فتق ناف در بارداری

فتق ناف در بارداری وضعیت نادری است، اما در درصد کمی از موارد ابتلا به آن، می‌تواند خطر جدی داشته باشد. بنابراین، اگر مشکوک به داشتن آن هستید، باید در اسرع وقت به متخصص زنان و زایمان در کرج مراجعه کنید.

فتق ناف چیست؟

در حقیقت فتق ناف در بارداری هیچ ارتباطی با بند ناف جنین در حال رشد شما ندارد. این بیشتر به بند ناف خود شما (بند ناف شما قبل از تولد) مربوط می‌شود.

همه افراد ناف دارند ناف دفیقا همان نقطه‌ای است که بند ناف شما را به مادرتان متصل می‌کند. چیزی که دیده نمی‌شود، شکاف ماهیچه‌های معده درست زیر ناف شماست. پس از تولد، این منفذ از طریق عضلات شکم بسته می‌شود. تنها چیزی که از بند ناف باقی می‌ماند یک ناف داخلی یا بیرونی است. با این حال، گاهی اوقات منفذ بین عضلات باز می‌ماند یا به اندازه کافی محکم بسته نمی‌شود.

اگر چربی یا بخشی از روده از طریق این سوراخ منفذ باریک به ناحیه زیر ناف فشار وارد کند، بزرگسالان ممکن است دچار فتق ناف شوند.

علل فتق ناف در بارداری

اگر باردار هستید، رشد شکم و جنین، فشار بیشتری به شکم شما می‌آورد. ماهیچه‌های دیواره معده نیز با کشش در دوران بارداری نازک‌تر و ضعیف‌تر می‌شوند. این فشار و عضلات ضعیف‌تر می‌توانند باعث فتق ناف در دوران بارداری یا بدتر شدن آن شوند.

در دوران بارداری، رحم قبلی شما مانند یک بادکنک بزرگ می‌شود. در سه ماهه دوم بارداری همانطور که رحم شما متورم می‌شود، روده‌های شما به آرامی به قسمت‌های بالایی و پشتی معده شما فشار داده بیشتری وارد می‌کنند.

به همین دلیل است که فتق ناف در دوران بارداری معمولا در سه ماهه اول اتفاق نمی‌افتد. این وضعیت از سه ماهه دوم به بعد شایع‌تر هستند.

علائم فتق ناف در بارداری

فتق ناف در دوران بارداری ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. ممکن است متوجه یک برآمدگی یا تورم در اطراف ناف خود شوید. این تورم ممکن است به کوچکی یک انگور یا به بزرگی یک پرتقال بزرگ باشد. ممکن است علائم زیر را نیز داشته باشید:

تورم یا برآمدگی در اطراف ناف که هنگام سرفه بیشتر مشخص است
فشار اطراف ناف
درد یا حساسیت در اطراف ناف

در موارد جدی، فتق ناف ممکن است منجر به موارد زیر شود:

  • درد شدید
  • استفراغ

عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا فتق ناف در بارداری

از آنجایی که بارداری به شکم شما فشار می آورد و ممکن است به دلیل افزایش وزن بدن شما تحت فشار قرار دهد، همه زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به فتق هستند.

برخی عوامل احتمال ابتلا به فتق را در دوران بارداری افزایش می دهد:

  • اضافه وزن یا چاقی
  • حاملگی چند قلو (دوقلو، سه قلو و غیره)
  • جراحی قبلی شکم، از جمله ترمیم فتق
  • سن بالاتر
  • سابقه خانوادگی فتق
  • بلند کردن اجسام سنگین
  • عطسه یا سرفه مزمن
  • یبوست مزمن

اثرات فتق ناف بر شما و جنین

در یک فتق ناف جدی‌تر، بخشی از روده می‌تواند در داخل دهانه پیچیده شود. این می‌تواند روده‌ها را بیش از حد فشرده کند و جریان خون را قطع کند – مانند زمانی که شیلنگ پیچ خورده و جریان آب متوقف می‌شود.

در بدترین حالت، فتق ناف می‌تواند هضم شما را از عملکرد صحیح بازدارد یا عوارض خطرناک دیگری ایجاد کند. اگر در بارداری قبلی یا قبل از باردار شدن دچار فتق ناف شده‌اید، ممکن است در این بارداری دوباره این اتفاق بیفتد. فتق ناف در دوران بارداری به جنین آسیبی نمی‌رساند. با این حال، شما قایق نجات کودک خود هستید و سلامتی شما در اولویت است. فتق ناف جدی بدون درمان می‌تواند شما را بسیار بیمار کند.

درمان فتق ناف در بارداری

فتق ناف خفیف در دوران بارداری ممکن است به هیچ درمانی نیاز نداشته باشد. تورم اطراف ناف شما ممکن است فقط چربی باشد که بین ماهیچه‌ها قرار گرفته است و پس از زایمان از بین می‌رود. گفتنی است، گاهی اوقات برای رفع فتق ناف جراحی لاپاراسکوپی مورد نیاز است. در بیشتر موارد از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود و شما چیزی احساس نمی‌کنید.

درمان فتق ناف در دوران بارداری به میزان شدت آن بستگی دارد. اگر کوچک است و هیچ علامتی ندارید، متخصص زنان و زایمان در کرج احتمالاً تصمیم می‌گیرد تا زمانی که نوزاد خود را به دنیا بیاورید صبر کند.

اگر فتق بزرگ است یا باعث عوارضی مانند آسیب به روده یا سایر اندام‌ها می‌شود، ممکن است نیاز به جراحی فوری  داشته باشید.

اکثر پزشکان توصیه می‌کنند در صورت عدم نیاز فوری به جراحی، تا سه ماه دوم بارداری صبر کنید. در موارد دیگر ممکن است فتق را  حین زایمان سزارین  برطرف کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.