مراحل زایمان سزارین با فیلم

مراحل زایمان سزارین

اغلب خانم‌های بارداری که قصد دارند زایمان را به‌صورت سزارین انجام دهند، تمایل دارند که از تمامی مراحل زایمان سزارین آگاهی داشته باشند. برای اینکه بتوانیم ابهامات را در خصوص عمل سزارین را برای خانم‌های باردار رفع کنیم در این مقاله قصد داریم مرحله به مرحله زایمان سزارین را همراه با فیلم برای شما ذکر کنیم.

سزارین برنامه‌ریزی شده

اگر زمان زایمان مدتی قبل از تولد تعیین شود، به عنوان عمل برنامه‌ریزی شده تلقی می‌شود، در واقع مادر می‌داند در چه تاریخی زایمان خواهد کرد. دلایل مختلفی از جمله موقعیت بریچ، سابقه سزارین قبلی، جفت سرراهی، ترس مادر از زایمان طبیعی و بسیاری از شرایط باعث انتخاب این نوع زایمان خواهد شد.

علاوه بر این گاهی ممکن است برای برخی از خانم‌ها به‌صورت اورژانسی تصمیم به انجام زایمان سزارین گرفته شود. زمان زایمان طبیعی طولانی یا عدم توانایی تحمل درد مادر و بسیار از مسائل دیگر، منجر به سزارین اورژانسی خواهد شد.

آغاز عمل سزارین

متخصص بیهوشی پس از اینکه بی‌حسی اسپاینال را برای مادر تزریق می‌کند، پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج عمل را آغاز خواهد کرد. گاهی تنها در برخی از شرایط نادر به مادر بیهوشی عمومی داده می‌شود، به‌طور کلی روش بی‌حسی اسپاینال به بی‌هوشی عمومی ارجح‌تر است.

زمانی که بی‌حسی برای مادر تزریق می‌شود، او پس از مدت کمی بی‌حس خواهد شد. پس از بی‌حسی برش اولیه روی شکم زده می‌شود. سایر افراد نیز در اتاق عمل در حال آماده‌سازی‌های لازم هنگام تولد نوزاد هستند.

برش چند لایه شکم

در ناحیه زیر شکم چند لایه وجود دارد که پزشک این قسمت‌ها را نیز برش می‌زند تا به نوزاد برسد. به‌طور کلی زمان شروع جراحی تا تولد نوزاد چند دقیقه دقیقه طول خواهد کشید.

پزشک از هر لایه که عبور می‌کند، از ابزارهای مختلفی جهت برش لایه‌ها استفاده خواهد کرد. همچنین در این لحظه ممکن است صدای مکش را بشنوید، این صداها به‌دلیل استفاده از دستگاهی است که مکش را هنگام عمل انجام می‌دهد. گاهی اوقات بوهای عجیبی را نیز احساس می‌کنید.

مکش مایع آمنیوتیک

زمانی که پزشک به قسمت رحم می‌رسد، صدای مکش دستگاه را خواهید شنید. پس از برش رحم مایع آمنیوتیک کشیده می‌شود تا فضای کافی برای اقدامات بعدی وجود داشته باشد.

سر نوزاد بیرون می‌آید

نوزاد ممکن است به حالت‌های مختلفی در رحم وجود داشته باشد. در اغلب مواقع سر کودک به سمت پایین است و با سر بیرون می‌آید؛ اما،ممکن است به‌سمت دیگر یا به‌حالت بریچ قرار گرفته باشد.

به هر حالتی که در رحم قرار گرفته باشد، پزشک به همان صورت نوزاد را خارج خواهد کرد. در این مرحله فشار احساس خواهد شد. برخی از خانم‌ها در این لحظه ممکن است، حالت تهوع داشته باشند.

خارج کردن سر و شانه

پزشک پس از خارج شدن سر با حرکات رفت و برگشتی یا چپ و راست کردن، شانه را به بیرون می‌کشد. در این موقع مادر این تکان خوردن‌ها را احساس می‌کند. زمانی که شانه خارج شد دیگر قسمت‌های نوزاد به‌راحتی خارج می‌شود.

پزشک بلافاصله پس از به دنیا آمدن نوزاد، بند ناف و دیگر عارضه‌های احتمالی را بررسی می‌کند. گاهی ممکن است نیاز باشد که هنگام زایمان به قسمت فوقانی شکم فشار وارد کنند تا نوزاد متولد شود.

زمانی که نوزاد به دنیا می‌آید، پزشک از دهان او مایعات اضافی را با استفاده از ابزار مکش مخصوص خارج می‌کند. در زایمان طبیعی به‌دلیل فشاری که وجود دارد، مایعات اضافی از دهان و بینی خودبه‌خود خارج می‌شود. در صورتی که دفع مکونیوم وجود داشته باشد، نیاز به مکش بیشتری خواهد بود.

سزارین
تولد نوزاد

تولد نوزاد

لحظه‌ای که مادر انتظارش را می‌کشید فرا می‌رسد، مدتی پس از شروع زایمان کودک را از کنار پرده به شما نشان می‌دهند. نوزاد مجدد ساکشن می‌شود تا مطمئن شوند هیچ مایع آمنیوتیکی در دهان و بینی او وجود ندارد.

سپس جفت خارج شده و ترمیم لایه‌های شکم در حین جراحی با استفاده از بخیه انجام می‌شود، در نهایت با باند پوشانده خواهد شد.

پس از اتمام عمل مادر به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود تا مطمئن شوند علائم حیاتی پایدار است و خونریزی زیادی وجود ندارد.

فیلم مراحل زایمان سزارین

کلام آخر

جهت مشاوره و مراقبت‌های طی بارداری توصیه می‌شود که خانم‌های باردار تحت‌نظر متخصص زنان و زایمان باشند. پزشک متخصص زنان علاوه بر انجام زایمان و مراقبت‌های طی بارداری قادر است بسیاری از عمل‌های زیبایی مربوط به زنان را از جمله لابیاپلاستی با لیزر و تزریق چربی به واژن را انجام دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *