هیرسوتیسم

هیرسوتیسم (پرمویی) وضعیتی در زنان است که منجر به رشد بیش از حد موهای تیره یا درشت با الگوی مردانه در صورت، سینه و پشت می‌شود.

در هیرسوتیسم، رشد موهای اضافی اغلب از هورمون‌های مردانه اضافی (آندروژن‌ها) و در درجه اول از تستوسترون ناشی می‌شود.

علائم هیرسوتیسم

هیرسوتیسم موهای سفت یا تیره بدن است که در بدن زنانی که معمولاً مو ندارند ظاهر می‌شود – در درجه اول صورت، سینه، پایین شکم، قسمت داخلی ران و پشت.

هنگامی که سطوح بالای آندروژن باعث پرمویی می‌شود، علائم دیگری ممکن است در طول زمان ایجاد شود، این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • بم شدن صدا
  • طاس شدن
  • آکنه
  • کاهش سایز سینه
  • افزایش توده عضلانی
  • بزرگ شدن کلیتوریس

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر فکر می‌کنید موهای زبر زیادی روی صورت یا بدن خود دارید، با پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج در مورد گزینه‌های درمانی صحبت کنید.

موهای زائد صورت یا بدن اغلب نشانه یک مشکل پزشکی زمینه‌ای است. اگر در طی چند ماه رشد موی شدید یا سریع را در صورت یا بدن خود مشاهده کردید برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید. ممکن است به پزشک متخصص غدد درون ریز یا متخصص پوست ارجاع داده شوید.

علل پرمویی

هیرسوتیسم ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

این وضعیت که اغلب با بلوغ شروع می‌شود، باعث‌عدم تعادل هورمون‌های جنسی می‌شود. با گذشت سالها، PCOS ممکن است به آرامی منجر به رشد موهای زائد، پریودهای نامنظم، چاقی، ناباروری و گاهی اوقات کیست‌های متعدد روی تخمدان‌ها شود.

سندرم کوشینگ

این زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما در معرض سطوح بالایی از هورمون کورتیزول قرار می‌گیرد. این می‌تواند از غدد فوق کلیوی شما که کورتیزول بیش از حد تولید می‌کنند یا از مصرف داروهایی مانند پردنیزون در یک دوره طولانی ایجاد شود.

هیپرپلازی مادرزادی آدرنال

این وضعیت ارثی با تولید غیر طبیعی هورمون‌های استروئیدی، از جمله کورتیزول و آندروژن، توسط غدد فوق کلیوی شما مشخص می‌شود.

داروها

برخی از داروها می‌توانند باعث هیرسوتیسم شوند. اینها عبارتند از ماینوکسیدیل (Minoxidil، Rogaine). دانازول، که برای درمان زنان مبتلا به اندومتریوز استفاده می‌شود. تستوسترون (Androgel، Testim)؛ و دهیدرواپی آندروسترون (DHEA). اگر شریک زندگی شما از محصولات موضعی حاوی آندروژن استفاده می‌کند، شما نیز می‌توانید از طریق تماس پوست به پوست تحت تأثیر قرار بگیرید.
اغلب هیرسوتیسم بدون علت قابل شناسایی، رخ می‌دهد.

عوامل خطر هیرسوتیسم

عوامل متعددی می‌توانند بر احتمال ابتلا به هیرسوتیسم تأثیر بگذارند، از جمله:

سابقه خانوادگی

چندین بیماری که باعث هیرسوتیسم می‌شود، از جمله هیپرپلازی مادرزادی آدرنال و سندرم تخمدان پلی کیستیک در خانواده‌ها دیده می‌شود.
اصل و نسب زنانی که اجداد مدیترانه‌ای، خاورمیانه و آسیای جنوبی دارند، بیشتر از سایر زنان، موهای بدنشان بیشتر است.

چاقی

چاق بودن باعث افزایش تولید آندروژن می‌شود که می‌تواند هیرسوتیسم را بدتر کند.

عوارض هیرسوتیسم

هیرسوتیسم می‌تواند از نظر عاطفی ناراحت کننده باشد. برخی از زنان دچار افسردگی می‌شوند. همچنین، اگرچه پرمویی عوارض فیزیکی ایجاد نمی‌کند، اما علت اصلی‌ پرمویی که عدم تعادل هورمونی است می‌تواند عوارض مختلفی ایجاد کند.

اگر پرمویی و پریودهای نامنظم دارید، ممکن است به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا باشید که می‌تواند باعث ناباروری شود. زنانی که از داروهای خاصی برای درمان هیرسوتیسم استفاده می‌کنند، به دلیل خطر نقص مادرزادی، باید از بارداری خودداری کنند.

جلوگیری

هیرسوتیسم به طور کلی قابل پیشگیری نیست. اما کاهش وزن در صورت اضافه وزن ممکن است به کاهش هیرسوتیسم کمک کند، به خصوص اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.