چندین نکته مهم که خانم‌ها باید در خصوص بهداشت قاعدگی بدانند

 بهداشت قاعدگی

در اغلب مواقع خانم‌ها پریود خود را مخفی کرده و از تحقیق در خصوص بهداشت قاعدگی در این دوره خودداری می‌کنند، آنها باید بدانند که رعایت بهداشت در این دوره بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه عدم توجه به این مسائل ممکن است زمینه‌ساز بیماری‌های دیگر باشد.

از آنجایی که توجه به این موضوع بسیار مهم است، ما در این مقاله اطلاعاتی در اختیار شما قرار خواهیم داد تا همه خانم‌ها آگاهی کافی در این زمینه داشته باشند.

نوار بهداشتی خود را هر ۴ الی ۶ ساعت یک بار تعویض کنید

تعویض به‌موقع نوار بهداشتی، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید جهت رعایت بهداشت در قاعدگی خود توجه داشته باشید، حداکثر زمانی که برای تعویض پد بهداشتی در نظر گرفته شده، ۶ ساعت است.

هنگامی که خون قاعدگی از بدن خارج می‌شود، ارگانیسم‌هایی از طریق خون گرم خارج شده و به بدن جذب می‌شود و منجر به حساسیت، جوش و عفونت‌های ادراری خواهد شد. اگر پد بهداشتی خود را به‌طور منظم تعویض کنید از گسترش آلودگی و ایجاد عفونت جلوگیری می‌شود.

خود را به‌طور صحیح بشویید

شستن واژن به‌طور منظم بسیار مهم است. زیرا آلودگی‌های ناشی از خون قاعدگی به بدن می‌چسبد. شاید اغلب افراد پیش خود بگویند که ما همیشه به‌طور منظم خود را می‌شوییم، اما تنها شستشو مهم نیست، بلکه نحوه صحیح شستشو بسیار مهم است.

هنگام شستشو باید دقت داشته باشید که از سمت واژن به مقعد بشویید نه از سمت مقعد به واژن؛ چراکه نباید باکتری‌های موجود در مقعد به واژن یا مجرای ادراری منتقل و منجر به عفونت شود.

از صابون یا محصولات بهداشتی واژن استفاده نکنید

با وجود این که استفاده از محصولات بهداشتی واژن بسیار مهم است، اما استفاده از این محصولات در دوران قاعدگی می‌تواند شرایط را برعکس کند. واژن به‌طور خودکار مکانیسم تمیزکننده دارد که در دوره قاعدگی به‌خوبی این فرایند را انجام می‌دهد.

استفاده از این محصولات بهداشتی می‌تواند در روند طبیعی واژن خللی وارد کند و منجر به عفونت و رشد باکتری‌ها در واژن بشود.

اهمیت بهداشت قاعدگی

دور انداختن پدهای بهداشتی

نحوه صحیح دور انداختن پدهای بهداشتی، از دیگر مسائل بهداشتی در دوره قاعدگی است که باید به آن توجه کنید. هنگام تعویض پد باید پد بهداشتی خود را به‌خوبی بپیچید تا از گسترش باکتری‌ها و انتقال آن به دیگر نواحی جلوگیری شود. این نکته را به یاد داشته باشید که پس از تعویض، باید دستان خود را به‌طور کامل بشویید.

از دو پد بهداشتی استفاده نکنید

بسیاری از خانم‌هایی که خونریزی شدید دارند، ترجیح می‌دهند جهت جلوگیری از آلوده شدن لباس خود از دو پد یا نوار بهداشتی استفاده کنند. با وجود این که این روش به تمیز نگهداشتن لباس شما کمک می‌کند، اما در اغلب مواقع به‌دلیل این که از دو نوار بهداشتی استفاده می‌کنند، از تعویض آن غافل می‌شوند و همین امر موجب عفونت واژن می‌شود.

به همین جهت توصیه می‌شود از یک پد بهداشتی استفاده کنند و در صورتی که خونریزی شدید دارند، نوار بهداشتی را در تعداد دفعات بیشتری تعویض کنند. توجه به این نکته می‌‎تواند از بسیاری از آلودگی‌ها جلوگیری کند.

به‌طور مرتب حمام بروید

شاید این توصیه برای برخی از افراد عجیب به نظر برسد؛ زیرا در گذشته به‌دلیل اعتقادات و باورهای غلطی که داشتند خانم‌ها را از حمام کردن در دوره قاعدگی منع می‌کردند. بر خلاف تصوری که در گذشته وجود داشته، حمام کردن در دوره قاعدگی یا پریود بسیار مهم است؛ چراکه شما را از هرگونه آلودگی به‌خصوص در نواحی واژن پاک می‌کند.

همچنین خانم‌ها در زمان قاعدگی، گرفتگی و دردهایی در کمر یا شکم خود احساس می‌کنند که با استحمام کردن، کلیه این مشکلات برطرف می‌شود و به‌طور کلی احساس بهتری خواهند داشت.

هر روز لباس زیر خود را عوض کنید

پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج دراین‌باره توصیه می‌کند که خانم‌ها باید روزانه لباس زیر خود را تعویض کنند و طی قاعدگی به‌دلیل آلوده شدن لباس زیر، آن را مکررا تعویض کنند. استفاده از لباس زیر نخی به‌خصوص در زمان قاعدگی به‌شدت توصیه می‌شود؛ چراکه جذب بیشتری دارند و هوا را به‌خوبی عبور می‌دهند.

حمام در دوران قاعدگی

بوی پریود طبیعی است، اما آن را به‌حداقل برسانید

بوی خون قاعدگی طبیعی است، این بو به‌دلیل ترکیب خون و عرق ایجاد می‌شود. در این مواقع ممکن است بوی ناشی از پریود در خانم‌ها بیشتر شود:

  • زمانی که به مدت طولانی یکجا می‌نشینید که امکان رشد باکتری و تجمع خون لختگی افزایش می‌یابد.
  • مواقعی که مایعات کافی مصرف نکنید و از رفتن به دستشویی جهت تعویض نوار بهداشتی خودداری کنید.
  • وجود موهای زائد منجر به بوی بیشتر هنگام قاعدگی خواهد شد.

اگر با وجود رعایت این نکات همچنان بوی زیادی را احساس می‌کنید، می‌توانید از کاپ قاعدگی استفاده کنید.

کلام آخر

بهتر است در خصوص رعایت نکات بهداشتی و جلوگیری یا تشخیص به‌موقع بسیاری از بیماری‌ها به متخصص زنان مراجعه کنید تا معاینات لازم مانند کولپوسکوپی دهانه رحم را انجام دهد و مشکلاتی از قبیل سرطان دهانه رحم به‌موقع شناسایی شود، در نهایت درمانی موثر برای بیماران انجام خواهد گرفت.

در خصوص نکات بهداشتی همانطور که ذکر کردیم مسائل مربوط به قاعدگی بسیار حائز اهمیت است، پزشک متخصص زنان بیش از هر کسی توصیه‌های مهم و دقیقی برای شما خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *