6 افسانه رایج در مورد سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک

تنها در ایالات متحده، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا تنبلی تخمدان بیش از ۵ میلیون زن در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می‌دهد و آن را به یکی از شایع‌ترین اختلالات غدد درون ریز تشخیص داده شده، تبدیل می‌کند. متأسفانه، اطلاعات نادرست زیادی در مورد این بیماری وجود دارد که منجر به افسانه‌های فراگیر بسیاری در مورد PCOS و باروری می‌شود.

بیایید شش مورد از رایج‌ترین افسانه‌ها در مورد سندرم تخمدان پلی کیستیک را بررسی کنیم.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

قبل از اینکه وارد بحث شویم، اجازه دهید تعریف کنیم که در واقع سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) چیست، علائم معمول PCOS چیست و اگر مشکوک به این بیماری هستید با چه کسی صحبت کنید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک یک بیماری شایع زنان در سنین باروری است که باعث‌عدم تعادل هورمونی می‌شود که می‌تواند باعث ایجاد علائم چالش برانگیز و مرتبط شود: هیرسوتیسم (رشد موهای ناخواسته)، آکنه، افزایش وزن، ریزش مو، مقاومت به انسولین، و ناباروری (مشکل در بارداری).

سه علامت اصلی PCOS عبارتند از:

 • دوره‌های نامنظم یا نامنظم
 • آندروژن بالا (هورمون مردانه)
 • تخمدان‌های کیستیک

توجه: در حالی که هر بیمار هر سه نشانگر را ندارد، اما برای تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک باید دو علامت از سه علامت فوق را نشان دهد.

اگر PCOS به درستی مدیریت نشود، می‌تواند باعث مشکلات سلامتی طولانی مدت، مانند دیابت، بیماری قلبی، فشار خون بالا و کلسترول بالا شود. علاوه بر این، زنان مبتلا به PCOS در معرض خطر بیشتری برای اضطراب و افسردگی هستند. برای جلوگیری از این مشکلات جسمی و روانی، مهم است که به دنبال مراقبت‌های حرفه‌ای باشید تا علائم را تحت کنترل داشته باشید.

۶ افسانه رایج در مورد سندرم تخمدان پلی کیستیک و باروری

اگر مبتلا به PCOS تشخیص داده شده‌اید، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که با کسب دانش درباره ان موضوع و بررسی اطلاعات مبتنی بر شواهد خود را آموزش دهید و به خودتان قدرت دهید تا بتوانید زندگی طولانی و سالمی داشته باشید.

چه به تازگی مبتلا به PCOS تشخیص داده شده باشید، چه سال‌ها با آن زندگی کرده‌اید، یا صرفاً می‌خواهید از یکی از عزیزان مبتلا به این بیماری حمایت کنید، جداسازی افسانه از واقعیت برای بهزیستی و مدیریت این سندرم پیچیده، ضروری است.

در اینجا شش مورد از رایج‌ترین تصورات غلط در مورد PCOS وجود دارد:

افسانه شماره ۱: اگر تنبلی تخمدان دارید نمی‌توانید باردار شوید

برخلاف تصور رایج، خوشبختانه این افسانه برای افراد مبتلا به PCOS صادق نیست.

در حالی که سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع‌ترین علل ناباروری است، اما این موضوع به خاطر اختلال در تخمک‌گذاری است که در اکثر بیماران به راحتی قابل رفع است.

بسیاری از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک به تنهایی قادر به باردار شدن هستند معمولاً به درمان‌های اولیه باروری مانند القای تخمک‌گذاری و تلقیح داخل رحمی (IUI) به خوبی پاسخ می‌دهند. همچنین درمان‌های پیشرفته‌ای مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) در صورت نیاز وجود دارد.

مطمئن باشید: داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک بطور خودکار به این معنی نیست که شما نابارور هستید، و اگر برای باردار شدن مشکل دارید، درمان‌های زیادی برای برای شما در دسترس هستند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

افسانه شماره ۲: ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک تقصیر شماست

این یکی دیگر از فرضیات مضر و نادرست است که می‌تواند سلامت روان بسیاری از افراد مبتلا به PCOS را بدتر کند. مبتلایان به این عارضه هرگز نباید احساس کنند که کاری برای ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک انجام داده‌اند یا اینکه تقصیر آن‌هاست که با علائم PCOS دست و پنجه نرم می‌کنند.

همانطور که محققان به مطالعه اجزای ژنتیکی PCOS ادامه می‌دهند، تأثیر سابقه خانوادگی و سایر عوامل آشکارتر می‌شود. حدود ۱۰ درصد از بانوان به این سندرم مبتلا هستند و برای افرادی که یکی از خویشاوندان نزدیک آن‌ها مبتلا به این بیماری باشند، احتمال ابتلا می‌تواند دو برابر سایر افراد باشد.

با این حال، از آنجایی که این یک سندرم پیچیده با عوامل مؤثر بسیاری است، تعیین علت دقیق PCOS می‌تواند دشوار باشد. با این حال، یک چیز صادق است: شما باعث آن نشدید و نباید خود را به خاطر داشتن این بیماری سرزنش کنید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

افسانه شماره ۳: کاهش وزن سندرم تخمدان پلی کیستیک را درمان می‌کند

یکی از اولین توصیه‌هایی که اکثر افراد مبتلا به PCOS دریافت می‌کنند، کاهش وزن است. در حالی که کاهش وزن می‌تواند علائم خاصی را کاهش دهد (از جمله کاهش مقاومت به انسولین)، کاهش وزن راه درمان نیست.

همانطور که گفته شد، PCOS به تغییرات وزن بدن – هم بالا و هم پایین – بسیار حساس است.

ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می‌تواند کاهش وزن را با کند کردن متابولیسم، ایجاد هوس شدیدتر و سایر عوامل چالش برانگیز دشوارتر کند. توصیه‌های کاهش وزن، به‌ویژه زمانی که متناسب با فردی نباشند، اغلب می‌توانند بیشتر از اینکه مفید باشند، ضرر داشته باشند.

رژیم غذایی شدید و ورزش شدید در واقع می‌تواند برای متابولیسم شما مضر باشد و سطح کورتیزول (هورمون استرس) را افزایش دهد که کاهش وزن را حتی سخت‌تر می‌کند. کاهش وزن آهسته و حفظ شده (0.5 تا 1 کیلو در هفته) سالم‌تر و پایدارتر است.

همیشه با پزشک خود در مورد مسیر درست پیش روی خود صحبت کنید.

افسانه شماره ۴: همه افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک اضافه وزن دارند

اگرچه اکثر افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در دسته دارای اضافه وزن هستند، بخش کوچک اما قابل توجهی از بیماران (۲۰٪) در واقع دارای شاخص توده بدنی (BMI) در محدوده «طبیعی» هستند.

این موارد به عنوان «PCOS ناب» نامیده می‌شوند و در واقع تشخیص آن‌ها دشوارتر است.

افسانه شماره ۵: PCOS برگشت‌پذیر است

متأسفانه، علیرغم ادعای برخی از «متخصصان» PCOS، این افسانه کاملاً نادرست است. سندرم تخمدان پلی کیستیک در طول عمر مدیریت می‌شود، اما درمان نمی‌شود.

هیچ مکمل یا رژیم غذایی جادویی نمی‌تواند PCOS شما را معکوس کند.

همانطور که گفته شد، علائم را می‌توان با درمان مناسب و تغییر سبک زندگی به طور چشمگیری کاهش داد. با درک خطرات، یافتن راه‌هایی برای مدیریت علائم و مشاوره با بهترین متخصص زنان و زایمان در کرج  که در PCOS تخصص دارند، می‌توانید زندگی سالم و شادی داشته باشید.

متخصصان تغذیه PCOS تغییرات رژیم غذایی زیر را توصیه می‌کنند:

 • غذاهای کم چرب را انتخاب کنید
 • گوشت بدون چربی یا ماهی و لبنیات کم چرب را انتخاب کنید
  با خوردن سبزیجات تازه و میوه‌های تازه، غذاهای پرفیبر را در رژیم خود بگنجانید
  چربی‌های سالم برای قلب را انتخاب کنید
 • از کربوهیدرات‌های فرآوری شده و قندهای اضافه شده خودداری کنید، شیرینی‌ها را محدود کنید

سایر موارد مربوط به سبک زندگی که باید در نظر بگیرید:

 • هر روز ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به فعالیت بدنی داشته باشید
 • سیگار و مواد مخدر را حذف کنید
 • وعده‌های غذایی منظم (و متعادل) بخورید
 • ابزار یا روش‌هایی برای مدیریت استرس خود بیابید
 • برای بهبود کیفیت خواب خود، بهداشت خواب خوب را رعایت کنید

افسانه شماره ۶: اگر PCOS داشته باشید، به دیابت مبتلا خواهید شد

در حالی که افراد مبتلا به PCOS اغلب با مقاومت به انسولین دست و پنجه نرم می‌کنند، که می‌تواند منجر به پیش دیابت و دیابت شود، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از این پیشرفت انجام دهید.

چرا توجه به قند خون اینقدر مهم است؟ محققان دریافته‌اند افرادی که قند خون و مقاومت به انسولین بالا دارند در معرض خطر بیشتری برای چالش‌های باروری هستند.

به طور خاص، سطوح هموگلوبین A۱c (قند خون) کنترل نشده با مسائل زیر برای کسانی که سعی در باردار شدن دارند مرتبط است:

 • زمان طولانی‌تری برای رسیدن به بارداری
 • احتمال سقط جنین بیشتر است
 • افزایش خطر نقایص مادرزادی در اوایل بارداری

با این حال، با رژیم غذایی مناسب و ورزش (و در برخی موارد دارو)، می‌توانید سطح قند خون خود را در محدوده سالم نگه دارید و برای جلوگیری از دیابت به تلاش کنید.

راه‌های زیادی برای مدیریت علائم PCOS، بهبود شانس باردار شدن، کاهش خطر ابتلا به مشکلات مربوط به سلامت بیشتر و داشتن یک زندگی سالم و رضایت‌بخش با PCOS وجود دارد.

انجام اقداماتی برای کاهش سطح استرس، افزایش تحرک و بهبود رژیم غذایی به شما کمک می‌کند تا احساس اطمینان بیشتری کنید که در مسیر بهینه‌سازی سلامت خود و دستیابی به موفقیت در ساخت خانواده هستید!

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.