لیزر موهای زائد در دوران شیردهی

لیزر موهای زائد در شیردهی

چهار ماه از تولد نوزاد شما می‌گذرد. هردوی شما حالتان خوب است! شما در حال وارد شدن به یک روال عادی زندگی هستید و برای مراقبت از خود وقت دارید – شاید به باشگاه بروید، موهای خود را رنگ کنید، به استخر بروید و…! اما می‌پرسید که آیا انجام لیزر موهای زائد در دوران شیردهی اشکالی ندارد؟
این را بدانید که هیچ مدرکی وجود ندارد که تأیید کند لیزر موهای زائد در دوران شیردهی خطرات خاصی برای مادر یا نوزاد شیرخوار به همراه دارد. با این حال، اکثر مراکز لیزر موهای زائد از انجام این روش برای یک زن شیرده خودداری می‌کنند. کسانی که این روش را انجام می‌دهند معمولاً از پزشک نسخه یا یادداشت می‌خواهند.

پس علت خودداری آن‌ها از انجام لیزر برای زنان شیرده چیست؟ انجام آن در دوران شیردهی چه ضرری دارد؟ بهتر است بدانیم که لیزر موهای زائد چگونه کار می‌کند؟
لیزر موهای زائد با فرآیندی به نام فتوترمولیز انتخابی عمل می‌کند. این بدان معناست که از نور لیزر برای گرم کردن و از بین بردن انتخابی فولیکول‌های مو روی پوست استفاده می‌شود. مطمئناً طیف نور می‌تواند توسط فولیکول‌های مو و پوست جذب شود. این ممکن است برای شما ناراحت کننده باشد – این اثر مشابه آفتاب سوختگی است – اما خطری برای کودک شما ایجاد نمی‌کند. (و هیچ کس از شما نمی‌خواهد قبل از سفر به ساحل، علی رغم قرار گرفتن در معرض نور، نسخه‌ای از پزشک دریافت کنید!)

آیا شیردهی دلیلی برای منع از لیزر است؟

برخی موارد منع مصرف برای شیردهی وجود دارد. برخی از آنتی بیوتیک‌ها و سایر داروها می‌توانند حساسیت پوست به نور خورشید و نور لیزر، هایپرپیگمانتاسیون (از جمله برنزه شدن پوست)، هیپوپیگمانتاسیون و احتمالاً سایر مشکلات مربوط به پوست را افزایش دهند. (به عنوان مثال، برنزه کردن ممکن است خطر ایجاد تاول و تغییر رنگدانه را افزایش دهد.) اما در بررسی‌های چندین منبع متخصص برجسته، شیردهی هرگز به عنوان منع مصرف ذکر نشده است.

آیا مطالعاتی در مورد لیزر موهای زائد و شیردهی انجام شده است؟

خیر، هیچ مطالعه‌ای در مورد لیزر موهای زائد و شیردهی نوزادان انجام نشده است. چرا؟ خب هیچ مطالعه‌ای در مورد تأثیرات سفر مادر به ساحل آفتابی بر روی نوزاد شیرده خود، یا برای فکر کردن به برخورد نزدیک دیگری از پوست مادر با نور – در خاموش کردن شمع‌های کیک تولد وجود ندارد! با این حال، دو رویداد ذکر شده به اندازه لیزر درمانی به نوزاد شیرده آسیب می‌رساند!
پس علت مخالفت‌ها لیزر موهای زائد در دوران شیردهی چیست؟

هایپرپیگمانتاسیون

در طول چرخه باروری، هورمون‌ها بیشتر باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون پوست (ملاسما) می‌شوند. هایپرپیگمانتاسیون ممکن است به خودی خود یک اثر نامطلوب باشد، اما همچنین ممکن است باعث بروز برخی اسکارهای نامرئی شود.

رشد مجدد مو

همچنین ممکن است هورمون‌ها باعث شوند موهای برداشته شده سریعتر رشد کنند. ممکن است تا زمانی که شیردهی به پایان نرسیده باشد، ارزشش را نداشته باشد.

بیهوشی

نگرانی دیگر مربوط به بی‌حسی موضعی است که همراه با لیزر درمانی استفاده می‌شود. این احتمال وجود دارد که ممکن است برای شما یا کودک شما واکنش آلرژیک ایجاد کند.
در کل نکته اصلی در مورد لیزر موهای زائد در دوران شیردهی این است که هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که خطر لیزر موهای زائد را در دوران شیردهی نشان دهد. تبلیغات بیشتر در مورد خطرات احتمالی یا اتلاف وقت و پول است. به هر حال می‌خواهید این کار را انجام دهید؟ پس با پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج خود صحبت کنید.

آیا شما در دوران شیردهی لیزر موهای زائد انجام داده اید؟ تجربه‌ی خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.