جفت قدامی

جفت قدامی

داشتن جفت قدامی به این معنی است که جفت شما در جلوی رحم شما نزدیک به شکم شما قرار گرفته است. در دوران بارداری شایع است و معمولاً جای نگرانی نیست. این مورد در طی سونوگرافی در حدود هفته ۱۸ تا ۲۱ بارداری تشخیص داده می‌شود.

جفت شما در جایی تشکیل می‌شود که یک تخمک بارور شده در دیواره رحم شما کاشته می‌شود و مواد مغذی، هورمون‌ها و اکسیژن را از طریق بند ناف به کودکتان می‌رساند. همچنین مواد زائد را از کودک شما دور می‌کند. جفت معمولا در پشت یا بالای رحم رشد می‌کند، اما در مورد جفت قدامی، جفت در جلوی رحم رشد می‌کند. جفت قدامی را مانند یک بالشتک بین شکم و کودکتان در نظر بگیرید.

جفت می‌تواند با رشد شکم شما حرکت کند، به این معنی که جفت شما می‌تواند از جلو شروع شود، اما با پیشرفت بارداری به سمت بالای رحم حرکت می‌کند. جفت قدامی هیچ مشکلی برای سلامتی شما یا جنینتان ایجاد نمی‌کند. در بیشتر موارد، هیچ گونه اثر جفت قدامی را متوجه نخواهید شد.

چرا برخی از افراد جفت قدامی دارند؟

مشخص نیست که چرا یک تخمک بارور شده در جلوی رحم بر خلاف سایر نقاط رحم لانه گزینی می‌کند. دیواره جلویی رحم هنوز یک مکان طبیعی برای کاشت تخمک و رشد جفت است. این تأثیری بر توانایی جفت برای انجام وظیفه خود در تأمین غذای جنین شما ندارد.

جفت قدامی چقدر شایع است؟

جفت قدامی شایع است. جفت در ۵۰ درصد تمام حاملگی‌ها در جلوی رحم قرار دارد. یک مطالعه نشان داد که جفت قدامی در افراد دارای خون o مثبت بیشتر شایع است. مطالعه‌ای دیگر نشان داد که خوابیدن روی شکم در طول بارداری ممکن است با کاشت تخمک بارور شده در جلوی بدن شما ارتباط داشته باشد. برای تایید هر یک از این مطالعات باید شواهد علمی بیشتری وجود داشته باشد.

تفاوت جفت قدامی و خلفی چیست؟

جفت در رحم در محل لانه گزینی (جایی که تخمک بارور شده به دیواره رحم می‌چسبد) رشد می‌کند. چندین مکان وجود دارد که جفت در دوران بارداری می‌تواند تشکیل شود:

خلفی: نزدیکترین فاصله به ستون فقرات و پشت رحم.
قدامی: جلوی رحم و نزدیکترین ناحیه شکم.
کم خواب: به سمت پایین رحم و موجب پوشاندن تمام یا بخشی از دهانه رحم می‌شود.
جانبی: در سمت چپ یا راست رحم.
Fundal: در بالای رحم.

جفت قدامی

جفت قدامی چه تاثیری بر بارداری خواهد داشت؟

داشتن جفت قدامی به هیچ وجه به جنین شما آسیب نمی‌رساند. بزرگترین تاثیری که می‌تواند بر بارداری شما داشته باشد این است که احساس لگد زدن نوزادتان بیشتر طول می‌کشد. به همین دلیل، پیدا کردن ضربان قلب کودک در طول سونوگرافی داپلر یا انجام برخی آزمایش‌های جنینی (مانند آمنیوسنتز) دشوارتر است.

علائم

داشتن جفت قدامی علائم زیادی ایجاد نمی‌کند و در بیشتر مواقع جای نگرانی نیست. برخی از علائم قابل توجه جفت قدامی عبارتند از:

ضربان قلب جنین

ممکن است بیشتر طول بکشد تا پزشک شما ضربان قلب جنین را تشخیص دهد. داپلر روی شکم شما حرکت می‌کند تا ضربان قلب جنین شما را تشخیص دهد. ممکن است بیشتر طول بکشد زیرا جفت بین جنین شما و داپلر قرار دارد.

حرکت جنین

ممکن است دیرتر از افرادی که جفت خلفی دارند، لگد یا مشت را احساس کنید. اکثر افراد در حدود هفته ۱۸ بارداری لگد را احساس می‌کنند، اما افرادی که جفت قدامی دارند ممکن است تا بعد از هفته ۲۰ لگد را احساس نکنند. آن‌ها همچنین می‌توانند احساس ضعف یا نرمی بیشتری داشته باشند زیرا جفت به عنوان مانعی بین نوزاد و شکم شما عمل می‌کند.

علل

جفت قدامی ناشی از چیزی نیست که شما بتوانید کنترل کنید. هنگامی که تخمک بارور شد، روی دیواره‌های رحم کاشته می‌شود. این جایی است که جفت شما رشد می‌کند. جفتی که در جلوی رحم رشد می‌کند بر عملکرد آن یا نحوه درمان بارداری شما تأثیری نمی‌گذارد.

خطرناک است؟

خطرات مرتبط با جفت قدامی وجود دارد. بسیاری از خطرات تهدیدی برای شما یا جنین شما نیستند:

جفت سرراهی: این زمانی است که جفت قسمتی یا تمام دهانه رحم شما را می‌پوشاند. این می‌تواند باعث خونریزی خفیف تا شدید واژینال شود و عوارض ایجاد کند.
سزارین: اگر جفت سرراهی دارید، به احتمال زیاد باید سزارین کنید زیرا جفت مانع از خروج نوزاد از واژن شما می‌شود.

زایمان پشت: داشتن جفت قدامی شانس قرار گرفتن نوزاد در موقعیت OP (پس سری خلفی) را افزایش می‌دهد. این بدان معنی است که سر جنین شما پایین است، اما پشت او به پشت شما است – به این معنی که صورت او بالا است. این می‌تواند باعث زایمان طولانی‌تر و درد بیشتر در پشت شما شود.

حرکت نوزاد در این وضعیت چه حسی دارد؟

هنگامی که جفت قدامی دارید، احساس لگد زدن، مشت زدن یا حرکت جنینتان سخت‌تر می‌شود. این به این دلیل است که جفت به عنوان یک فضا بین شکم و جنین شما عمل می‌کند. معمول است که تا بعد از هفته ۲۰ بارداری لگد را احساس نکنید. این به این دلیل است که قبل از هفته بیستم ممکن است جنین شما آنقدر قوی لگد نزند که شما آن را از طریق جفت احساس کنید.

آیا وقتی جفت قدامی دارید شکم شما بزرگتر است؟

وقتی جفت قدامی دارید شکل یا اندازه شکم شما نباید تغییر کند. جفت عضوی نسبتاً نازک است، بنابراین شکل یا اندازه شکم شما نباید تحت تأثیر قرار گیرد.

تشخیص

پزشک شما محل جفت را در طول سونوگرافی تعیین می‌کند. این سونوگرافی در حدود هفته ۱۸ تا ۲۱ بارداری انجام می‌شود و گاهی به آن اسکن آناتومی نیز گفته می‌شود. این سونوگرافی اندازه نوزاد و تمام اندام‌های او را اندازه گیری می‌کند. تغییر موقعیت جفت با بزرگ شدن رحم رایج است، بنابراین جفت قدامی تا حدود ۲۰ هفته تشخیص داده نمی‌شود.

درمان

هیچ درمانی برای جفت قدامی وجود ندارد زیرا معمولاً عوارضی ایجاد نمی‌کند. درمان فقط در صورت داشتن جفت سرراهی یا سایر شرایط بارداری ضروری است.

آیا هنوز هم می‌توانید با جفت قدامی زایمان طبیعی داشته باشید؟

بله، هنوز هم می‌توانید با جفت قدامی زایمان طبیعی داشته باشید. داشتن جفت قدامی بر زایمان شما تأثیری ندارد. تنها زمانی که زایمان واژینال شما تحت تأثیر قرار می‌گیرد که جفت سرراهی باشد.

آیا جفت قدامی بر زایمان سزارین تأثیر می‌گذارد؟

خیر، سزارین شما تحت تاثیر جفت قدامی قرار نمی‌گیرد. پزشک متخصص زنان و زایمان در کرج از سونوگرافی برای تعیین موقعیت جفت و یافتن بهترین نقطه برای ایجاد برش استفاده می‌کند.

اگر جفت قدامی داشته باشم چه انتظاری می‌توانم داشته باشم؟

چالش برانگیزترین بخش جفت قدامی، احساس نکردن حرکات جنین است. اگر برای اولین بار مادر می‌شوید، ممکن است تعجب کنید که چرا آنقدر که انتظار داشتید لگد زدن را احساس نمی‌کنید. ممکن است منتظر احساس حرکت جنین خود باشید. ممکن است در نهایت فراموش کنید که جفت قدامی دارید زیرا مشکلی ایجاد نمی‌کند.

آیا جفت قدامی می‌تواند خودش را درست کند؟

بله، جفت قدامی می‌تواند با جابجایی مکان‌ها در حین پیشرفت بارداری، خود را ثابت کند. همانطور که رحم شما برای سازگاری با جنین در حال رشد شما منبسط می‌شود، جفت به طور طبیعی جابجا می‌شود. پزشک دوباره جفت قدامی را بررسی نمی‌کند مگر اینکه بخشی از دهانه رحم شما را پوشانده باشد.

در صورت مشاهده این علائم باید با متخصص زنان و زایمان در کرج تماس بگیرید:

  • خونریزی واژن
  • انقباضات
  • درد شدید کمر یا شکم
  • احساس می‌کنید جنینتان کمتر حرکت می‌کند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.