۳۳ علائم یائسگی که خانم‌ها باید بدانند

همه خانم‌ها علائم یائسگی یکسانی را تجربه نمی‌کنند، در واقع هر فرد علائم متفاوتی نسبت به فرد دیگر دارد، گاهی حتی برخی از افراد هیچ علائمی ندارد. پس از تحقیقاتی که در رابطه با یائسگی انجام شده است، محققین متوجه شده‌اند که این دوره از زندگی خانم‌ها علائم بسیاری زیادی دارند که با دانستن آنها می‌توانید به راحتی متوجه یائسگی خود بشوید. به‌طور کلی تحقیقات نشان داده‌اند که یائسگی منجر به تغییراتی همچون موارد زیر می‌شود:

۱. گرگرفتگی

منظور از گرگرفتگی افزایش ناگهانی دمای بدن است. این علائم در ۷۵ درصد از خانم‌ها رخ می‌دهد و خوشبختانه گرگرفتگی ناشی از یائسگی درمان‌های زیادی دارد. در این مواقع باید با مراجعه به متخصص زنان و زایمان در کرج به دنبال راهکاری برای درمان وضعیت فعلی خود باشید.

۲. تعریق شبانه

مواقعی که خواب هستید، ممکن است ناگهان با وضعیتی که کاملا عرق کرده‌اید از خواب بیدار شوید تا حدی که ممکن است نیاز باشد که ملافه یا لباس خود را عوض کنید. این اختلال احتمالا به‌دلیل تغییرات ایجاد شده در هورمون‌هاست.

۳. پریودهای نامنظم

هنگامی که در دوره قبل از یائسگی باشید، پریودهای نامنظم را تجربه می‌کنید. گاهی ممکن است بسیار شدید و گاهی بسیار کمتر از حالت عادی باشد. در برخی از مواقع خانم‌ها دوره قاعدگی به‌طور کلی متوقف می‌شود.

۴. تغییرات خلق و خو

یک سوم خانم‌ها دچار تغییرات رفتاری می‌شوند. این تغییر نه تنها خود فرد را بلکه اطرافیان را نیز دچار مشکل می‌کند. 

۵. خشکی واژن

با کاهش سطح استروژن ممکن است احساس خارش و خشکی در حین رابطه جنسی داشته باشید. در واقع با کمبود سطح استروژن واژن دچار سوزش خواهد شد. استروژن موضعی و جوانسازی واژن با RF می‌تواند کارساز باشد.

۶. کاهش میل جنسی

هنگامی که سطح استروژن و تستوسترون در یائسگی کاهش پیدا می‌کند، ممکن است منجر به کاهش میل جنسی شود.

۷. سردرد

تغییرات هورمونی گاهی منجر به سردرد در خانم‌ها می‌شود. از طرفی امکان دارد خانم‌هایی که به‌دلیل قاعدگی دچار سردرد می‌شوند، پس از یائسگی مشکل‌شان برطرف شود.

۸. احساس درد سینه

تغییراتی که در سطح استروژن و پروژسترون ایجاد می‌شود می‌تواند سینه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به درد شود.

۹. سوزش دهان

سندرم سوزش دهان (BMS) به گونه‌ای است که بر زبان، داخل دهان و لب تاثیر می‌گذارد. علائم این بیماری شامل سوزش، گزگز یا سوزن سوزن شدن است. مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است، نشان می‌دهد که ۱۸ تا ۳۳ درصد از خانم‌های یائسه دچار این بیماری می‌شوند. عدم تعادل هورمون در ایجاد این بیماری بی‌تاثیر نیست.

۱۰. درد مفاصل

کاهش استروژن منجر به کاهش انعطاف‌پذیری مفاصل می‌شود و در نهایت التهاب نیز افزایش پیدا می‌کند.

۱۱. مشکلات گوارشی

تغییرات هورمونی می‌تواند منجر به علائم گوارشی شود که شامل موارد زیر است:

  • سوء هاضمه
  • نفخ شکم
  • یبوست
  • اسهال

در صورت بروز چنین علائمی بهتر است به پزشک مراجعه کنید؛ چراکه، امکان دارد این علائم مربوط به یائسگی نباشد و باید بررسی‌های دیگر برای تشخیص صورت گیرد.

۱۲. تنش عضلانی

درد و تنش‌های عضلانی در این دوره افزایش پیدا می‌کند.

۱۳. مشکلات مربوط به لثه

آمارها نشان می‌دهد که حدود یک سوم از خانم‎ها دچار مشکلاتی در لثه‌های خود می‌شوند.

۱۴. سوزن سوزن شدن

سوزن سوزن شدن در اثر بالا و پایین رفتن سطح استروژن در یائسگی ایجاد می‌شود. این علائم سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۱۵. خارش پوست

مطالعاتی که در این باره انجام شده است، نشان می‌دهد که پوست خانم‌ها پس از یائسگی نازک و شکننده می‌شود. در این دوره کلاژن تحت تاثیر قرار می‌گیرد و خانم‌ها را مستعد چین و چروک خواهد کرد.

۱۶. خستگی

خستگی در این دوره بسیار شایع است، هورمون‌های پروژسترون، استروژن، تیروئید و غده فوق کلیه در انرژی بدن نقش مهمی دارد. زمانی که در این موارد نام برده شده خللی وارد شود خانم‌ها احساس خستگی می‌کنند.

۱۷. اختلال در خواب

یائسگی منجر به چالش‌های زیادی در خانم‌ها می‌شود. در واقع علائم وازوموتور، تغییرات رفتاری، نیاز به مکرر به سرویس بهداشتی و… می‌تواند منجر به مختل شدن خواب شود.

۱۸. ریزش مو

این حالت را می‌توانید هنگامی که موهای خود را می‌بندید متوجه کمتر شدن موهای خود در شقیقه‌ها شوید. با انجام آزمایش خون آندروژن بررسی می‌شود که افزایش آندروژن می‌تواند به‌دلیل یائسگی، مصرف قرص‌های ضد بارداری یا سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد.

۱۹. اختلال در حافظه

گاهی برخی از خانم‌ها در این دوره بسیار تلاش می‌کنند که جمله‌ای یا کلمه‌ای را به یاد بیاورند. این مورد می‌تواند به‌دلیل تغییرات استروژن باشد.

۲۰. عدم تمرکز

عدم تمرکز و مشکل هنگام به یاد آوردن هر موضوعی از موارد شایع در بین خانم‌های یائسه است، معمولا جایگزینی هورمون (HRT) راهکار خوبی جهت درمان است.

۲۱. اضطراب

احساس اضطراب و تنش در یائسگی طبیعی است. به‌طور کلی استرس و اضطراب می‌تواند به‌دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شود. جهت کنترل این شرایط حتما باید با پزشک مشورت داشته باشید.

اضطراب

۲۲. افزایش وزن

اغلب خانم‌ها در یائسگی دچار اضافه وزن می‌شوند. اضافه وزن در یائسگی می‌تواند با کاهش سطح استروژن، کم خوابی و کاهش توده عضلانی در خانم‌ها مرتبط باشد.

۲۳. سرگیجه

از آنجایی که در میزان هورمون‌های زنانه استروژن و پروژسترون تغییراتی ایجاد می‌شود، در گردش خون و رگ‌های خونی نیز تاثیر می‌گذارد. تغییرات ناشی از فشار خون می‌تواند منجر به سرگیجه شود.

۲۴. نفخ شکم

در ابتدای شروع دوره یائسگی نفخ در خانم‌ها ایجاد می‌شود که با گذشت زمان این نشانه برطرف خواهد شد. این حالت به‌دلیل آنکه استروژن در بدن منجر به حفظ آب می‌شود، رخ می‌دهد. اگر به‌طور مداوم دچار نفخ شکم هستید، حتما با پزشک در میان بگذارید.

۲۵. بی اختیاری استرسی ادرار

با افزایش سن احتمال اینکه نشت ادرار داشته باشید و هر لحظه نیاز فوری به ادرار کردن داشته باشید، بیشتر می‌شود. HRT یا درمان جایگزینی هورمون می‌تواند در کاهش علائم موثر عمل کند.RF یکی از درمان های بسیار موثر و نوین این مشکل است.

۲۶. ناخن‌های شکننده

کاهش سطح استروژن و کمبود آب باعث شکنندگی ناخن‌ها می‌شود.

۲۷. آلرژی

بسیاری از افراد در یائسگی دچار آلرژی می‌شوند. با کاهش سطح استروژن، سیستم عصبی تحت تاثیر قرار می‌گیرد و منجر به تولید بیشتر هیستامین خواهد شد. هیستامین ماده شیمیایی قدرتمندی است که منجر به ایجاد علائم آلرژی ناشی از برخی عوامل مانند گرد و غبار، حیوانات خانگی، مواد شیمیایی و… می‌شود.

۲۸. ضربان قلب نامنظم

گاهی برخی از خانم‌ها در یائسگی دچار ضربان قلب نامنظم هستند، که این مشکل از تغییر هورمون ناشی می‌شود. همچنین نکته دیگری که در این باره وجود دارد این است که گرگرفتگی نیز می‌تواند منجر به تپش قلب نامنظم شود.

۲۹. تغییر بوی بدن

با تغییرات هورمون، بوی بدن نیز تغییر می‌کند. بسیاری از خانم‌ها اینگونه گزارش می‌کنند که طی بارداری یا حتی در قاعدگی بوی بدن‌شان تغییر می‌کند. بر همین اساس جای تعجبی ندارد اگر در یائسگی خانم‌ها دچار تغییراتی در بوی بدن خود شوند.

۳۰. زود رنج بودن

معمولاً خانم‌ها در طی یائسگی احساس کوفتگی و خستگی می‌کنند، این موارد می‌تواند در زودرنج بودن آنها موثر باشد.

۳۱. افسردگی

افسردگی بیشتر در یائسگی به سراغ خانم‌ها می‌آید. مشاهدات اینگونه بوده است که خانم‌های یائسه نسبت افراد زیر ۴۵ سال بیشتر دچار افسردگی می‌شوند.

۳۲. پانیک

زمانی که علائمی مانند افسردگی، تپش قلب و گرگرفتگی در فردی ایجاد شود، جای تعجبی ندارد که فرد دچار وحشت زدگی یا پانیک می‌شود. در صورتی که چنین احساسی داشتید، حتما با پزشک مراجعه کنید.

۳۳. پوکی استخوان

خطر پوکی استخوان پس از یائسگی افزایش پیدا می‌کند. خوشبختانه با رعایت نکات مربوط به پیشگیری مانند انجام تمرینات ورزشی می‌توان از این عارضه تا حد زیادی جلوگیری کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *