بهترین روش جلوگیری از بارداری بعد از زایمان

یکی از دغدغه خانم‌ها پس از بارداری و زایمان این است، که چگونه جلوگیری داشته باشند یا بهترین گزینه برای جلوگیری از بارداری بعد از زایمان چه روشی است؟ از آنجایی که این موضوع بسیار حائز اهمیت است و قطعا از سوالات رایج خانم‌هاست، ما در این مقاله قصد داریم در خصوص این موضوع مهم به‌طور کامل بپردازیم.

چه زمانی به جلوگیری از بارداری بعد از زایمان اقدام کرد؟

اینکه چه زمانی باید از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده کنید، بستگی به روشی که انتخاب می‌کنید، دارد. به‌طور مثال افرادی که قصد استفاده از IUD را دارند، می‌توانند هر زمانی که تصمیم به جلوگیری از بارداری گرفتند، از آن استفاده کنند.

روش دیگر استفاده از قرص‌های هورمونی است که باید حداقل سه یا چهار هفته زودتر از برقراری رابطه استفاده کنید. اگر فرزندتان از شیر مادر تغذیه می‌کند، ممکن است پزشک از تجویز قرص‌های استروژنی برای شما صرف نظر کند؛ چراکه، مصرف این دارو می‌تواند در تولید شیر تاثیرگذار باشد.

چه نوعی از جلوگیری پس از بارداری بی خطر است؟

برای استفاده از روش باید سه یا چهار هفته اول صبر کنید. مگر اینکه IUD باشد، که هر زمان بلافاصله قابل استفاده است. این نکته را باید بدانید، اینکه چه روشی برای شما مناسب است، بستگی به انتخاب شما دارد. به‌طور مثال ترجیح می‌دهید از IUD استفاده کنید یا اینکه هر روز قرص مصرف کنید؟

بهترین روش جلوگیری از بارداری بعد از زایمان
بهترین روش جلوگیری از بارداری بعد از زایمان

چه روشی را باید برای جلوگیری از بارداری در زمان شیردهی در نظر گرفت؟

بهتر است در طی این دوره از روش‌هایی استفاده کنید که حاوی پروژستین باشد، با وجود اینکه راهکارهای مبتنی بر پروژسترون خطرناک نیست؛ اما، ممکن است میزان تولید شیر مادر را کاهش دهد. بهتر است در این موارد زیر نیز با پزشک خود مشورت داشته باشید:

 • شات دپو
 • ایمپلنت ضد بارداری
 • کاندوم
 • آی یو دی هورمونی
 • مینی پیل

انواع روش‌های جلوگیری از بارداری

روش‌های مختلفی که برای جلوگیری از بارداری وجود دارد به شرح زیر است.

کنترل بارداری هورمونی

مصرف قرص جلوگیری از بارداری از روش‌های محبوب است. دو نوع قرص جلوگیری از بارداری وجود دارد؛ قرص‌های ترکیبی که حاوی ترکیبی از استروژن و پروژسترون بوده و نوع دیگر مینی پیل یک نوع از پروژسترون است.

گاهی ممکن است برای خانم‌هایی که به فرزند خود شیر نمی‌دهند، قرص ترکیبی را تجویز نکنند، زیرا می‌تواند میزان تولید شیر را کاهش دهد. در این مواقع برای خانم‌ها مینی پیل در نظر گرفته می‌شود، که باید روزانه و در ساعت مشخصی حداکثر تا شش ماه بعد از زایمان استفاده شود.

استفاده از پچ

یکی دیگر راهکارهای جلوگیری از بارداری استفاده از پچ است که شامل هورمون استروژن و پروژستین است. نحوه استفاده از آن یک بار در هفته و به مدت سه هفته است، هفته چهارم استفاده نمی‌کنید تا پریود شوید. اگر انتخاب شما روش دائمی نیست و مصرف قرص را فراموش می‌کنید، این گزینه می‌تواند برای شما گزینه مناسبی باشد.

انواع روش‌های جلوگیری از بارداری

استفاده از حلقه

حلقه، هورمون‌هایی را تحریک می‌کند که منجر به ضخیم شدن مخاط دهانه رحم می‌شود. به همین جهت در این حالت رسیدن اسپرم به تخمک سخت می‌شود و در مقایسه با پچ و قرص، هورمون کمتری دارد. این روش تنها برای سه هفته مناسب است؛ بنابراین فراموش نکنید که باید حلقه را هر ماه عوض کنید.

ایمپلنت ضد بارداری

در این روش تنها هورمون پروژستین وجود دارد، که گزینه مناسبی برای مادرانی که به فرزند خود شیر می‌دهد، است. نکس پلانون یک میله پلاستیکی انعطاف‌پذیر است و می‌تواند به مدت سه سال باقی بماند.

مینی پیل

استفاده از قرص‌های مینی پیل یک گزینه عالی برای مادرانی است که به فرزند خود شیر می‌دهند. این قرص مشابه با قرص هورمونی ترکیبی است.

شات دپو

تزریق آمپول برای جلوگیری از بارداری که هر سه ماه موثر است و می‌توان این روش را بلافاصله استفاده کرد. اگر نمی‌خواهید به زودی پس از زایمان باردار شوید، این روش گزینه خوبی برای شما خواهد بود.

استفاده از آی یو دی هورمونی

انواع آی یو دی هورمونی با ترشح مقدار کمی از پروژسترون در رحم منجر به ضخیم شدن دهانه رحم و در نهایت سخت رسیدن اسپرم به تخمک می‌شود. این روش طی سه تا هفت سال موثر عمل می‌کند.

روش‌های غیر هورمونی

استفاده از IUD مس

در این روش آی یو دی از مس ساخته شده است، که منجر به التهاب در اسپرم می‌شود و برای جلوگیری از بارداری بسیار ایمن است و تا ۱۰ سال هم ایمن خواهد بود. عارضه جانبی که در این روش وجود دارد این است که پریود طولانی‌تر و لکه بینی بین قاعدگی وجود دارد.

روش‌هایی که مانع باروری می‌شود

 • استفاده از کاندوم
 • استفاده از دیافراگم
 • کلاهک دهانه رحم
بهترین روش جلوگیری از بارداری
روش‌هایی که مانع باروری می‌شود

گزینه‌ دائمی

بستن لوله‌های رحمی

اگر به هیچ وجه قصد بارداری ندارید، می‌توانید با مشورت پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج بلافاصله پس از زایمان لوله‌های خود را ببندید.

نکات مهمی که باید در خصوص جلوگیری از بارداری بدانید

 • شروع رابطه جنسی پس از زایمان زمانی است که خانم احساس راحتی داشته و خونریزی پس از زایمان قطع شده باشد، در حقیقت زمان مشخصی وجود ندارد.
 • در خانم‌هایی که شیردهی منظمی دارند و پریود نمی‌شوند، احتمال تخمک گذاری بسیار کم است، با این حال نیاز به استفاده از روشی مطمئن جهت جلوگیری است.
 • خانم‌هایی که تغذیه کودک‌شان تنها از شیر مادر است، می‌توانند از مینی پیل که صرفا پروژسترون است روزانه در ساعت مشخصی تا شش ماه پس از زایمان مصرف کنند.
 • آمپول‌های پروژسترونی را از سه تا شش هفته پس از زایمان می‌توان استفاده کرد. شروع تخمک گذاری ممکن است تا یک سال پس از قطع آمپول به تاخیر بیفتد.
 • قرص‌های ترکیبی جلوگیری از بارداری در خانم‌هایی که شیردهی منظم ندارند، از شش هفته پس از زایمان قابل استفاده است و تاثیری بر مقدار شیر ندارد. تنها ممکن است تغییر جزئی در طعم شیر داشته باشد.
 • ای یو دی روش مناسبی جهت جلوگیری بعد از زایمان است و از شش هفته تا سه ماه بعد از زایمان که رحم به سایز اولیه برمی‌گردد، امکان استفاده از آن وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *