چرا سندرم تخمدان پلی کیستیک باعث چاقی می شود؟

 

چاقی و تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی مزمن است که در زنان در سنین باروری یعنی ۱۸ تا ۴۵ سال رخ می‌دهد. اغلب با افزایش سطح آندروژن، مقاومت به انسولین، پریودهای نامنظم و ایجاد کیست‌های کوچک در تخمدان‌ها مشخص می‌شود.

آیا تخمدان پلی کیستیک باعث افزایش وزن می‌شود؟

انسولین نقش مهمی در افزایش وزن دارد. آمارها حاکی از آن است که بیش از ۷۰ درصد از زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک دارای اضافه وزن یا چاق هستند. این به این دلیل است که زنان مبتلا به PCOS به انسولین مقاوم هستند، به این معنی که بدن آن‌ها در انتقال گلوکز به سلول‌های دیگر و تبدیل آن به انرژی مشکل دارد. در زنان مبتلا به PCOS، بدن انسولین اضافی تولید می‌کند که می‌تواند منجر به افزایش وزن شود.

علاوه بر این، تخمدان پلی کیستیک بر هر بخش از بدن زنان تأثیر می‌گذارد و خطر ابتلا به بیماری‌های جدی مرتبط با مقاومت به انسولین و افزایش وزن را افزایش می‌دهد. برخی از مشکلات عمده سلامت مرتبط با PCOS عبارتند از دیابت نوع ۲، کلسترول بالا، ناباروری، فشار خون بالا، آپنه خواب و سرطان آندومتر.

چاقی و تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

چگونه با تخمدان پلی کیستیک مقابله کنیم؟

اگر از سندرم تخمدان پلی کیستیک رنج می‌برید، بسیار مهم است که به بهترین متخصص زنان و زایمان در کرج مراجعه کنید تا به طور موثر بیماری شما را بر اساس علائم و سایر مشکلات سلامتی شما درمان کنند.

به گفته متخصص زنان و زایمان در کرج، وقتی صحبت از درمان تخمدان پلی کیستیک می‌شود، تمرکز اصلی باید بر تغییر سبک زندگی، مدیریت وزن و اصلاح رژیم غذایی باشد. در زیر برخی از بهترین راه‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شما در مقابله موثر با افزایش وزن ناشی از PCOS کمک کند:

1. تغییر سبک زندگی

عادات سبک زندگی سالم می‌تواند به مدیریت وزن کمک کند. رژیم غذایی سرشار از فیبر، سبزیجات، میوه‌ها و غلات کامل را دنبال کنید. در عین حال از مصرف غذاهای چرب و فرآوری شده برای تنظیم سطح قند خون خودداری کنید. سه وعده غذایی اصلی خود را به چهار تا شش وعده غذایی کوچکتر تقسیم کنید زیرا به کنترل سطح انسولین شما کمک می‌کند. حداقل ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید. حتی کاهش ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدن می‌تواند به بهبود وضعیت شما کمک کند. علاوه بر این، برای پیگیری سطح کلسترول و همچنین سطح انسولین خود، با متخصص زنان خود هماهنگ کنید.

چاقی ناشی از تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

2. داروها

از آنجایی که PCOS باعث‌عدم تعادل هورمونی می‌شود، متخصص زنان ممکن است قرص‌های ضد بارداری یا داروهای ضد آندروژن را برای جلوگیری از اثرات آندروژن و کاهش تولید تستوسترون تجویز کند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که این داروها نه تنها هورمون‌های شما را تنظیم می‌کنند بلکه به کاهش وزن نیز کمک می‌کنند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال تولید مثلی است که برای جلوگیری از عواقب خطرناک نیاز به تغییر سبک زندگی سالم و تشخیص زودهنگام دارد. از این رو، برای معاینات منظم و بهترین درمان PCOS باید به بهترین متخصص زنان و زایمان در کرج مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.