ضایعات دهانه رحم چیست و به چه معناست؟

ضایعات دهانه رحم
سرطان دهانه رحم از دهانه رحم که گذرگاه بین واژن و رحم است، شروع می‌شود. ضایعات دهانه رحم، لکه‌هایی از سلول‌های غیر طبیعی هستند که روی دهانه رحم رشد می‌کنند.

گاهی اوقات، این ضایعات از سلول‌های پیش سرطانی ساخته می‌شوند. گاهی اوقات هم، ضایعات دهانه رحم حاوی سلول‌های سرطانی هستند.

امروزه به کمک روش‌های غربالگری منظم، سرطان دهانه رحم مانند گذشته رایج نیست.

ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم چیست؟

ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های دهانه رحم شروع به ایجاد تغییرات غیر طبیعی کنند. این بدان معناست که آن‌ها پتانسیل تبدیل شدن به ضایعات سرطانی را دارند.

اکثر ضایعات پیش سرطانی خود به خود و بدون ایجاد مشکل از بین ‌می‌روند. اما در برخی افراد، این ضایعات پیش سرطانی به سرطان تبدیل می‌شوند. درمان آنها می‌تواند از سرطان دهانه رحم جلوگیری کند.

انواع ضایعات دهانه رحم:

ضایعات سرطانی بر اساس محل قرارگیری سلول‌های سرطانی، طبقه‌بندی می‌شوند. این‌ها می‌توانند شامل سلول‌های زیر باشند:

اگزوسرویکس: این قسمت بیرونی دهانه رحم است که رو به پایین به داخل واژن شما می‌رود.
اندوسرویکس: این قسمت داخلی دهانه رحم است که رو به بالا به سمت رحم است.

چه چیزی باعث ضایعه دهانه رحم می‌شود؟

علت اصلی ایجاد این ضایعات، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. با توجه به آمار ارائه شده توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، HPV باعث بیش از ۹ مورد از ۱۰ سرطان دهانه رحم می‌شود.

همه انواع HPV نمی‌توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند. حدود ۱۴ نوع HPV پرخطر محسوب می‌شوند و مسئول اکثر سرطان‌های ناشی از HPV هستند.

عفونت HPV بسیار شایع است. در حالی که سیستم ایمنی به طور معمول با عفونت مقابله می‌کند، گاهی اوقات انواع پرخطر HPV می‌توانند باقی بمانند و منجر به سرطان شوند.

خبر خوب این است که سرطان دهانه رحم در حال حاضر به دلیل واکسن HPV بسیار قابل  پیشگیری است. وقتی واکسن HPV قبل از ۱۷ سالگی و پیش از اولین رابطه جنسی تزریق شود، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را تقریباً ۹۰ درصد کاهش دهد.

ضایعات دهانه رحم

علائم ضایعات دهانه رحم:

این ضایعات اغلب علائمی ایجاد نمی‌کنند. به همین دلیل، بسیاری از بانوان نمی‌دانند که به آن‌ مبتلا هستند.

به طور کلی، اکثر افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم تا زمانی که سرطان پیشرفته‌ نکرده باشد، علائمی ندارند. برخی از رایج‌ترین علائم می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

  • خونریزی یا درد بعد از رابطه جنسی
  • دوره‌های قاعدگی که بسیار سنگین‌تر یا طولانی‌تر از حد معمول هستند
  • خونریزی بعد از یائسگی
  • ترشحات واژن که ممکن است حاوی خون یا بوی بد باشد
  • درد لگن

این واقعیت که ضایعات پیش سرطانی و اولیه سرطان دهانه رحم معمولاً منجر به علائم نمی‌شوند، غربالگری منظم سرطان دهانه رحم را برای تشخیص زودهنگام بسیار مهم می‌کند.

درمان ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم:

در برخی افراد، ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم، بدون درمان از بین ‌می‌روند. با این حال، دریافت درمان می‌تواند کمک زیادی به پیشگیری از سرطانی شدن آن‌ها در آینده کند.

درمان شامل از بین بردن ضایعات پیش سرطانی است. این را می‌توان به چند روش انجام داد.

درمان‌های مبتنی بر فرسایش به صورت از بین بردن ضایعات پیش سرطانی کار می‌کنند. این کار را می‌توان با استفاده از سرما (کرایوتراپی) یا گرما (لیزر) انجام داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.