بهداشت قاعدگی

پریود بخشی از چرخه قاعدگی است که در آن زن برای چند روز از واژن خود خونریزی دارد. برای اکثر زنان این خونریزی هر ۲۸ روز اتفاق می‌افتد، اما معمول است که دوره‌های قاعدگی بیشتر یا کمتر از این مقدار باشد، ممکن است سیکل قاعدگی از ۲۱ تا ۴۰ روز متغیر است و طول معمول دوره خونریزی 3 تا 8 روز می‌باشد.

حجم خونریزی در دوره پریود متفاوت است اما عموما خانم‌ها حدود ۳۰ تا ۷۲ میلی لیتر (۵ تا ۱۲ قاشق چای خوری) خون در طول دوره قاعدگی خود از دست خواهید داد، اگرچه برخی از زنان خونریزی شدیدتر از این دارند.

عادت ماهانه از چه زمانی شروع می‌شود؟

عادت ماهانه معمولاً در حدود سن ۱۲ سالگی شروع می‌شود و در سال‌های اول احتمال نامنظمی وجود دارد، که تا سن ۱۶ تا ۱۸ سالگی عادت ماهانه منظم خواهد شد.

محصولات بهداشتی

محصولات بهداشتی دوره قاعدگی خونریزی واژن را جذب یا جمع آوری می‌کنند. انواع اصلی محصولات بهداشتی عبارتند از:

نوارهای بهداشتی

تامپون

فنجان یا کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی جایگزین مناسب نوار بهداشتی و تامپون است. کاپ‌های قاعدگی به جای جذب خون، خون را جمع آوری می‌کنند. برخلاف نوار بهداشتی و تامپون که پس از استفاده دور انداخته می‌شوند، می‌توانید کاپ‌های قاعدگی را بشویید و دوباره استفاده کنید.

توصیه های بهداشتی در دوره قاعدگی

تعویض مرتب تامپون یا نوار بهداشتی

خون قاعدگی به‌محض خارج شدن از بدن به انواع مختلفی از باکتری‌ها و قارچ‌ها آلوده می‌شود. با توجه به دمای مناسب رشد، وجود ترکیبات خونی و رطوبت بر روی نوار بهداشتی، این باکتری‌ها در مدت کوتاهی تکثیر شده و به سیستم ادراری راه پیدا می‌کنند و فرد را در معرض عفونت‌های ادراری و تناسلی قرار می‌دهند. زمان استاندارد برای تعویض نوار بهداشتی هر ۶ ساعت و برای تامپون هر دو ساعت یک‌بار است. البته ساعت‌های ذکرشده بنا به شرایط افراد متغیر است برای مثال زنانی که خونریزی سنگین‌تری دارند طبیعتاً در مدت کوتاه‌تری بایستی وسیله بهداشتی خود را تعویض کنند.

این موضوع در مورد تامپون داخل واژنی اهمیت بسزایی دارد، چراکه رشد هرگونه باکتری بر روی این تامپون‌ها منجر به نفوذ آن‌ها به خون و متعاقباً ایجاد عفونت خونی یا سندرم شوک سمی می‌شود که بسیار مخاطره‌آمیز بوده و نیازمند اقدامات اورژانسی است.

استفاده کمتر از صابون و محصولات شیمیایی

توصیه می‌شود کمتر از صابون و سایر محصولات ضد میکروبی برای شستشوی واژن استفاده گردد. محصولات شیمیایی به چند دلیل به ناحیه تناسلی آسیب می‌رسانند:

  • مواد آنتی باکتریال این محصولات، باکتری‌های مفید پوستی اطراف واژن را از بین می‌برند.
  • محصولات ضدعفونی‌کننده به‌ویژه از نوع الکلی باعث خشکی واژن، ایجاد ترک‌های پوستی و زخم در اطراف واژن می‌شوند که زمینه را برای بروز عفونت فراهم می‌کند.
  • برخی از محصولات بهداشتی به دلیل دارا بودن اسانس‌های شیمیایی و خوشبوکننده‌های مصنوعی باعث بروز حساسیت پوستی و بافتی در دستگاه تناسلی می‌شوند.
  • اگر قصد استفاده از محصولات ضدعفونی‌کننده و یا شستشو دهنده ضد میکروبی را دارید بایستی با مشورت پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج باشد و از استفاده خودسرانه از محصولات ضدمیکروبی برای بهداشت قاعدگی خودداری نمائید.

بهداشت قاعدگی و استحمام مرتب به‌ ویژه در روزهای پریود

آیا می‌توانم در دوران پریود به حمام بروم؟ این سوال بسیاری از بانوان است. استحمام، خلق‌وخو را بهبود می‌بخشد و انرژی جسمانی و روانی را افزایش می‌دهد. استحمام به بهداشت قاعدگی، دستگاه تناسلی و ادراری نیز کمک کند. در زمان دوش گرفتن با ژل‌های مخصوص شستشوی واژن اطراف ناحیه تناسلی را به‌خوبی شستشو دهید. تا هرگونه باکتری و قارچ بیماری‌زا برداشته شود. دوش آب گرم سبب آرام‌سازی عضلات بدن و بهبود جریان خون در ناحیه لگن می‌شود که نتیجه آن کاهش مواد التهابی در سیستم باروری است. با کم شدن فاکتورهای التهابی در سیستم باروری از درد پریود کاسته می‌شود.

چه زمانی پریود متوقف می‌شود؟

قاعدگی شما تا رسیدن به یائسگی ادامه خواهد داشت، که معمولاً در اواخر دهه ۴۰ زندگی شما اتفاق می‌افتد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.