سندرم روکی تانسکی یا آژنزی واژن چیست؟

سندروم روکی تانسکی

سندرم روکی تانسکی به عنوان آژنزیس مولر یا آژنزی واژن هم شناخته می‌شود، این سندرم یک ناهنجاری مادرزادی است که افراد مبتلا به آن صاحب تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ طبیعی هستند. اما معمولا رحم آن‌ها بسیار کوچک است یا اصلا رحم ندارند. کانال واژینال نیز کوتاه‌تر و باریک‌تر از حد معمول است و حتی در برخی موارد کانال واژینال وجود ندارد. از هر ۵۰۰۰ زن، یک زن از این ناهنجاری رنج می‌برد. در افراد مبتلا به این سندرم ممکن است مشکلات کلیوی استخوانی و شنوایی نیز دیده شود.  تخمدان این خانم‌ها طبیعی است و تخمک‌گذاری و تولید هورمون‌های زنانه دارند.

چگونه می‌توان این سندروم را تشخیص داد؟

معمولاً زنان در زمان بلوغ متوجه می‌شوند که واژن، سرویکس و یا رحم ندارند. اگرچه که در آن‌ها رشد سینه‌ها و مو‌های زائد دیده می‌شود اما آن‌ها پریود نمی‌شوند.

معمولاً این افراد زمانی که ۱۵ تا ۱۶ سال دارند به دنبال درمان این مشکل هستند.

زنان مبتلا به این سندرم، عموماً دارای مشکلات کلیوی و مجاری ادراری هستند. ۱۵% این افراد فقط یک کلیه دارند. ۱۰% از افرادی که دچار این سندرم هستند، دچار مشکلات شنوایی و ۱۰% هم به تغییرات و مشکلات استخوانی مبتلا هستند و این، پزشک معالج را برای درخواست آزمایش‌ها و تست‌های بیشتر ترغیب می‌کند.

آیا با داشتن این شرایط رابطه جنسی راحت است؟

بله. بسیاری از افرادی که به این سندرم مبتلا هستند، بافت کمی از واژن وجود دارد که با کشیدن آن می‌توان برای این افراد واژن ایجاد کرد. این عمل با استفاده از یک وسیله استوانه‌ای شکل صاف که به این منظور طراحی شده است، انجام می‌شود.

رحم اجاره ای

آیا افراد مبتلا به سندروم روکی تانسکی باردار می‌شوند؟

خیر، از آنجایی که فرد بدون داشتن واژن سرویکس و رحم متولد می‌شود، قادر به باروری نخواهد بود. اگرچه می‌توان تخمک شما را برداشت و با اسپرم همسر  لقاح داد و از رحم جایگزین استفاده کرد.

علت ایجاد سندرم روکی تانسکی:

علت سندرم روکی تانسکی هنوز به طور دقیق شناخته نشده است. تغییر در چند ژن که قبل از تولد ایجاد شده‌اند در زنان مبتلا به سندرم روکی تانسکی شناسایی شده است.
به طور کلی علت سندرم روکی تانسکی ممکن است عوامل محیطی و یا ژنتیکی باشند که به آنها اشاره می‌کنیم:

  • علل ارثی:

در بیشتر موارد، سندرم روکی تانسکی یا آژنزی واژن در زنانی رخ می‌دهد که سابقه اختلال در خانواده آن‌ها وجود دارد. شواهد نشان می‌دهند که سندروم روکی تانسکی یک بیماری ژنتیکی است. گاهی ممکن است سندروم روکی تانسکی از نسل‌های قبل منتقل شده باشد. الگوی وراثت این بیماری معمولاً نامشخص است، زیرا علائم و نشانه‌های این سندرم اغلب در افراد مبتلا در یک خانواده متفاوت می‌باشد.

  • علل محیطی:

علت ناهنجاری مادرزادی سندرم روکی تانسکی، تکامل ناقص مجرای مولرین است. این ساختار در جنین به رحم، لوله‌های رحمی، دهانه رحم و قسمت فوقانی واژن تبدیل می‌شود. علت تکامل غیر‌طبیعی مجرای مولرین در افراد مبتلا ناشناخته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.