میومکتومی چیست؟

میومکتومی

میومکتومی یک روش جراحی برای برداشتن فیبروم‌های رحمی است. فیبروم‌های رحمی توده‌های غیرسرطانی هستند که در رحم ظاهر می‌شوند.

هدف جراحی میومکتومی برداشتن فیبروم‌ها و بازسازی رحم است. برخلاف هیسترکتومی که طی آن کل رحم برداشته می‌شود، در میومکتومی فقط فیبروم‌ها برداشته می‌شوند و رحم حفظ می‌شود.

فیبروم رحمی چیست؟

فیبروم‌های رحمی توده‌های غیر سرطانی رحم هستند که اغلب در سال‌های باروری ظاهر می‌شوند. فیبروم‌ها از نظر اندازه، از بسیار ریز تا توده‌های حجیم که می‌توانند رحم را منحرف و بزرگ کنند، متغیر هستند. در موارد شدید، فیبروم‌های متعدد می‌توانند رحم را به قدری بزرگ کنند که موجب افزایش وزن شوند.

بسیاری از زنان در طول زندگی خود ممکن است داشتن فیبروم رحم را تجربه کنند. اما ممکن است متوجه آن نشوند، زیرا اغلب فیبروم‌ها هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند. پزشک متخصص زنان در کرج ممکن است به طور اتفاقی در معاینه لگن یا سونوگرافی متوجه فیبروم‌ها شود.

چرا میومکتومی انجام می‌شود؟

پزشک ممکن است میومکتومی را برای درمان فیبروم‌هایی که باعث ایجاد علائم دردسرساز می‌شوند  یا با فعالیت‌های عادی فرد تداخل دارند، توصیه کند. اگر به جراحی نیاز باشد، دلایل انتخاب میومکتومی به جای هیسترکتومی (برداشتن کل رحم) برای فیبروم‌های رحمی عبارتند از:

  • فرد قصد بارداری در آینده دارد
  • پزشک مشکوک است که فیبروم‌های رحمی ممکن است در باروری اختلال ایجاد کند
  • فرد می‌خواهد رحم خود را حفظ کند

عوارض ناشی از میومکتومی

میومکتومی عارضه کمی دارد. با این حال، این روش مجموعه‌ای از چالش‌ها را به همراه دارد.

خطرات میومکتومی عبارتند از:

از دست دادن خون بیش از حد

اغلب بانوان مبتلا به فیبروم رحم به دلیل خونریزی شدید قاعدگی، دچار کم خونی هستند، بنابراین در معرض عوارض ناشی از کم‌خونی نیز هستند.

عوارض بارداری یا زایمان

میومکتومی می‌تواند احتمال بروز خطرات خاصی را حین زایمان افزایش دهد. اگر جراح مجبور شد یک برش عمیق در دیواره رحم ایجاد کند، ممکن است در زایمان بعدی برای جلوگیری از پارگی رحم حین زایمان، که یک عارضه بسیار نادر بارداری است، سزارین انجام شود.

راهکار‌هایی برای جلوگیری از عوارض احتمالی جراحی:

برای به حداقل رساندن خطرات جراحی میومکتومی، پزشک متخصص زنان در کرج موارد زیر را توصیه می‌کند:

  • مصرف مکمل‌های آهن و ویتامین‌ها.
  • برخی از درمان‌های هورمونی برای کوچک کردن فیبروم‌ها
  • درمان هورمونی برای درمان کم خونی

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که درمان متناوب، در طول زمان، می‌تواند فیبروم‌ها را کوچک کند و خونریزی را به اندازه‌ای کاهش دهد که نیازی به جراحی نباشد.
جراحی میومکتومی

در اکثر زنان، درمان فیبروم موجب بروز علائم یائسگی، از جمله گرگرفتگی، تعریق شبانه و خشکی واژن می‌شود. با این حال، این موارد پس از قطع مصرف دارو پایان می‌یابند.

نکات قبل از درمان:

قبل از انجام جراحی فرد باید ناشتا باشد. از پزشک خود در مورد زمان مورد نیاز ناشتایی بپرسید.

اگر دارو مصرف می‌کنید، از پزشکتان بپرسید که آیا باید روال معمول مصرف دارو را در روز‌های قبل از جراحی تغییر دهید یا خیر. در مورد دارو‌های بدون نسخه، ویتامین‌ها یا سایر مکمل‌های غذایی که مصرف می‌کنید نیز به پزشک اطلاع دهید.

بسته به روش جراحی، ممکن است یکی از انواع بیهوشی زیر را دریافت کنید:

بیهوشی عمومی

با بیهوشی عمومی، شما کاملاً در خواب خواهید بود. بیهوشی عمومی برای میومکتومی لاپاروسکوپی و معمولاً برای میومکتومی شکمی استفاده می‌شود.

بیهوشی تحت نظارت (MAC)

با این نوع بیهوشی، بیمار معمولاً چیزی را به خاطر نمی‌آورد. MAC اغلب برای میومکتومی هیستروسکوپی استفاده می‌شود، زیرا روشی کمتر تهاجمی است و بنابراین نیاز به بیهوشی کمتری دارد.

بی‌حسی

گاهی ممکن است از انواع دیگر بی‌حسی مانند بی‌حسی نخاعی یا موضعی استفاده شود. از پزشک خود در مورد نوع بیهوشی که ممکن است دریافت کنید بپرسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.