم به صورت دو لوله کوچک شروع به رشد می‌کند. همانطور که جنین رشد می‌کند، لوله‌ها معمولاً به هم می‌پیوندند تا یک اندام توخالی بزرگتر ایجاد کنند. این عضو رحم است.

گاهی اوقات لوله‌ها به طور کامل به هم متصل نمی‌شوند. در عوض، هر یک به یک عضو جداگانه تبدیل می‌شوند. یک رحم دوتایی ممکن است یک دهانه به یک واژن داشته باشد. این دهانه، دهانه رحم نامیده می‌شود. در موارد دیگر، هر رحم دهانه رحم مخصوص به خود را دارد. اغلب، دیواره نازکی از بافت نیز وجود دارد که در طول واژن قرار دارد. این کار واژن را به دو قسمت تقسیم می‌کند و دو سوراخ جداگانه دارد.

زنانی که دارای رحم دوگانه هستند اغلب بارداری موفقی دارند. اما این وضعیت می‌تواند احتمال سقط جنین یا زایمان زودرس را افزایش دهد.

رحم دوتایی رحم دوگانه

علائم رحم دوتایی

یک رحم دوتایی اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. این عارضه ممکن است در طی یک معاینه لگنی کشف شود. یا ممکن است در طول آزمایش‌های تصویربرداری برای یافتن علت سقط‌های مکرر پیدا شود.

زنانی که واژن دوتایی همراه با رحم دوتایی دارند، ممکن است ابتدا برای خونریزی قاعدگی که با تامپون متوقف نمی‌شود، به پزشک مراجعه کنند. این می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که یک تامپون در یک واژن قرار می‌گیرد، اما خون همچنان از رحم دوم و واژن جریان دارد.

رحم دوتایی رحم دوگانه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر در طول قاعدگی دچار درد شدید می‌شوید یا سقط‌های مکرر داشته‌اید. بهتر است با پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج صحبت کنید.

علل

مشخص نیست که دقیقا چرا برخی از افراد دارای رحم دوگانه می‌شوند. ژنتیک ممکن است در ایجاد این ناهنجاری نقش داشته باشد. به این دلیل که این بیماری نادر گاهی در خانواده‌ها دیده می‌شود.

عوارض رحم دوتایی

بسیاری از زنان با رحم دوتایی زندگی جنسی فعالی دارند. آن‌ها همچنین ممکن است حاملگی‌های معمولی و زایمان موفق داشته باشند. اما گاهی اوقات یک رحم دوتایی و سایر عوامل رحمی می‌تواند باعث موارد زیر شوند:

تشخیص رحم دوتایی

رحم دوتایی ممکن است در طی یک معاینه معمولی لگن تشخیص داده شود. پزشک شما ممکن است دهانه رحم دوتایی را مشاهده کند یا متوجه یک رحم غیرعادی شود. برای تأیید تشخیص دو رحم، ممکن است نیاز به آزمایش‌های خاصی داشته باشید:

سونوگرافی

این تست از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از داخل بدن شما استفاده می‌کند. برای ثبت تصاویر، دستگاهی به نام مبدل به قسمت بیرونی شکم شما فشار داده می‌شود. یا ممکن است مبدل را داخل واژن قرار دهند که به این سونوگرافی ترانس واژینال می‌گویند. ممکن است برای داشتن بهترین دید به هر دو نوع سونوگرافی نیاز داشته باشید. در برخی موارد ممکن است از سونوگرافی سه بعدی نیز استفاده شود.

سونوهیستروگرام

سونوهیستروگرام یک سونوگرافی تخصصی از رحم و لوله های فالوپ برای تعیین ناهنجاری‌های مشکوک داخل رحمی است. در این روش مایعی را از طریق یک لوله به رحم تزریق می‌کنند. این مایع شکل رحم را در اسکن سونوگرافی مشخص می‌کند. این به پزشک اجازه می‌دهد تا هر چیز غیرعادی را پیدا کند.

MRI

دستگاه MRI شبیه تونلی است که هر دو انتهای آن باز است. روی یک میز متحرک دراز می‌کشید که به دهانه تونل می‌رود. این آزمایش بدون درد از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر مقطعی از داخل بدن استفاده می‌کند.

هیستروسالپنگوگرافی

در طی هیستروسالپنگوگرافی (عکس رنگی رحم) یک رنگ مخصوص از طریق دهانه رحم به رحم تزریق می‌شود. همانطور که رنگ در اندام‌های تناسلی حرکت می‌کند، تصاویری توسط اشعه ایکس گرفته می‌شود. این تصاویر شکل و اندازه رحم را به خوبی نشان می‌دهد.

رحم دوتایی رحم دوگانه

درمان

اگر علائم یا مشکلات دیگری نداشته باشید، اغلب برای رحم دوتایی نیاز به درمان نیست. جراحی برای اتصال یک رحم دوتایی معمولا انجام نمی‌شود.

اما گاهی اوقات جراحی می‌تواند کمک کننده باشد. اگر رحم تا حدی تقسیم شده باشد، و هیچ علت دیگری برای از دست دادن بارداری وجود نداشته باشد، ممکن است پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج، جراحی را توصیه کند. این ممکن است به حفظ بارداری بعدی کمک کند.

اگر همراه با رحم دوتایی، واژن دوتایی وجود داشته باشد، جراحی ممکن است کمک کننده باشد. در این روش دیواره بافتی که دو واژن را از هم جدا می‌کند، برداشته می‌شود. این می‌تواند زایمان را آسان‌تر کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.