بارداری شیمیایی

بارداری شیمیایی

بارداری شیمیایی چیست؟

بارداری شیمیایی یک سقط جنین بسیار زودرس است که در پنج هفته اول بارداری رخ می‌دهد. در این بارداری یک جنین تشکیل می‌شود و حتی ممکن است در پوشش رحم شما فرو رود (لانه گزینی)، اما پس از آن، رشد جنین متوقف می‌شود. حاملگی‌های شیمیایی آنقدر زود اتفاق می‌افتد که بسیاری از افرادی که سقط می‌کنند، متوجه آن نمی‌شوند.

گاهی اوقات، از دست دادن یک حاملگی شیمیایی ویران کننده است، به خصوص اگر برای بچه‌دار شدن تلاش زیادی کرده باشید. با این حال، داشتن یک حاملگی شیمیایی به این معنا نیست که نمی‌توانید یک نوزاد را بیاورید. بسیاری از افرادی که سقط‌های زودرس را تجربه کرده‌اند، حاملگی‌های موفقی دارند.

تفاوت بین بارداری شیمیایی و بارداری بالینی چیست؟

«شیمیایی» نامیدن حاملگی ممکن است سرد به نظر برسد. اما این نام مربوط به تجربه بارداری نیست. در عوض، حاملگی‌های شیمیایی نام خود را از مواد شیمیایی موجود در بدن شما یا هورمون‌هایی گرفته‌اند که در تست بارداری در پنج هفته اول نتیجه مثبت می‌دهند. جنین هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) تولید خواهد کرد. سطح هورمون hCG شما تنها سرنخ واقعی از باردار بودن شما در این مرحله را ارائه می‌دهد زیرا هنوز برای دیدن علائم رشد جنین در سونوگرافی زود است. هنگامی که رشد جنین متوقف می‌شود، سطح hCG کاهش می‌یابد.

با بارداری بالینی، سطح hCG شما افزایش می‌یابد. پزشک می‌تواند ساک بارداری را در سونوگرافی ببیند و در هفته ششم یا هفتم ضربان قلب را بشنود.

آیا حاملگی شیمیایی یک بارداری واقعی است؟

بارداری شیمیایی زود به پایان می‌رسد زیرا رشد جنین متوقف می‌شود. این با بارداری بالینی که در آن شواهدی از جنین وجود دارد، متفاوت است. اما این بدان معنا نیست که حاملگی شیمیایی واقعی نیست. گاهی اوقات، یادگیری اینکه باردار هستید چیزی است که این تجربه را واقعی می‌کند. اینکه چقدر این تجربه واقعی به نظر می‌رسد به هر فرد بستگی دارد. هر تجربه متفاوت است.

بارداری شیمیایی

 

بارداری شیمیایی چه کسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

هرکسی که می‌تواند باردار شود می‌تواند حاملگی شیمیایی را تجربه کند. اگر می‌خواهید از طریق لقاح آزمایشگاهی (IVF) باردار شوید، ممکن است متوجه حاملگی شیمیایی شوید، زیرا این حاملگی‌ها به دقت نظارت می‌شوند. اگرچه IVF به تنهایی یک عامل خطر برای بارداری شیمیایی نیست.

شانس شما برای تجربه سقط جنین زودرس افزایش می‌یابد اگر:

در مورد عوامل خطر بالقوه با متخصص زنان و زایمان در کرج صحبت کنید. با هم، می‌توانید یک برنامه مراقبتی برای رسیدگی به هر مشکل اساسی که ممکن است بر باروری شما تأثیر منفی بگذارد، ارائه دهید.

حاملگی شیمیایی چقدر شایع است؟

بارداری شیمیایی بسیار رایج هستند حدود یک چهارم تمام بارداری‌ها قبل از ۲۰ هفته اول به پایان می‌رسد. و حدود ۸۰ درصد از این سقط‌ها زود اتفاق می‌افتد. با این حال، دانستن اینکه حاملگی‌های شیمیایی تا چه حد شایع هستند، می‌تواند سخت باشد. بسیاری از افراد احتمالاً زودتر سقط جنین می‌کنند بدون اینکه متوجه شوند.

علائم و نشانه‌های بارداری شیمیایی چیست؟

دانستن علائم شایع بارداری شیمیایی می‌تواند مفید باشد.

  • عادت ماهانه شما حدود یک هفته دیرتر از حد معمول می‌آید.
  • تست بارداری شما مثبت است، اما بعد از آن پریود می‌شوید.
  • تست بارداری شما مثبت است و چند هفته بعد تست بارداری منفی است.
  • قاعدگی شما سنگین‌تر از حد معمول است و دردهای قاعدگی شدیدتری دارید.
  • شما تست بارداری مثبت دارید، اما متوجه علائم معمول بارداری اولیه نمی‌شوید.
  • بدون انجام آزمایش بارداری (با استفاده از آزمایش ادرار یا خون) نمی‌توان فهمید که آیا حاملگی شیمیایی داشته‌اید یا خیر.

خونریزی ناشی از بارداری شیمیایی چگونه است؟

خونریزی ناشی از حاملگی شیمیایی ممکن است برای افراد مختلف، متفاوت به نظر برسد. قاعدگی شما ممکن است طبیعی به نظر برسد، یا ممکن است متوجه شوید که سنگین‌تر از حد معمول است و با درد بیشتری همراه است. گاهی اوقات، خونریزی به صورت لکه بینی شروع می‌شود و سپس با لخته شدن خون بسیار شدید می‌شود.

بارداری شیمیایی

چه چیزی باعث بارداری شیمیایی می‌شود؟

با حاملگی شیمیایی، جنین hCG، هورمونی که برای رشد به آن نیاز دارد، تولید می‌کند. همچنین این هورمونی است که آزمایش‌های بارداری آن را بررسی می‌کنند تا ببینند باردار هستید یا خیر. اگر رشد جنین متوقف شود، دیگر hCG تولید نمی‌کند.

هیچ کس دقیقاً نمی‌داند که چرا رشد جنین در طول این نوع بارداری متوقف می‌شود. به احتمال زیاد، رشد جنین به دلیل مشکلی در ساختار ژنتیکی یا DNA آن متوقف می‌شود. گاهی اوقات، جنین آنطور که برای رشد لازم است، در لایه داخلی رحم محکم نمی‌شود یا لانه گزینی نمی‌کند. در نتیجه، سطح hCG شما کاهش می‌یابد و تست‌های بارداری منفی می‌شوند.

چگونه می‌توانم از بارداری شیمیایی جلوگیری کنم؟

شما نمی‌توانید از این نوع بارداری جلوگیری کنید. اغلب حاملگی‌های شیمیایی زمانی اتفاق می‌افتد که مشکلی در DNA جنین وجود داشته باشد که مانع از رشد آن شود. این احتمال وجود دارد که جنین بعدی و جنین‌های بعدی بدون مشکل رشد کنند.

چه زمانی بعد از بارداری شیمیایی تخمک‌گذاری می‌کنید؟

بسیاری از افراد بلافاصله پس از از دست دادن بارداری زودرس، اقدام به بارداری دیگری می‌کنند. می‌توانید تخمک‌گذاری کنید دو هفته پس از این نوع بارداری، احتمال باردار شدن دارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.